Aktualizacja:



O czym przeczytasz w artykule?



Hulajnoga dla dorosłych i nastolatków to świetny sposób na poruszanie się po mieście, ale także do rekreacyjnych przejażdżek czy uprawiania wyczynowego sportu. Na rynku znajdziesz spory wybór, od hulajnóg miejskich przez wyczynowe po hulajnogi elektryczne terenowe. W artykule pomożemy Ci znaleźć idealną hulajnogę do Twoich potrzeb. Omówimy różne rodzaje dostępnych hulajnóg na rynku, a także ich funkcje i zalety. Zacznijmy więc od znalezienia najlepszej hulajnogi dla Ciebie!

Rodzaje hulajnóg dla dorosłych

Na rynku dostępnych jest wiele typów hulajnóg. Niezależnie od tego, czy szukasz sprzętu do przyjemnej przejażdżki po parku (hulajnoga miejska), hulajnogi do pracy (hulajnoga elektryczna), czy pojazdu do bardziej ekstremalnej jazdy (hulajnoga wyczynowa lub terenowa) — znajdziesz coś dla siebie.

Hulajnoga terenowa dla dorosłych, czyli tzw. hulajnoga off road

Hulajnoga elektryczna terenowa to idealny pojazd dla miłośników ekstremalnych wrażeń. Choć jak sama nazwa wskazuje, idealnie sprawdzi się do jazdy w terenie, śmiało możesz jeździć nią również po mieście. Obecnie najmocniejsze modele potrafią rozpędzić się do 90-100 km/h, choć większość aktualnie dostępnych na rynku osiąga prędkość około 50 km/h. Co ważne, hulajnogi te charakteryzują się wytrzymałym akumulatorem.


Szerokie koła z głębokim bieżnikiem bardzo dobrze radzą sobie z nierównym terenem i z łatwością pokonują krawężniki, błoto czy żwir. Hulajnogi terenowe dla dorosłych, aby dobrze utrzymywać równowagę podczas wymagającej jazdy, należą do cięższego sprzętu.

Hulajnoga wyczynowa dla dorosłych

Hulajnoga wyczynowa stworzona jest do dynamicznej i agresywnej jazdy opartej na różnych skokach, trikach i akrobacjach. Hulajnogi do trików muszą wytrzymać odpowiedni nacisk i wagę, dlatego są bardzo trwałe, ale przy tym jednak lekkie. Najczęściej możemy je spotkać na skateparkach. Jeśli szukasz hulajnogi wyczynowej dla nastolatka, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wybrać hulajnogę wyczynową dla dziecka.

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych

Hulajnogi elektryczne stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Nic dziwnego, to dobry wybór do jazdy po mieście, zwłaszcza na długich dystansach, gdy jazda na klasycznej hulajnodze byłaby zbyt wymagająca. Hulajnogi elektryczne zazwyczaj osiągają prędkość 20-25 km/h. Większość modeli jest wyposażona w tempomat, więc możesz ustawić prędkość, która Ci odpowiada. Hulajnogi elektryczne najczęściej pokonują trasę 25-40 km na w pełni naładowanym akumulatorze. Oczywiście najdroższe sprzęty pozwalają na dłuższą drogę.

Hulajnogi elektryczne na chodniku

Hulajnoga trójkołowa dla dorosłych, tzw. Fliker

W odróżnieniu od klasycznych hulajnóg Flikery są wyposażone w trzy koła – jedno z przodu i dwa z tyłu, które są umiejscowione na osobnych podestach. Konstrukcja tej trójkołowej hulajnogi dla dorosłych nie wymaga odpychania nogami w celu utrzymania prędkości. Jest ona napędzana przez balansowanie całym ciałem, podobnie jak podczas jazdy na nartach, dlatego świetnie sprawdzi się do letniego treningu narciarzy. Jazda na Filkerze poprawia zdolność utrzymywania równowagi oraz wzmacnia mięśnie.


Trudno spotkać Flikera na polskich drogach, jak na razie nie jest to zbyt popularne urządzenie. A szkoda. Ta hulajnoga jest oryginalna i oferuje zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Jeśli szukasz nowych wyzwań, koniecznie wybierz Flikera.

Hulajnoga miejska dla dorosłych

Klasyczna hulajnoga miejska sprawdzi się przede wszystkim do spokojnych przejażdżek po parku oraz jako środek transportu do pracy czy szkoły. To są małe urządzenia. Ponadto wiele modeli umożliwia na łatwe złożenie sprzętu, dlatego taka miejska hulajnoga nie tylko nie zajmuje dużo miejsca, ale również pozwala na poręczne zabranie jej ze sobą np. do autobusu.

