Aktualizacja:



O czym przeczytasz w artykule?

  1. Kiedy kupić pierwsze rolki dla dziecka?
  2. Rolki dla dziecka do nauki jazdy — jak wybrać odpowiednie?
  3. Kółka w rolkach dla dzieci – rozmiar, twardość i materiał
  4. Łożyska w rolkach dla dzieci. Jakie wybrać?
  5. Konstrukcja buta – jaką wybrać, aby było wygodnie i bezpiecznie?
  6. Płoza w rolkach dla dzieci. Jaką wybrać?
  7. Rolki dla dziewczyn a rolki dla chłopców — czy jest różnica?
  8. Jak dobrać rozmiar rolek dla dziecka? Rolki regulowane dla dzieci
  9. Rolki a łyżworolki dla dziecięce — co wybrać?
  10. Ile kosztują rolki dla dzieci?
  11. Rolki dla dzieci — jak zadbać o bezpieczeństwo? Ochraniacze i kask dla dziecka
  12. 5 powodów, dlaczego warto kupić rolki dla dziecka?




Pierwsze rolki dla dziewczynki, czy chłopca potrafią rodzicom spędzić sen z powiek. Spory wybór na rynku zamiast ułatwiać, tylko powoduje paraliż decyzyjny.


Wgłębiając się w temat, okazuje się, że modele rolek różnią się wieloma parametrami i właściwościami, które przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli nie chcesz popełnić błędu i zakupić bezpieczy, a zarazem wygodny sprzęt dla malucha – przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wybrać pierwsze rolki dla dziecka.

Kiedy kupić pierwsze rolki dla dziecka?

Eksperci od dawna podkreślają, że najlepszy czas na rolki jest wtedy, kiedy wiek dziecka, jego umiejętności ruchowe i gotowość psychiczna na to pozwalają. Jeśli maluch rozwija się prawidłowo, najlepszy czas na pierwsze rolki będzie w okolicach 4-go roku życia. Z reguły pociechy już wtedy wykazują pełną gotowość do pierwszych prób podjęcia się tego rodzaju aktywności.


Należy jednak pamiętać, że pierwsze próby nie mogą być zbyt wyczerpujące. Najlepiej, aby pierwsze próby nie trwały więcej niż 15 minut. W tym czasie maluch powinien najpierw nauczyć się w rolkach chodzenia i utrzymania równowagi. Dopiero po pewnym czasie można powoli zacząć uczyć się, jak jeździć na rolkach. Oczywiście im dziecko starsze, tym dłużej mogą trwać pierwsze próby.


Jeżeli chcesz na początek zacząć od czegoś łatwiejszego lub dziecko boi się jazdy na rolach, dobrym rozwiązaniem mogą być wrotki. Rozstaw kółek we wrotkach daje większe poczucie stabilności, ułatwia naukę jazdy na czterech kółkach oraz utrwalenie prawidłowej postawy. Tym samym, jeśli dziecko opanuje jazdę na wrotkach, łatwiej będzie mu przesiąść się na rolki. Oczywiście nie jest to konieczność, możesz śmiało od razu rozpocząć naukę jazdy na rolkach.

Rolki dla dziecka do nauki jazdy — jak wybrać odpowiednie?

Dostępność różnego rodzaju rolek potrafi przyprawić rodziców o zawrót głowy. Co prawda, na rynku można znaleźć rolki do trików, szybkościowe czy hokejowe, jednak jako pierwsze rolki dla dziecka się one nie sprawdzą.


Maluch ma przede wszystkim nauczyć się utrzymywać równowagę, wyuczyć odpowiedniej postawy oraz techniki jazdy, by z czasem opanować jazdę rekreacyjną. W końcu mało kto widział kilkulatki w skateparku. Właśnie dlatego najlepsze na początek będą rolki do jazdy rekreacyjnej.


To jednak nie ułatwia sprawy, bo rolki rekreacyjne między sobą również mogą drastycznie różnić się parametrami i właściwościami. Jakie rolki dla dziecka będą odpowiednie na początek?

Kółka w rolkach dla dzieci – rozmiar, twardość i materiał

Kiedy maluch zaczyna jeździć na rolkach, zależy nam, aby jego jazda była stosunkowo wolna oraz stabilna. Tutaj duże znaczenie ma odpowiedni dobór kółek.


