Opcje przeglądania

Wrotki, choć wciąż mało popularne, są idealną formą zabawy dla każdego, a w szczególności dla najmłodszych. Ich zaletą jest przede wszystkim stabilność, dlatego w porównaniu do rolek, zdecydowanie łatwiej jest stawiać na nich pierwsze kroki. Jazda na wrotkach brzmi jak sport dla Ciebie? Poznaj nasze modele! 

[/excerpt]

Od kiedy w 1876 roku powstała u USA powstała pierwsza publiczna wrotkarnia rozrywkę tą pokochały tysiące osób, a wrotkarstwo stało się bardzo popularnym sportem na całym świecie i tak zostało do dzisiaj. Zaczęto masowo jeździć na wrotkach; tańczyć, grać w hokeja czy też ścigać się. Jest to jeden ze sprzętów sportowych, często mylony z rolkami.

  • rolki- mają jedną płozę wyposażoną w kółka (jednośladowe),
  • wrotki- wyposażone są w trzy lub cztery kółka- z czego przynajmniej dwa są po przeciwnych stronach buta (dwuśladowe).

W zależności od przeznaczenia, można wyróżnić następujące rodzaje wrotek: do jazdy figurowej, do jazdy synchronicznej, do jazdy szybkiej, hokejowe, do jazdy agresywnej oraz zjazdowe

Wrotki dla dzieci

Jazda na wrotkach to idealny sport dla dzieci, ponieważ podczas jego wykonywania wykorzystywana jest zarówno prawa jak i lewa półkula mózgowa. Początkowo dziecku będzie trudno pojąć jazdę, co będzie się kończyło niejednym upadkiem, dlatego do nauki wybór produktów jak wrotki dla dzieci jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż rolki, gdyż są bardziej stabilne. Często wrotki dziecięce bywają regulowane, co sprawi, że dziecko będzie mogło dłużej jeździć w tej samej parze wrotek do której przywykło, bez konieczności zmian, których dzieci często nie lubią. Przy wyborze wrotek dla dzieci warto mieć na uwadze, że zbyt luźny but nie będzie odpowiednio przylegał do stopy co może zniechęcić dziecko do dalszej nauki jazdy.

Wrotki dla dziewczynki

Czym różnią się te dla dziewczynek od tych dla chłopców? W zasadzie tylko wyglądem. Wiadomo jednak, że większość dziewczynek będzie chciała, aby ich sprzęt był różowy, w kwiatki czy też serduszka. Obecnie dostępnych jest wiele rodzai wrotek, nawet jeżeli one same nie są kolorowe to ich kółka już tak. Obecnie bardzo popularne stały się wrotki świecące, których kółeczka świecą podczas jazdy, co widoczne jest szczególnie wieczorem. Zapewnia to nie tylko świetną zabawę, ale również zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ dziecko staje się bardziej widoczne.

Wrotki dla chłopca

Kiedy dziewczynka upiera się, aby na jej wrotkach dominował kolor różowy, albo żeby chociaż występowały takie elementy, chłopiec zapewne zapragnie niebieskich - i takie też wrotki dla chłopca z łatwością może dostać w naszym internetowy sklepie sportowym PESPort! Jest jednak jedna cecha wspólna, która ucieszy i dziewczynki i chłopców- świecące kółka. Dzieci lubią kolory, błyski i miganie. Kółka, które świecą podczas jazdy sprawią im nie lada frajdę i uatrakcyjnią jazdę.

Wrotki damskie

Jeżeli zamierzasz jeździć rekreacyjnie na zewnątrz, tj. po chodnikach czy parkach, to wybierz but na obcasie, sięgający za kostkę - pozwalają one na zachowanie stabilności i równowagi, a obcas sprawi, że figura będzie lekko pochylona do przodu i na ugiętych kolanach. Zwróć uwagę, aby kółka były miękkie i duże, ponieważ takie koła dobrze amortyzują, zapewniają dobrą przyczepność do podłoża oraz są bardziej bezpieczne dla osób początkujących. Jeżeli już jakiś czas jeździsz i chciałabyś spróbować czegoś nowego, np. jazdy w skateparku powinnaś sięgnąć po but z twardszymi kołami. Gorzej amortyzują one nierówne podłoże, ale nadają większe przyspieszenie i bardziej nadają się do takiej jazdy. A jeżeli drzemie w Tobie artystyczna dusza i chciałabyś spróbować tańca na wrotkach, wybierz model ze skórzanym butem za kostkę i bardzo twardymi, małymi kółeczkami. Przy tej formie aktywności istotna jest także waga produktu - im lżejsze wrotki damskie tym lepiej będzie się w nich wykonywało różne figury taneczne.