Hulajnoga z pompowanymi kołami dla dorosłych

Hulajnoga z dużymi pompowanymi kołami przypomina rower bez siodełka i pedałów. Oczywiście głównie ze względu na stosunkowo duży rozmiar kół oraz większą kierownicę, która ułatwia kontrolę podczas jazdy. Ta hulajnoga nadaje się do szybszej jazdy i pokonywania dłuższych tras. Można jeździć nią po asfalcie, ścieżkach rowerowych, a nawet drogach leśnych, ponieważ świetnie poradzi sobie w nieco trudniejszych warunkach. Hulajnoga z pompowanymi kołami sprawdzi się szczególnie do jazdy po mieście, w drodze do pracy czy szkoły. Muisz wiedzieć, że tego typu hulajnogi nie da się złożyć, dlatego zabranie jej ze sobą w podróż jest dużo trudniejsze. A o zaletach i wadach kół pompowanych przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Łożyska do hulajnogi — jakie wybrać?

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi, są łożyska. Ich właściwości określa skala ABEC. Skala ta jest 5-stopniowa – jej wartości to kolejno 1, 3, 5, 7 i 9. Im wyższa wartość wskaźnika, tym tworzy się mniejszy opór podczas jazdy, co pozwala na rozwijanie większych prędkości lub szybsze przyśpieszanie.


Musisz wiedzieć, że łożyska się zużywają i niszczą. Jeśli więc czujesz, że Twoja hulajnoga nie jeździ już jak wcześniej, powinieneś zdecydować się na wymianę łożysk lub całych kół. Aby utrzymać łożyska jak najdłużej w dobrej formie, należy je regularnie czyścić i smarować oraz chronić przed szkodliwym wpływem piasku i wody. Jakie łożyska do hulajnogi? Sprawdź w tabelce ⬇


Rodzaj łożyskaKiedy się sprawdzą?
ABEC-1 – ABEC-3Do wolnej jazdy np. w hulajnogach dziecięcych
ABEC-3 – ABEC-5Do jazdy rekreacyjnej np. w hulajnogach dziecięcych i dla początkujących
ABEC-5 – ABEC-7Do jazdy rekreacyjnej i wyczynowej
ABEC-9Do jazdy szybkiej i wyczynowej
Jakie łożyska do hulajnogi?


Hulajnogi do pracy i do szkoły

Wielkość kół w hulajnodze dla dorosłych

Jazda na dużych kołach jest dużo łatwiejsza. Im większa średnica, tym szybciej pojedziesz przy mniejszym wysiłku. Duże koła niwelują również drgania podczas jazdy na nierównej nawierzchni, np. na chodniku lub po i leśnej ścieżce. Z drugiej strony małe, sztywne koła dobrze sprawdzają się na bardzo gładkich nawierzchniach, np. na skateparku (hulajnogi wyczynowe). Więc wszystko zależy od tego, gdzie i jak będziesz jeździł. Typowy rozmiar kół w klasycznych hulajnogach dla dorosłych to 200 mm. Większe koła zapewniają wyższy komfort i prędkość kosztem zwrotności hulajnogi. Dlatego koła 200 mm to kompromis pomiędzy tymi aspektami. Mniejsze kółka zostaw w hulajnogach dla dzieci lub hulajnogach do trików.

Pompowane czy gumowe koła w hulajnodze?

Hulajnogi z pompowanymi kołami zapewniają przyjemną jazdę niezależnie od nawierzchni — zarówno po kostce, jak i polnej, ni utwardzonej drodze z licznymi nierównościami. Nawet w takich warunkach jazda jest cicha, bez większych drgań i utraty równowagi. Oczywiście musisz liczyć się z jednym — może spotkać się kapeć. Nie da się ukryć, że możliwość powstawania dziur w pompowanych kołach to dość duża wada dla hulajnogi. Dodatkowo musisz zawsze pilnować, aby koła był mocno napompowane.

Twardość kół w hulajnodze dla dorosłych – jak będzie odpowiednia?

Jeśli decydujesz się na kółka kauczukowe zwróć również uwagę na twardość kółek, która określana jest liczbą z literą A. Parametr ten przyjmuje wartość od 74A do 100A, a im wyższy, tym koła są twardsze. Dlatego koła o twardości od 86A do 100A najlepiej nadają się do hulajnóg wyczynowych, gdzie kluczowa jest odporność na uderzenia. Jednocześnie twarde kółka nie amortyzują dobrze wstrząsów, co sprawia, że tradycyjna jazda na nich nie jest zbyt komfortowa. Średnio twarde koła od 82A do 86A są idealne do rekreacyjnej jazdy po asfalcie i parku. Miękkie koła poniżej 82A oferują większy komfort jazdy i przyczepność, ale niestety kosztem trwałości i szybkości, dlatego najczęściej znajdziesz je w hulajnogach dla początkujących lub dzieci.

Jaka jest maksymalna waga użytkownika hulajnogi?

Koniecznie musisz upewnić się, jakie jest maksymalne obciążenie hulajnogi. Pomoże to uniknąć przeciążenia sprzętu i spowodowania wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Dlatego koniecznie sprawdź tę specyfikację konkretnego modelu przed zakupem. Oczywiście warto, aby wartość maksymalnego obciążenia nie była wybierana “na styk”, tym bardziej w hulajnogach do jazdy wyczynowej, które są szczególnie narażone na spadający ciężar podczas skoków i akrobacji. Najpopularniejsze są hulajnogi do 100 kg oraz hulajnogi do 120 kg. Jednak jeśli szukasz czegoś mocniejszego, spokojnie znajdziesz na rynku również hulajnogi dla dorosłych do 150 kg.