Rolki dla dziecka do nauki jazdy powinny mieć miękkie i małe kółka. Odpowiednia miękkość odpowiada za przyczepność do podłoża oraz tłumienie drgań i amortyzację podczas jazdy na nierównym podłożu. Przekłada się to właśnie zarówno na brak możliwości osiągnięcia dużych prędkości, jak i równowagę podczas jazdy. Twardość kółek oznaczana jest literką A, wraz z przypisaną liczbą, która daje informacje, czy kółka są miękkie, czy twarde. Rolki dla dzieci powinny być wyposażone w kółka miękkie, czyli znajdujące się w przedziale od 74A do 82A.


Rozmiar kółek to kolejny istotny parametr. Małe kółka nie pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości oraz sprawiają, że rolki są bardziej zwrotne, co ułatwia jazdę. W przypadku rolek dla dzieci odpowiednim wyborem będzie średnica kółek z przedziału 40-64mm.


Na koniec warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane kółka. Unikaj kółek plastikowych. Są to bardzo twarde kółka, które nie mają odpowiedniej przyczepności do podłoża, nie tłumią drgań i są głośne podczas jazdy. Choć cena rolek z kółkami plastikowymi może być nieco niższa, jazda na nich jest mniej bezpieczna. Postaw na kółka wykonane z poliuretanu (PU), czyli sztucznego kauczuku, który zapewnia cichą jazdę i mniejsze odczuwanie nierówności na drodze oraz odpowiednią przyczepność.

Dzieci na murku we wrotkach

Łożyska w rolkach dla dzieci. Jakie wybrać?

Łożyska oznaczane są skalą ABEC (choć możesz spotkać coraz częściej również SG lub ILQ). Im wyższa klasa ABEC, tym opory toczenia są mniejsze, a prędkość możliwa do osiągnięcia — większa. W przypadku dzieci, szczególnie maluchów wieku 4-6 lat, lepsze będą rolki z łożyskami o niskiej klasie, tj. ABEC-1, ABEC-3, a w ostateczności ABEC-5. Dzięki nim maluch będzie mógł bardziej skupić się na utrzymaniu równowagi.

Dopiero po jakimś czasie lub w przypadku dzieci dobrze radzących sobie z tego typu sprzętem do skatingu, warto zainwestować w dobre rolki z łożyskami o wyższej klasie ABEC, np. ABEC-7.

Konstrukcja buta w rolkach dla dzieci — jaką wybrać, aby było wygodnie i bezpiecznie?

Tym razem musisz zmierzyć się z wyborem pomiędzy miękkim a twardym butem. W tym przypadku może być to najtrudniejsza decyzja, bo nie ma tu jednej poprawnej odpowiedzi, co lepiej wybrać.

Miękki but jest wygodniejszy, dopasowuje się do nogi dziecka i zapewnia przewiewność. Jednocześnie nie usztywnia odpowiednio stawu skokowego oraz kostki, co przekłada się na problemy z utrzymaniem odpowiedniej pozycji (np. wyginanie stóp do środka) oraz na powstanie kontuzji.

Twardy but zdaje się mieć przewagę, w końcu odpowiednio usztywnia i chroni nogę dziecka. Jednakże taki but trudniej dopasować do nogi, przez co jest niewygodny, a nawet może powodować otarcia. Łatwo w ten sposób zniechęcić dziecko do jazdy na rolkach już na początku nauki. Właśnie dlatego decydując się na twardy but w rolkach dla dziecka, poświęć uwagę i czas na znalezienie odpowiedniego modelu oraz rozmiaru. W ten sposób jazda na rolkach będzie zarówno bezpieczna, jak i wygodna dla Twojego dziecka.

Wybierając rolki dla dziecka, zwróć również uwagę na system mocowania. Najlepiej, jeśli będą miały one 3-stopniowe zapięcie — sznurówki, pasek na rzep i specjalna klamra zaciskowa. W ten sposób dopasujesz odpowiednio but do stopy dziecka, aby nie uciskał, ale jednak odpowiednio przylegał i stabilizował nogę w rolce.

Płoza w rolkach dla dzieci. Jaką wybrać?

W przypadku rolek dla dzieci spotkasz najczęściej modele z płozą kompozytową lub aluminiową. Płoza kompozytowa zda rewelacyjnie egzamin w rolkach dla maluchów uczących się jazdy. Najlepiej poradzi sobie z amortyzacją i tłumieniem wstrząsów podczas jazdy. Aluminium jest lżejsze, co przekłada się m.in. na szybkość jazdy, dlatego sprawdzą się u dzieci, które nabiorą wprawy i odpowiednią technikę jazdy

Rolki dla dziewczyn a rolki dla chłopców — czy jest różnica?

