5 pomysłów na jesienne aktywności. Znajdź swój sposób na jesienną chandrę.
Sam przyznaj, jesień ma swoje uroki. I choć początkowo cieszy nas ta pora roku, w pewnym momencie potrafi dopaść tzw. jesienna chandra. Częściej odczuwamy zmęczenie, brakuje nam chęci do działania, a to tego dochodzi przygnębienie. Najchętniej schowalibyśmy się pod koc i obudzili wraz z pierwszym ciepłym wiosennym wiatrem.
Nie musi jednak tak być, jesień może być produktywnym i aktywnym okresem pełnym drobnych przyjemności na świeżym powietrzu i nie tylko. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na jesienne aktywności.
- Grzybobranie – niestety początek listopada to często ostatni moment na to, by jeszcze wyjść do lasu po grzyby i nie wrócić z pustym koszyczkiem. Warto to wykorzystać, pójść na spokojny spacer po lesie, relaksując się, a jednocześnie zbierając grzyby na niedzielny obiad. Jeśli grzybów już nie ma, nie musisz z tego rezygnować, sam spacer i tak sprawi Ci sporo radości.
- Trekking po górskich szlakach lub marsz z kijkami Nordic Walking. Odkrywanie nowych miejsc oraz bliskość natury to świetny sposób, by się wyciszyć i spędzić aktywnie czas z partnerem, przyjaciółką lub samemu ze swoimi myślami… To może być Twój sposób na małe jesienne przygody.
- Poranny jogging – świeże powietrze z rana dodaje energii i motywuje do działania. Wystarczy krótka przebieżka, aby Twoje samopoczucie miało się jak najlepiej, a koledzy i koleżanki z pracy zastanawiali się, skąd u Ciebie ten błysk w oku każdego dnia w pracy… nawet w poniedziałki
- Spacer po parku. Może być z ulubioną kawą lub rozgrzewającą herbatą w kubku z przyjaciółką lub z rodziną podczas zbierania jesiennych skarbów, takich jak kasztany, jesienne liście, czy żołędzie.
- Zwiedzanie dowolnego miasta – może weekend w Krakowie, Łodzi lub miasteczku uzdrowiskowym? W tym okresie jest coraz mniej turystów, dlatego jeśli nie lubisz tłumów, listopadowy wypad na weekend, by zwiedzić urokliwe uliczki innych miast lub poznać tamtejsze atrakcje, może być właśnie dla Ciebie 🙂
Jak przygotować się na długie jesienno-zimowe spacery?

- Wybierając się na dłuższy spacer lub przebieżkę warto ubrać się ciepło, najlepiej warstwowo. Jeśli masz bieliznę termoaktywną, koniecznie ją załóż. Jeśli nie masz, a lubisz spędzać czas jesienią i zimą na świeżym powietrzu, warto, abyś się w tę część garderoby wyposażył. Bielizna termoaktywna stanowi izolację termiczną i sprawnie odprowadza wilgoć ze skóry, nawet podczas aktywności. Wilgoć powoduje, że nasze ciało znacznie szybciej traci swoje naturalne ciepło. Nie pozwól na to 🙂
- Oczywiście sama bielizna termoaktywna nie wystarczy. Kolejno warto ubrać ocieplaną bluzę lub polar, a następnie także kurtkę, która ochroni Cię przed zimnym wiatrem lub deszczem.
- Termos z ciepłą herbatą, nie tylko na rozgrzanie, ale również na zadowolenie swoich kubków smakowych. Im też należy się odrobina przyjemności 🙂
- Czapka choć przez wielu nielubiana, to oczywiście podstawa. Mamy nadzieję, że dobrze to rozumiesz. Ona również zapobiegnie szybszej utracie ciepła z ciała oraz zadba o to, by Twoje uszy nie ucierpiały na całym przedsięwzięciu.
- Rękawiczki. Wyobrażasz sobie jogging lub grzybobranie ze zmarzniętymi rękami w kieszeni? Nie ma takiej możliwości.
Ubierz się ciepło 🧣
Rozgrzewająca herbata dla całej rodziny.

Wybierając się na rodzinny spacer, zadbaj o kubki termiczne pełne rozgrzewającej, jesiennej herbaty.
- Zaparzona herbata czarna lub czerwona – 1000 ml
- 4 małe gałązki rozmarynu – opcjonalnie
- 4 łyżeczki miodu
- 4 łyżeczki konfitury malinowej lub z owoców leśnych
- Plastry z jednej pomarańczy
- Plastry z jednej cytryny
- 4 kawałki kory cynamonu – ew. mała szczypta cynamonu w proszku
- Kilka goździków
- Kilka plastrów imbiru
Plastry pomarańczy, cytryny i imbiru wrzuć do kubka termicznego każdego członka rodziny. Dodaj konfiturę, miód, goździki, cynamon oraz rozmaryn. Wlej herbatę i wymieszaj. Jeśli zależy Ci na zachowaniu właściwości zdrowotnych miodu, Twoja herbata powinna ostygnąć do temp. 40-45 st. Celsjusza 🙂
Weź herbatę ze sobą… 🥤
O czym warto pamiętać przed wyjściem z domu?
- Odblaski. Jesienią i zimą szybko robi się ciemno. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, ubierając odzież z elementami odblaskowymi lub zakładając elementy odblaskowe.
- Pomadka do ust i krem do rąk. Zimny wiatr przyczynia się do pierzchnięcia ust i pękania skóry na dłoniach. W tym okresie zadbaj o nie szczególnie.
- Chusteczki. Zimne powietrze może sprawić, że pomimo braku kataru, zacznie cieknąć Ci z nosa, dlatego warto mieć przy sobie chusteczki.