Trik na hulajnodze wyczynowej

Jak dobrać hulajnogę do wzrostu?

Aby odpowiednio dobrać hulajnogę do wzrostu, zmierz odległość od ziemi do bioder oraz pępka i wybierz taką hulajnogę, której wysokość kierownicy znajdzie się właśnie w tym przedziale.

Niektórzy użytkownicy wolą wyższe hulajnogi, a inni niższe. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji ale jeśli dopiero zaczynasz jazdę, najlepiej zastosuj opisany sposób pomiaru lub skorzystaj z poniższej tabelki.


WzrostZalecana wysokość
130 – 145 cm76 – 81 cm
145 – 160 cm82 – 84 cm
160 – 170 cm85 – 89 cm
170 i więcej90 cm i więcej
Jak dobrać hulajnogę do wzrostu?


Na rynku, szczególnie w przypadku klasycznych hulajnóg miejskich, spotkasz szeroki wybór modeli z regulowaną wysokością kierownicy. Oczywiście, jak wiesz, w przypadku starszych nastolatków oraz dorosłych taka regulacja nie jest szczególnie ważna. Zwróć jednak uwagę na szerokość kierownicy. Przyjmuje się, że powinna być ona zbliżona do szerokości ramion.

Składanie hulajnogi

Jak już wiesz, nie każdy typ hulajnogi posiada modele składane. Najczęściej wśród składanych hulajnóg możesz spotkać te do jazdy miejskiej, i to właśnie w ich przypadku funkcja składania ma największy sens. W przypadku hulajnóg wyczynowych nie polecamy zakupu składanego modelu, nawet jeśli uda Ci się na taki trafić. W tego typie sprzęcie trwałość oraz stabilna konstrukcja jest szczególnie ważna, a możliwość złożenia hulajnogi niestety wpływa na pogorszenie tych aspektów.


Popularnością cieszą się również składanie hulajnogi elektryczne. Mimo że należą do ciężkiego sprzętu możliwość ich złożenia ułatwia poruszanie się po mieście, gdy korzystasz również np. z komunikacji miejskiej. Co ważne, nie zawsze mamy przestrzeń w domu, aby postawić hulajnogę elektryczną, tak aby nie przeszkadzała. Możliwość złożenia hulajnogi jest odpowiedzią na ten problem.


Najczęściej składanie hulajnogi jest bardzo proste i nie wymaga narzędzi. W większości wystarczy nacisnąć jeden przycisk lub zwolnić dźwignię, co trwa dosłownie kilka sekund.


Hulajnogi wyczynowe dla dorosłych i młodzieży

Waga hulajnogi i wytrzymałość

Wróćmy jednak na moment do wagi pojazdu. Przede wszystkim waga hulajnogi wpływa na wygodę i szybkość jazdy. Im cięższa hulajnoga, tym więcej energii musisz włożyć w jazdę. Oprócz tego na dłużą metę większa waga hulajnogi może być uciążliwa podczas wnoszenia jej po schodach oraz zabierania jej ze sobą w podróż. Oczywiście co do tego, ile powinna ważyć hulajnoga, odpowiedź brzmi – to zależy od rodzaju hulajnogi na jaki się zdecydujesz.


Hulajnogi wyczynowe należą do najlżejszego sprzętu i ważą na ogół 3-4 kg, kolejno mamy hulajnogi klasyczne – średnio 5-8kg. Hulajnogi elektryczne ważą w okolicy 10-13 kg, a hulajnogi terenowe off road są już znacznie cięższe i ich waga zaczyna się od około 20 kg do nawet 50 kg! Jeśli waga urządzenia ma dla ciebie znaczenie porównaj ją pomiędzy interesującymi Cię modelami.


Zwróć jednak również uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Lekki, ale jednocześnie wytrzymały materiał to aluminium. Cięższe ale jeszcze bardziej wytrzymałe są hulajnogi ze stali.

Hulajnoga z amortyzacją – tak czy nie?

Amortyzator to kolejny element, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi. Amortyzacja niweluje wstrząsy podczas jazdy wywołane przez nierówne podłoże. zmniejsza wpływ pojazdu na nierówną nawierzchnię. Tym samym komfort jazdy jest znacznie większy. Musisz jednak wiedzieć, że amortyzator w hulajnodze nie jest standardowym wyposażeniem każdej hulajnogi. Amortyzator pomaga również zmniejszyć uszkodzenia pojazdu podczas jazdy oraz zmniejsza zużycie opon hulajnogi. Jeżdżąc na hulajnodze bez amortyzacji szybko możesz poczuć ból rąk wynikający z mocnych drgań kierownicy.


Na próżno jednak szukać hulajnogi wyczynowej z amortyzatorem. Ze względu na specyfikację jazdy na tego typu hulajnodze, nie mają one amortyzacji i mieć nie powinny. Jeśli jednak szukasz dla siebie hulajnogi miejskiej, elektrycznej lub terenowej – zwróć uwagę, czy wybrany model hulajnogi ma amortyzator – bo warto, aby go miał.

Przeczytaj również