Rolki dla dziewczyn oraz rolki dla chłopców równią się przede wszystkim estetyką. Na rynku znaleźć możemy wiele modeli — od różowych, przez niebieskie po te bardziej uniwersalne kolory. Często jest to kwestia, która ma duże znaczenie dla dziecka. Dużym zainteresowaniem wśród maluchów cieszą się rolki z kółkami LED, które świecą podczas jazdy. Takie rozwiązanie daje dziecku jeszcze więcej frajdy z aktywnej zabawy.


Rolki regulowane dla dziewczynki i chłopca

Jak dobrać rozmiar rolek dla dziecka? Rolki regulowane dla dzieci

Odpowiednio dobrany rozmiar rolek dla dzieci zapobiega otarciom, urazom oraz wpływa na komfort jazdy. Rolki nie powinny uciskać dziecka, ale jednocześnie nie mogą być luźne. Producenci rolek wyszli naprzeciw potrzebom rodziców i już od długiego czasu w ofercie sklepów sportowych znaleźć możemy rolki regulowane.

Regulacja rozmiaru buta w przypadku modeli dla dorosłych, którym stopy już nie rosną, nie ma najczęściej większego znaczenia. Jest jednak ważna w przypadku dzieci. Ich stopy rosną bardzo szybko, toteż rolki bez regulacji rozmiaru mogłyby w ciągu zaledwie kilku tygodni okazać się za małe. Jeśli chcesz kupić produkt, który maluchowi posłuży nawet przez kilka sezonów, warto zdecydować się na ten, który posiada właśnie możliwość regulacji długości buta. Najczęściej możemy dokonać modyfikacji o 3 rozmiary.

Rolki regulowane nie oznaczają jednak, że ich mierzenie jest już niepotrzebne. Będąc w sklepie lub przymierzając rolki zamówione przez Internet, należy sprawdzić, czy dobrze leżą na nodze dziecka. Jak to zrobić?

Najlepiej przymierzać rolki w godzinach wieczornych po aktywnie spędzonym dniu. Stopy są wtedy zmęczone i lekko spuchnięte, co wpływa na miarodajność. Do mierzenia dziecko powinno mieć skarpetki, które będzie nosiło podczas jazdy. Po ubraniu rolek należy je zasznurować i zapiąć (zarówno na rzep, jak i klamrę).

Rolki należy mierzyć w pozycji stojącej, przy lekko ugiętych kolanach (pozycja przybierana podczas jazdy). W ten sposób rolki powinny zostać obciążone przez ciężar ciała dziecka. Sprawdzamy oraz dopytujemy dziecko o to, czy rolki uwierają go w którymś miejscu. But nie może uciskać łydek (szczególnie ważne do sprawdzania w przypadku butów twardych) ani cisnąć w palce lub pięty.

Rolki a łyżworolki dla dzieci — co wybrać?

Jeśli rozglądałeś się już za rolkami, mogłeś natrafić na tzw. łyżworolki. Są to rolki wymienną płozą, a tym samym sprzęt 2w1. Ba! Możesz spotkać również 3w1, a nawet 4w1. Co to dokładnie oznacza?

Łyżworolki to rolki i łyżwy zarazem. Dzięki wymiennej płozie po zakończonym sezonie letnim możesz wymienić płozę z kółkami na płozę do jazdy na łyżwach. Dzięki temu dziecko może cieszyć się jazda przez cały rok, a Ty nie musisz kupować drugiego sprzętu.

Niektóre modele umożliwiają również zmianę konfiguracji kółek, tak aby przekształcić rolki we wrotki lub rolko-wrotki (dwa przednie koła w rzędzie, dwa tylne obok siebie).

Łyżworolki dla dzieci

Ile kosztują rolki dla dzieci?

Ceny rolek dla dzieci są różnorodne. Najtańsze modele możesz kupić już w okolicach 100 zł. Nim jednak zdecydujesz się na włożenie ich do koszyka, sprawdź ich parametry. Nie kupuj rolek z plastikowymi kółkami, a także tych z 2-stopniowym zapięciem. Ryzykujesz bezpieczeństwo dziecka oraz jego komfort. Rolki dla dzieci na początek, które będą od dobrego producenta i posłużą nawet na kilka sezonów, to najczęściej koszt od 200-300 zł.

Rolki dla dzieci — jak zadbać o bezpieczeństwo? Ochraniacze i kask dla dziecka

Wystarczy chwila nieuwagi naszej lub kogokolwiek innego i bardzo łatwo o tragedię.
To właśnie dlatego kupując rolki dla dziecka, zawsze należy dodatkowo zakupić zestaw ochraniaczy na łokcie i kolana oraz kask dla dziecka.

Warto jednak pamiętać o tym, że żaden z elementów nie może być ani za mały, ani za duży. Ochraniacze nie mogą spadać ani krępować ruchów. Kask dla dziecka również powinien być idealnie dopasowany. Przy jego wyborze zwrócić uwagę, czy posiada on otwory wentylacyjne, które zapewnią cyrkulację powietrza. Dzięki temu główka malucha nie przegrzeje i nie spoci.

5 powodów, dlaczego warto kupić rolki dla dziecka?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że jazda na rolkach niesie za sobą całą masę korzyści! Należą do nich:


  • Lepsza kondycja fizyczna

Z przykrością można zauważyć, że nie tylko dorośli, lecz również i dzieci w coraz większej mierze prowadzą siedzący tryb życia. Codziennie siedzą w szkole, aby się przemieścić z jednego końca miasta na drugi siedzą w samochodowym foteliku lub autobusie, w chłodniejsze dni przebywają w domu, a w wolnych chwilach najczęściej wysiadują przed telewizorem lub komputerem.


Niestety ten stan rzeczy wcale nie przyczynia się do prawidłowego rozwoju malucha. Jeśli chcemy mu pomóc, należy to czym prędzej zmienić! Tutaj właśnie idealne mogą okazać się dla dziecka rolki. To alternatywa dla spaceru i sposób na spędzanie czasu wolnego, kiedy zabawa na placu już się maluchowi znudziła.


Jazda na rolkach angażuje wiele partii mięśni, poprawia krążenie, dotlenia mózg i oczywiście zwiększa wydolność organizmu malucha, a także skutecznie poprawia jego kondycję fizyczną.


  • Bardziej rozwinięty zmysł równowagi

Pociechy już od pierwszych chwil życia starają się rozwijać swój zmysł równowagi i za każdym razem bardzo dobrze im to wychodzi!


Jednak po pewnym czasie – kiedy chodzenie, bieganie i skakanie dziecko ma już opanowane – przychodzi moment, w którym do lepszego rozwoju dzieci potrzebują po prostu większego wyzwania. Jakiego? Najlepiej takiego, podczas którego będzie konieczne skoordynowanie ruchu przy jednoczesnym zachowaniu równowagi i odpowiedniej postawy ciała. Nie ulega więc wątpliwości, że w tym wypadku najlepszym wyzwaniem będzie nauka jazdy na rolkach.

Kolorowe wrotki dziecięce
  • Lepsza koordynacja ruchowa

Wszyscy chcielibyśmy, aby koordynacja ruchowa naszych dzieci przebiegała sprawnie i bez żadnych problemów. Jednak aby tak było, rodzice muszą organizować swoim maluchom zabawy poprawiające koordynację ruchową. Niestety w obecnym pędzie życia mało kto ma na to czas. Na szczęście z pomocą przychodzą właśnie rolki dla dzieci!


W końcu konieczność ruszania nogami z zachowaniem odpowiedniego ułożenia stóp, bieżącej obserwacji otoczenia i konieczność utrzymania równowagi, to dla malucha niemałe wyzwanie. To właśnie tego typu skomplikowane zadania sprawiają, że koordynacja ruchowa pociechy wskakuje przysłowiowe oczko wyżej.


  • Większa odporność na czynniki stresogenne

Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasz organizm. Nie bez znaczenia pozostaje także dla naszego mózgu, który pod jej wpływem wytwarza większą ilość endorfin. W efekcie poprawia się nasze samopoczucie i zwiększa się odporność na stres, który to niestety często w znacznym stopniu dotyka także nasze dzieci.


  • Są praktyczne, łatwo dostępne, niedrogie i zajmują mało miejsca

Nie zajmują zbyt wiele miejsca (np. tyle, co rower). Kiedy nie są używane, bez problemu można schować je do szafy z butami lub do kartonu.


Kiedyś – ze względu na ograniczoną dostępność – był to bardzo drogi sprzęt. Dziś na rynku modeli jest bardzo wiele, przez co ceny okazują się być konkurencyjne. Sprawia to, że ich zakup z reguły nie obciąża naszych portfeli.


Najczęściej nie wymagają one żadnych kosztownych napraw, czy skomplikowanych konserwacji. Jeśli chodzi o ich czyszczenie, zmianę płozy, dokręcenie kółek – każdy może zrobić to niemal bez żadnych kosztów samodzielnie w domu.


Nauka jazdy na rolkach jest o wiele łatwiejsza i często okazuje się być mniej stresująca niż np. nauka jazdy na rowerze.


Wielu rodziców z zachwytem odkryło, iż są one doskonałą alternatywą dla zwykłych spacerów i ciekawym urozmaiceniem rodzinnych wypadów plenerowych.


Przeczytaj więcej