Od lat trwa nieustanna debata na temat biegania na bieżni i biegania w terenie. Spór dotyczy tego co jest efektywniejsze i zdrowsze dla organizmu. Z pewnością każde z rozwiązań ma swoje plusy jak i minusy. Jednak oba rozwiązania wzajemnie się nie wykluczają, i z powodzeniem mogą się uzupełniać.

Bieganie niezależnie od tego czy w terenie czy na bieżnie niesie ze sobą wiele zalet. Jest skuteczne przy spalaniu tkanki tłuszczowej, zapobiega chorobom serca, cukrzycy, obniża poziom złego cholesterolu. Dodatkowo podnosi wydolność serca oraz wzmacnia odporność organizmu na infekcje i choroby.

Zacznijmy od bieżni treningowej

Jest to wielofunkcyjna maszyna, która umożliwia zarówno bieg jak i chód. Na rynku dostępne są różne rodzaje bieżni, które posiadają różne opcje. Pozwala to dopasować urządzenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych biegaczy.

Bieżnie treningowe

Plusy biegania:

  • Równa nawierzchnia po której biegniemy, dzięki temu zmniejszamy ryzyko odniesienia kontuzji poprzez np. nierówne ułożenie stopy na nierównym terenie.
  • Amortyzacja pasa bieżnego, nie jest dostępna w każdej bieżni, natomiast jest bardzo wartościowa, dodatkowo amortyzuje wstrząsy i odciąża stawy.
  • Możliwość treningu o każdej porze dnia i bez względu na pogodę, to jeden z największych plusów urządzenia, dzięki temu nie musimy przerywać treningu przez złe warunki na zewnątrz.
  • Trening w zaciszu domowym, możemy wykonywać spokojny trening i pracą nad własną sylwetką bez krępowania się otoczeniem.

Bieżnie z poręczami – takie rozwiązanie pozwala trenować osobom wymagającym rehabilitacji.

Minusy bieżni treningowej:

Trening może się znudzić, bieganie w zamkniętej przestrzeni może stać się monotonne i przez to szybciej się nudzić,

Ograniczona prędkość, bieżnia nie jest przystosowana do wykonywania na niej np. sprtinów, maksymalna prędkość jaką możemy na niej uzyskać to zazwyczaj w granicach 20-22km/h.

Bieganie w terenie

Popularny jogging jest uprawiany przez ciągle zwiększającą się rzesze ludzi. Jest to aktywność fizyczna, na która może pozwolić sobie praktycznie każdy niezależnie od wieku.

Plusy biegania w terenie

Brak monotonii, mamy dowolność w wybieraniu tereny po którym będziemy biegać, dzięki temu może z łatwością zabić nudę w treningu,

Świeże powietrze, w treningu w terenie np. po parku mamy dostęp do świeższego powietrza, dzięki temu lepiej dotleniamy organizm,

Bieganie z partnerem, ciężko na jednej bieżni biegać w kilka osób, jest co prawda możliwe w klubie fitness, gdy bieżnie są ustawione obok siebie, ale w treningu w domu może być z tym problem.

Minusy biegania w terenie

Wymaga dobrego sprzętu, bieganie w terenie, w szczególności po twardej nawierzchni obciąża stawy oraz kręgosłup, może powodować bóle lub urazy. Rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniego sprzętu treningowego oraz unikanie twardych tras do biegania.

Nierówny teren może powodować kontuzję, w bieganiu w terenie dobra technika biegania jest jeszcze ważniejsza niż na bieżni. Łatwo wówczas na nierówność na trasie, która może spowodować nieprzyjemny uraz.

Uzależnienie od warunków atmosferycznych, z pewnością są osoby, które są wstanie trenować w każdą pogodę, ale i na takich znajdą się warunki, które uniemożliwią trening na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

Trening na sprzęcie jak bieżnie do biegania jaki w terenie ma inne plusy oraz minusy. Najlepszym rozwiązaniem wydaję się być łączenie funkcjonalności bieżni z joggingiem na świeżym powietrzu. Dzięki temu będziemy mieli możliwość treningu w każdą, nawet najmniej sprzyjającą pogodę, a gdy trening na bieżni będzie nam się nudzić to możemy wyjść wówczas na bieganie po parku.

Warto rozpocząć regularne bieganie niezależnie od tego czy na bieżni czy w terenie. Jak już wcześniej wspomniałem jogging niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia, w połączeniu z odpowiednia dietą może zdziałać dla nas cuda.