Wrotki męskie

Wybór wrotek męskich zasadniczo nie różni się od wyboru wrotek damskich. Także istotna jest wysokość i twardość buta oraz stopień twardości kółek. Przy doborze rozmiaru dobrze dopasuj but do swojej stopy. Nie powinien on być ani za luźny ani zbyt ciasny. Niektórzy kupują but o rozmiar większy, niż ten, w którym chodzą na co dzień, nie jest to jednak reguła. Dla niektórych takie rozwiązanie będzie dobre, a inni będą się czuli bardziej komfortowo w swoim standardowym rozmiarze buta.

Wrotki figurowe

Taki rodzaj wrotek charakteryzuje się lekkością, wyposażone są one w małe, twarde kółka, które upłynniają ruchy: figury, skoki, obroty itp. Najczęściej wykonywane są one ze skóry. charakterystyka kółek we wrotkach figurowych:

  • twardość powyżej 88 A, (najlepiej 103 A)
  • świetnie sprawdzają się przy jeździe na płaskich, równych powierzchniach,
  • charakteryzują się małą amortyzacją drgań,
  • rozwijają większe prędkości niż kółka miękkie,
  • są trwalsze od kółek miękkich, nie ulegają silnemu ścieraniu.

Figurówki najczęściej wyposażone są w wyższy obcas niż but do jazdy miejskiej (powyżej 3 cm), co pomaga w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała. But we wrotkach figurowych, w przeciwieństwie do kółek, powinien być miękki i sięgać lekko za kostkę, pomaga to zapewnić lepszą kontrolę nad ruchem stóp. Figurówki bardzo często wyposażone są także w plate z jump barem- czyli dodatkowż metalową płytkę, która zwiększa stabilność konstrukcji wrotek.

Wrotki na buty

Jeżeli szukasz tańszego rozwiązania niż zakup wrotek, lub chcesz je mieć zawsze przy sobie, a ich wielkość na to nie pozwala, pomyśl o zakupie wrotek na buty. Są to nakładki z kółkami mocowane do buta za pomocą klamerek, bądź innych mocowań. Występują w dwóch rodzajach:

  • dopinane z tyłu buta, tak aby można było jeździć na piętach- jak w butorolkach,
  • dopinane na całej powierzchni podeszwy buta, tak, aby jazda w nich przypominała jak najbardziej jazdę na prawdziwych wrotkach.

Dodatkowo przy zakupie wrotek dopinanych na but nie musisz przejmować się wyborem koloru czy wzoru podczas zakupu, bo każde twoje buty od tego czasu mogą stać się wrotkami, co sprawia, że możesz jeździć w różnych wrotkach, dopasowanych do twojego stroju, humoru czy samopoczucia. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że but w tradycyjnych wrotkach skonstruowany jest tak, aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie do stopy i stabilność podczas jazdy. Oraz wyposażony jest w system zapięć: sznurówki, rzeczy czy zatrzaski, czego zwykły but może nie posiadać, przez co jazda może stać się mniej bezpieczna i bardziej podatna na kontuzje. Tak więc na wrotkach może jeździć każdy: mały, duży, młody i starszy. Należy tylko pamiętać o odpowiednim doborze twardości buta i kółek, o rozmiarze kółek i o przeznaczeniu wrotek, ponieważ każdy rodzaj aktywności związanej z wrotkami będzie charakteryzował się innymi potrzebami co do parametrów wrotek. Ponadto przed zakupem należy przymierzyć but i upewnić się, że idealnie pasuje do naszej stopy, to znaczy nie jest ani za duży, ani za mały.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium