Czasem w natłoku codziennych obowiązków, spraw do załatwienia i spotkań, zapominamy o najważniejszym – o sobie. Możesz pomyśleć, że to egoistyczne, ale wcale nie. Jeśli nie będziesz troszczyć się o siebie, nie zatroszczysz się również o innych. Czas dla siebie i drobne przyjemności traktujemy często jak luksus, na który rzadko kiedy możemy sobie pozwolić. Nie powinno tak być. Pozwolę sobie nawet powiedzieć – nie może tak być. Jesteś ważny. Zatroszcz się o siebie i swoje samopoczucie. Pomoże ci w tym praktyka self care. A może self love… Przeczytaj, jak dbać o siebie każdego dnia 💖

Czym jest self care i dlaczego warto o siebie dbać?

Self care to zaopiekowanie się o siebie — swoje ciało i umysł. Dbając o siebie zaczynamy odczuwać więcej szczęścia i jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia. Self care przybliża nas do dobrego samopoczucia, co przekłada się także na naszą skuteczność w wielu obszarach życia, czy kreatywność.


To również sposób na poznanie siebie, swoich potrzeb i tego, co nas uszczęśliwia. Musisz wiedzieć, że nie ma więc nic samolubnego w dbaniu o siebie. Co więcej, praktykowanie self care nie musi być drogie ani czasochłonne, o czym się zaraz przekonasz.

Jak zacząć praktykować self care?

Przestrzeń i pełna szczerość wobec siebie jest ważna, aby świadomie o siebie zadbać. Dlatego zanim zaczniesz praktykować self care, zadbaj właśnie o to. A dokładniej zastanów się, co Cię ogranicza. Mogą to być Twoje nawyki lub przekonanie, że self care zajmuje sporo czasu. Niektórych ograniczeń zapewne możesz pozbyć się od razu, inne będą wymagały przepracowania. Pomyśl również, czego potrzebujesz teraz najbardziej. Bądź ze sobą w pełni szczery. Świadomość swoich prawdziwych potrzeb umożliwi Ci danie sobie dokładnie tego, co poprawi Ci samopoczucie.


Na koniec powinieneś również wiedzieć, że self care to nie tylko domowe spa raz na jakiś czas. To bardzo duże spłycenie koncepcji self care, która przede wszystkim polega na tym, by troszczyć się o siebie w sposób holistyczny we wszystkich obszarach — fizycznym, społecznym, psychicznym, duchowym i emocjonalnym.


Pamiętaj jednak o małych kroczkach. Nie wszystko naraz. Część ze sposobów, które zaraz poznasz, będzie wymagało od Ciebie zmiany pewnych nawyków. To często wymaga czasu i samozaparcia. Nie bierz na siebie za dużo, bo w ostateczności może przynieść to odmienny efekt od zamierzonego.

Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne?

Dbanie o zdrowie fizyczne jest niezbędne do szczęśliwego i zdrowego życia. Wprowadzanie niewielkich zmian w codziennych nawykach może mieć duży wpływ na Twoje fizyczne samopoczucie. Oczywiście zbilansowana dieta i ćwiczenia to nie wszystko, o co warto zadbać w tej sferze – pamiętaj również o odpoczynku i regeneracji.

Kobieta na macie do jogi

Zadbaj o dobry sen

Kiedy dobrze śpimy, nasz organizm regeneruje się po całym dniu. Oczywiście, z pewnością słyszałeś, że potrzebujemy przynajmniej 7 godzin snu. I dbaj o to. Ale to nie wszystko — przewietrz sypialnię, godzinę przed pójściem spać odłóż telefon (lub inne urządzenie emitujące niebieskie światło) i pozwól się sobie wyciszyć np. czytając książkę. Jeśli masz na to przestrzeń wieczorem i lubisz jogę, daj sobie kwadrans każdego dnia na krótkie wyciszające ćwiczenia. Praktykując jogę wieczorem, dajemy sobie okazję na zrzucenie całego ciężaru, jaki spoczął na naszych barkach w trakcie dnia. To sposób na przetrawienie wydarzeń z pracy, pozbycie się napięcia i stresu, dzięki czemu dużo łatwiej jest przejść w błogi sen.

Pamiętaj o codziennej porcji ruchu i sztuce odpuszczania

Ćwicz regularnie, ale nie przesadzaj! Nie chodzi o to, aby wyczerpać się nadmiernym wysiłkiem. Jeśli nie masz czasu w trakcie dnia, wystarczy Ci #tylkokwadrans. Oczywiście wybierz aktywność, która sprawia Ci najwięcej przyjemności, może to być choćby nieco dłuższy spacer na świeżym powietrzu. Spacer to również najlepszy wybór, jeśli czujesz, że Twoje ciało musi odpocząć, a jednak chcesz zadbać o minimalną dawkę ruchu.


Odpuszczanie też jest okej i też jest potrzebne, dlatego słuchaj siebie i swojego ciała, ale nie szukaj wymówek. Pamiętaj, że w tym wszystkim chodzi o Ciebie i Twoje samopoczucie, dlatego uczyń z tego swoją rutynę 🧡 Zacznij biegać każdego ranka przed pracą, spaceruj popołudniami lub poświęć kwadrans na jogę wieczorem. Sposobów na trochę ruchu jest naprawdę sporo 😊

Jedz pełnowartościowe posiłki

Jedzenie pełnowartościowych posiłków ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Większe niż może Ci się wydawać. Oczywiście, nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Nic się nie stanie, jeśli czasem zjesz coś, co miało kupę kalorii i nic wartościowego poza tym… Ważny jest tu balans, jedz zdrowo i pełnowartościowe posiłki, ale przede wszystkim jedz to, co lubisz. Uwierz mi, z pewnością da się to pogodzić. I nie zapomnij o pożywnym śniadaniu — to Twoje paliwo na cały dzień! Jeśli nie masz ochoty na jedzenie po przebudzeniu, możesz przygotować i wypić koktajl ze świeżych owoców i warzyw. To już sama przyjemność dla brzuszka ☺

Pij dużo wody

Pewnie dobrze to wiesz, a jednak mimo to ciągle pijesz zbyt mało. Jeśli najczęściej o szklance wody przypominasz sobie, dopiero gdy poczujesz pragnienie, musisz wiedzieć, że uczucie to jest pierwszym sygnałem odwodnienia organizmu. Dobrze nawodniony organizm pomoże Ci utrzymać koncentrację i ochroni przed niepotrzebnym bólem głowy. Oczywiście korzyści z picia wody jest o wiele więcej, ale o tym można by napisać osobny artykuł.


Pamiętaj również, aby ograniczyć kofeinę, która wpływa na odwodnienie organizmu. Oczywiście, nie musisz odstawiać kawy całkowicie, ważny jest jednak umiar oraz tym bardziej zadbanie o uzupełnianie płynów.

Odpoczywaj bez wyrzutów sumienia

Wypoczynek to również kluczowy aspekt dbania o siebie. Nie możemy działać ciągle na najwyższych obrotach. Przemęczenie szybko nas dopadnie, dlatego znalezienie czasu dla siebie na dobrą książkę, odcinek serialu lub spacer to również dobry sposób, aby się o siebie zatroszczyć.

Jak zadbać o swoje samopoczucie psychiczne i odczuwane emocje?

O ile troska o zdrowie fizyczne jest dla nas nieco bardziej oczywista, o psychicznym zdarza się nam zapomnieć. Czy jest ono mniej ważne? Ani trochę. Wiec, jeśli Ty czujesz potrzebę zadbania o swój umysł i psychiczne samopoczucie, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów.

Palące się palo santo

Stwórz mapę marzeń, wyznaczaj cele i samorealizuj się

Może Ci się wydawać, że nie ma to dużego wpływu na siebie. A jednak… Snucie marzeń i wyznaczanie celów koncentruje Cię na pozytywnym myśleniu, o tym, co możesz osiągnąć i jakie piękne doświadczenia jeszcze przed Tobą. Oprócz tego spełnianie marzeń i osiąganie wyznaczonych celów wpływa na nasze poczucie samorealizacji i spełniania się.

Zadbaj o wspierające otoczenie

Może słyszałeś już kiedyś, że jesteśmy wypadkową sumą 5 osób, z którymi najczęściej przebywamy. I możemy to wykorzystać na naszą korzyść lub nie. Jeśli otaczasz się ludźmi, którzy żyją reaktywne, nie mają wyznaczonych celów i nie spełniają marzeń, a w zamian podchodzą bardzo negatywnie do życia i sporo narzekają, może się to za jakiś czas na Tobie odbić. Świadomie dobieraj osoby, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Jeśli będziesz otaczać się szczęśliwymi ludźmi, którzy również w zdrowy sposób praktykują self care, będziesz szczęśliwy 🧡


Otaczaj się wspierającymi ludźmi, którzy podniosą cię na duchu, a nie sprawią, że poczujesz się gorzej niż na początku dnia.


Podobnie jest również z treściami, tym co czytasz i jakie treści konsumujesz w internecie. Nie obserwuj osób na social mediach, przez które czujesz się gorzej i zrezygnuj z przeglądania treści, które są dla Ciebie toksyczne.

Skorzystaj z pomocy

Jeśli czujesz, że sobie z czymś nie poradzisz, coś cię stopuje, nie bój się poprosić o wsparcie. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże Ci to przepracować. To bardzo duży krok, trudny i wymagający czasu, ale gdy go zrobisz, będzie Ci dużo łatwiej.

Pamiętaj o work-life balance

Work-life balance polega na tym, aby zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Czasem jest to bardzo trudne, szczególnie gdy mamy wymagającego pracodawcę, sami jesteśmy dla siebie wymagający lub prowadzimy własną działalność. Mimo wszystko, wyznaczenie granic pomoże Ci uniknąć wypalenia zawodowego i pozwoli czerpać większą satysfakcję z pracy. To ma ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie psychiczne.

Rozmawiaj i mów o swoich emocjach

Każdego dnia odczuwamy wiele emocji — tych pozytywnych, ale też negatywnych. Czasami są one intensywne, a czasem subtelne. Musisz jednak wiedzieć, że ignorowanie ich nie sprawi, że znikną, a wręcz mogą w nas narastać. Troska o sferę emocjonalną jest ważna ze względu na Twoje poczucie wewnętrznego spokoju, ale również pod względem dbałości o relacje z bliskimi.


Otwarcie rozmawiaj o tym, co czujesz. Może to być trudne, ale gdy zaczniesz, będzie Ci z czasem łatwiej. Pamiętaj tylko, że nie ma tu osądu i nie wywieraj na sobie presji oraz nie pozwól, aby inni ją na Tobie wywierali — nie musisz się niczym dzielić, jeśli nie chcesz lub zrobisz to, gdy będziesz gotów.


Obserwuj swoje emocje, wyrażaj je i rozmawiaj o nich.

Jak zadbać o relacje?

Self care to troska o samego siebie, ale nie oznacza to, że nie potrzebujemy bliskości innych ludzi. Właściwie życie w koncepcji self care pozwala nam tak naprawdę tworzyć silne i zdrowe relacje z innymi. Jesteśmy zaopiekowani, więc potrafimy odpowiednio zatroszczyć się wtedy o drugiego człowieka. Jednak i w tym wypadku musisz wsłuchać się w siebie i zrozumieć, czego potrzebujesz.

Poświęcaj czas na relacje z ludźmi, którzy Cię uszczęśliwiają

Spędzaj czas z ludźmi, którzy sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Często wystarczy wyjście na kawę, aby podnieść sobie nastrój. Może również chciałbyś odnowić stare znajomości, których bardzo Ci brakuje, a które zostały zaniedbane. Jeśli nie możesz spędzać z tymi osobami tyle czasu, ile potrzebujesz, wykorzystaj możliwości rozmów telefonicznych, czy wideorozmów.


Nawet jeśli masz w ciągu dnia bardzo mało czasu, możesz zadbać o relacje. Tajemnica leży w tym, by korzystać z drobnych okazji i tego, co już dzieje się naturalnie w ciągu dnia np. wspólna przerwa, w pracy na kawę lub lunch.


A na koniec musisz również pamiętać, że możesz powiedzieć “nie”. Czasami zamiast kolejnego wyjścia ze znajomymi lub wizyty rodziny potrzebujemy spokoju. I to jest okej. Nie rób nic wbrew sobie, jeśli wolisz spędzić czas samemu lub tylko z najbliższymi. Bliscy zrozumieją.

Jak zadbać o swoją duchowość?

Duchowość to najczęściej pomijana i zapominana przez wiele osób sfera. O tym, czym rozwój duchowy jest, a czym nie jest, można by kontemplować godzinami. Często kojarzymy go z religijnością i modlitwami, w rzeczywistości to dużo szersze pojęcie. Rozwój duchowy polega na dbałości o nasze życie wewnętrzne. To poszukiwanie sensu własnego życia, zaglądanie w głąb siebie, poznanie swojej natury i bycie tu i teraz ze sobą samym.

Kobieta zapala świeczkę

Pokochaj ciszę i samotność

Zasługujesz na to, aby spędzać czas sam na sam ze swoimi myślami i uczuciami. Odetnij się od zewnętrznych bodźców, odłóż telefon i zanurz się w sobie. Spędzanie czasu samotnie to moment w trakcie dnia, w którym możesz pomyśleć o tym, co czujesz i dlaczego to czujesz oraz czego teraz potrzebujesz. Możesz w tym czasie pomedytować. Medytacja pomoże ci wyciszyć gonitwę myśli i osiągnąć wewnętrzny spokój, a tym samym lepiej otworzyć się na swoje prawdziwe uczucia i potrzeby.

Praktykuj wdzięczność

Praktykuj codzienną wdzięczność. Czasami, gdy czujemy się czymś przygnębieni lub zaniepokojeni w naszym życiu, okazanie wdzięczności pomaga nam spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Przypominamy sobie o wszystkich wspaniałych rzeczach, które nas spotkały i które nas czekają. Dlatego daj sobie chwilę wieczorem na podsumowanie tego, co wydarzyło się dobrego tego dnia. Pomyśl o tym i doceń to, co wywołało uśmiech na Twojej twarzy, sprawiło, że było Ci bardzo miło lub o czymś, co na co dzień daje Ci szczęście.

Bądź blisko natury

Dbaj o relacje z naturą, spaceruj po parkach lub lasach, słuchaj odgłosów natury — śpiewu ptaków, szumu drzew. Bliskość natury pomoże Ci osiągnąć spokój i harmonię. Odetniesz się od pędzącego życia i zasmakujesz bycia “tu i teraz”. Oprócz tego spędzając czas na łonie natury odetchniesz pełną piersią (w każdym tego słowa znaczeniu), poprawisz swoje samopoczucie, poczujesz głęboką przyjemność i zadbasz o swoje zdrowie.

Wszystko zaczyna się od nas samych

Dbanie o siebie to sposób by częściej odczuwać szczęście i spełniać się w życiu. Self care nie jest jednak czymś, co zrobisz raz lub dwa razy i zacznie działać – to ciągła praktyka, która wymaga pewnego wysiłku z Twojej strony. Jednak z czasem zobaczysz, że to opłacalna inwestycja w siebie.


Praktykowanie self care to często dokonywanie wyborów we wszystkich obszarach swojego życia. Decydujesz, co zjesz i jak spędzisz swój wolny czas wieczorem. To Ty tworzysz swoje nawyki, które w konsekwencji będą przynosiły zdrowy owoc lub też nie. Dbanie o siebie nie musi być kosztowne ani czasochłonne — możesz robić takie rzeczy jak spacery na świeżym powietrzu w porze lunchu lub bawić się z przyjaciółmi po pracy, zamiast siedzieć samotnie w domu i oglądać telewizję.


Dbanie o siebie to robienie tego, co dla Ciebie ważne, biorąc pod uwagę to, w jakim momencie życia się znajdujesz. To także sztuka wyboru i poznania siebie, by nie robić wszystkiego, a to co jest zgodne z tobą i co w ostatecznym rozrachunku przyniesie Ci szczęście i lepsze samopoczucie.


Zasługujesz na to co najlepsze 🧡Przeczytaj więcej