Czego dowiesz się z artykułu:
- 5 powodów, dla których warto zacząć chodzić na siłownie
- Pierwszy raz na siłowni? Warto to wiedzieć!
- Jaki wybrać strój na siłownie?
- Torba na siłownię – co warto do niej spakować?
- Kilka ćwiczeń z użyciem sztangi
- Jakie znaczenie ma roller do masażu przed i po treningu?
5 powodów, dla których warto zacząć chodzić na siłownie
- Uczysz się samodyscypliny, która ważna jest w wielu aspektach naszego codziennego życia. Wyjście na siłownię wymaga przygotowania się, zagospodarowania czasu w ciągu dnia i ostatecznie wyjścia z domu. Regularne ćwiczenia to na początku często walka z samym sobą i wymówkami, które mamy.
- Wzmocnisz mięśnie i wytrzymałość. Z czasem zobaczysz efekty, i to nie tylko wizualne, ale również te w postaci większej siły i możliwości Twojego organizmu.
- Szeroka gama urządzeń, to niekwestionowana zaleta siłowni. Nie każdy ma w domu przestrzeń, na stworzenie domowej siłowni, która dodatkowo wymaga sporych nakładów finansowych, by ją odpowiednio wyposażyć.
- Poznasz nowych, inspirujących ludzi, których zawziętość i progres będzie motywował Cię do działania. Oczywiście to okazja na zawarcie nowych znajomości i przyjaźni z ludzi o tej samej pasji.
- Trening siłowy pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i wzmacnia serce. Zostało to udowodnione naukowo, a to, że powinniśmy dbać o nasze serce, zdaje się być oczywiste.

Pierwszy raz na siłowni? Warto to wiedzieć!
Pierwszy raz na siłowni potrafi być stresujący. Pojawiają się wątpliwości co do tego, jak się zachować i jakie niepisane zasady panują na siłowni. Nic dziwnego, o tym często się nie mówi, a szkoda. Co warto wiedzieć, idąc pierwszy raz na siłownię?
- Nim wykupisz karnet na cały miesiąc lub dłużej, sprawdź, czy dana siłownia Ci odpowiada – pod względem sprzętu, klimatu, jaki na niej panuje oraz personelu, który powinien być oczywiście pomocny. Wybierz się tam na trening raz lub dwa nim kupisz karnet.
- Po ćwiczeniach warto przetrzeć sprzęt, z którego korzystałeś. Na sali w pobliżu każdego ze sprzętów powinien znajdować się płyn do dezynfekcji oraz ręcznik papierowy. Zostaw sprzęt taki, jakim sam chciałbyś go zastać, czyli czysty. Możesz również skorzystać z ręcznika i położyć go na sprzęcie nim zaczniesz ćwiczyć.
- W większości siłowni jest instruktor, który chętnie Ci pomoże i wyjaśni jak ćwiczyć na danym sprzęcie poprawnie. Możesz wcześniej zadzwonić na siłownię i dopytać czy taka osoba jest.
- Dbaj o sprzęt i odkładaj go zawsze na miejsce np. hantle. Obciążenie na sztandze również warto po sobie zdemontować i odłożyć, by utrzymać porządek oraz nie utrudniać treningu innym.
- Szanuj przestrzeń innych użytkowników, aby każdy miał miejsce dla siebie. Nie podkradaj nikomu sprzętu, jeśli z niego korzysta, a zrobił tylko przerwę, by napić się wody. Nie zasłaniaj również lustra, które służy przede wszystkim do obserwowania poprawności wykonywanych ćwiczeń. Jednak nie musisz się martwić, większość osób z pewnością chętnie Ci pomoże, jeśli będziesz tego potrzebował, więc nie bój się pytać i prosić o pomoc.
Jaki wybrać strój na siłownie?
- Skup się na wygodzie. Zbyt obcisły strój może krępować Ci ruchy i uwierać ciało, natomiast zbyt luźny może przeszkadzał podczas wykonywania niektórych ćwiczeń.
- Zwróć uwagę na to, czy wybrany strój na siłownię nie prześwituje, zwiększy to Twój komfort i spowoduje brak skrępowania np. podczas wykonywania przysiadów. Panie, szczególnie te decydujące się na zakup legginsów, powinny zwrócić również uwagę czy wybrany model nie powoduje efektu “camel toe”.
- Panie powinny również zadbać o biustonosz sportowy, bez fiszbin i koronek. Klasyczne biustonosze noszone na co dzień nie sprawdzą się podczas ćwiczeń na siłowni.
- Zwróć uwagę również na dobrej jakości materiały, które będą przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć ze skóry, gdy się spocisz. A na pewno to zrobisz.
- Buty na siłownię to jeden z istotniejszych aspektów. Te wybrane przez Ciebie powinny być przede wszystkim wygodne, z dobrą przyczepnością do podłoża i amortyzacją w podeszwie.
- Torba na siłownię. Choć nie należy stricte do kategorii strojów sportowych, warto wziąć ją pod uwagę. To ważne akcesorium, które ułatwi Ci spakowanie wszystkich potrzebnych. O tym, co warto zabrać ze sobą na siłownię, jeszcze napiszemy.
Torba na siłownię – co warto do niej spakować?
Pakowanie na siłownię oraz trening fitness może być wyzwaniem. Poniżej znajdziesz praktyczną listę rzeczy, które przydadzą się niemal w każdej torbie treningowej:
- Strój sportowy oraz obuwie – tutaj oczywiście chodzi o wygodny dress, legginsy, czy przewiewną bluzkę na trening oraz o wygodne buty sportowe.
- Ręcznik – może przydać się w szczególności do ocierania spoconego ciała lub do rozścielenia go na sprzęcie. Jeśli planujesz skorzystać z dostępnego na siłowni prysznica, zabierz ze sobą drugi, większy ręcznik. Wtedy przydatne mogą być również klapki.
- Akcesoria do ćwiczeń – oczywiście, jeśli takowe masz. Mogą to być między innymi rękawiczki na siłownię, opaska na głowę, czy frotki na nadgarstek.
- Środki higieny – oczywiście zależy, czego potrzebujesz. W Twojej torbie znaleźć się może dezodorant, żel pod prysznic czy szampon.
- Woda lub napój izotoniczny – to koniecznie 🙂
- Posiłek lub przekąskę potreningową – zmęczony organizm potrzebuje uzupełnić odpowiednie składniki odżywcze, dlatego zadbaj o to, aby w Twojej torbie znalazł się odżywczy shake, batonik lub po prostu banan.
- Słuchawki, jeśli lubisz odciąć się od reszty świata, gdy wykonujesz swój trening.

Kilka ćwiczeń z użyciem sztangi
- Wyciskanie na ławce płaskiej – to ćwiczenie pozwala nam zwiększyć siłę i masę mięśniową górnych partii ciała. Do pracy angażujemy głównie mięśnie: piersiowy większy, naramienny przedni oraz trójgłowy ramienia, czyli triceps.
- Hip thrust – to ćwiczenie szczególnie popularne wśród Pań, ponieważ jego głównym zadaniem jest ćwiczenie mięśni pośladkowych, w tym mięśnia pośladkowego wielkiego, który znacząco wpływa na ogólny kształt pośladka.
- Martwy ciąg – to świetne ćwiczenie na całościowe wzmocnienie ciała, ponieważ angażuje do pracy wiele partii mięśni, w tym głównie mięśnie grzbietu, pośladkowe oraz dwugłowe ud. To jedno z istotniejszych ćwiczeń z użyciem sztagi, z tym że niezwykle istotna w jego wypadku jest technika, by nie uszkodzić kręgosłupa.
Jakie znaczenie ma roller do masażu przed i po treningu?
O tym, kiedy stosować wałek do masażu, jaki wybrać i do jakich partii ciała będzie lepszy roller gładki, a do jakich wałek z wypustki, jest wiele teorii. Ile specjalistów, tyle opinii. Podstawowy i najbardziej kluczowy jest jednak podział przed treningiem i po treningu.
- Roller do masażu z wypustkami – sprawdzi się przed treningiem w celu aktywizacji i rozgrzania mięśni. Rolowanie ciała tego rodzaju wałkiem może zastąpić standardową rozgrzewkę przed treningiem. Nie należy go używać do rolowania kręgosłupa.
- Roller do masażu gładki – jest zdecydowanie bardziej uniwersalny, więc śmiało można wymasować nim także plecy. Służy on przede wszystkim do regeneracji i rozluźnienia obolałych mięśni po treningu.
Regularny masaż pozwala zredukować cellulit oraz zapobiega jego powstawaniu.