Łyżworolki

Łyżworolki- inaczej zwane wrotkami jednośladowymi. Jest to rodzaj rolek, których kółka w okresie zimowym mogą zostać wymienione na płozy łyżwiarskie do jazdy na lodzie.

Wyróżnia się następujące rodzaje łyżworolek: do gry w piłkę, freestyle’u, jazdy figurowej, jazdy szybkiej, jazdy agresywnej, biegowe, hokejowe, Nordic, Freeskate. 

Łyżworolki są więc godne polecenia dla osób, które uwielbiają zimową jazdę na lodowisku. Idealnie nadają się także dla osób szukających alternatywy na cieplejsze dni. Dużą zaletą jest oszczędność pieniędzy – nie trzeba kupować oddzielnie łyżew i rolek. Wystarczy kupić jedną parę butów i wymieniać płozy na kółka lub odwrotnie. Przez cały rok można cieszyć się ulubioną formą rozrywki, zimą na lodzie, a latem na asfalcie.

Rolki dla dzieci

W przypadku dzieci, naukę jazdy na rolkach można rozpocząć od około czwartego roku życia. Jak dobrać dla swojego dziecka pierwszy sprzęt do jazdy? Po pierwsze- nie stawiać na cenę, tylko na jakość. Jeżeli pierwszy sprzęt, który dziecko założy na nogi będzie kiepskiej jakości, jazda może nie być przyjemna. Może to spowodować po prostu zniechęcenie do podejmowania dalszych prób.

Rolki dla dzieci podzielić można na dwa rodzaje. Z miękkim butem są bardziej komfortowe, posiadają lepszą wentylację, ale niestety gorzej trzymają nogę. W przypadku dzieci, które posiadają elastyczne stawy może stanowić problematyczną kwestię. Z twardym butem lepiej podtrzymują nogę, co stanowi kluczowy element przy wyborze rolek dla dziecka. Odgrywa to ogromną rolę w kwestii bezpieczeństwa.

Rolki damskie

Rolki damskie kojarzą się z szeroką gamą barw, kolorów, czy też wzorów. Jeżeli jednak model rolek dopasowuje się dobrze do twojej stopy, czujesz się komfortowo i masz świadomość, że stopa wygodnie umieszczona jest w bucie, to możesz postawić na wybór modelu męskiego. Drugą opcją jest tak zwany unisex- czyli model nieukierunkowany do żadnej płci.

Niektórzy producenci mają w swoim asortymencie inne modele rolek dla kobiet oraz inne modele dla mężczyzn. To kwestia różnic w anatomii stóp. W takim przypadku rolki będą różniły się szerokością, damski model będzie węższy. Wynika to z tego, iż kobiety mają zazwyczaj węższe stopy niż mężczyźni. W damskiej wersji również cholewka znajduje się się niżej, niż w opcji męskiej.

Rolki męskie


Istotną kwestią w wyborze rolek męskich mogą być także rozmiary, ze względu na to, że stopa męska jest zazwyczaj większa i szersza, niż kobieca. Zarówno dla początkujących panów, jak i pań najlepszy będzie model fitness. Jest to model rekreacyjny przeznaczony do jazdy fitness oraz jazdy miejskiej. Tego typu sprzęt charakteryzuje się wysokim stopniem komfortu użytkowania, a także odpowiednim wsparciem stopy, co dla osoby początkującej jest istotne. Jazda na rolkach stanowi ciekawy odpowiednik biegania. Podczas jazdy na rolkach, podobnie jak w czasie biegania, podnosi się metabolizm, a siła mięśni ulega wzmocnieniu i poprawie poprzez wykonywanie ruchów, które nie obciążają stawów.

Rolki kauczukowe

Niektóre modele rolek są wyposażone w słabej jakości kółka plastikowe – takich rolek nie powinno się wybierać, a wręcz należy ich unikać, ponieważ jazda na nich nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Dobrym wyborem podczas zakupu rolek będą kółka kauczukowe, inaczej zwane uretanowymi.

Istotnym parametrem podczas wyboru rolek z takimi kółkami jest ich twardość – oznacza się ją dużą literą A oraz liczbami od 74 do 100. – Minimalna twardość kółek to 74A – niska cyfra oznacza, że są to koła miękkie, które sprawdzą się idealnie dla osób początkujących. Maksymalna twardość kółek to100A – z takimi kółkami jazda jest szybsza, nie ulegają one tak szybkiemu zniszczeniu, jak kółka miękkie, ale nie pochłaniają tak dobrze drgań, dlatego sprawdzą się u osób z doświadczeniem. Istotną kwestię przy dokonywaniu wyboru rolek stanowi nie tylko twardość kółek, ale także ich profil: ścięty – nie gwarantuje stabilności podczas jazdy, ale zapewnia szybkość, płaski – zapewnia stabilną jazdę w wolniejszym tempie, okrągły – polecany do gry w hokeja i jazdy freestyle.