Rowerek treningowy to popularny przyrząd treningowy, który możemy znaleźć niemal w każdym domostwie. Swoją popularność zawdzięcza wielu możliwością treningowym, jakie oferuje. Przyrząd możemy wykorzystywać jako zamienniki dla klasycznego roweru, szczególnie gdy zimowa aura nie pozwala na treningi na świeżym powietrzu. Dodatkowo jest to skuteczne urządzenie do redukcji tkanki tłuszczowej, przez co pomaga o zadbanie o formę. Co więcej, dzięki swojej konstrukcji i właściwościach jest równie przydatny podczas rehabilitacji.
Podczas ćwiczeń angażujesz do pracy mięśnie: ud, pośladków, łydek oraz w mniejszym stopniu brzucha. Dzięki swoim właściwościom jest to przyrząd, który pomoże skutecznie zadbać o wymarzoną sylwetkę, zbudowanie wydolności, czy szybki powrót do zdrowia.
Ponadto rowerki z powodzeniem możemy także znaleźć w profesjonalnych klubach fitness i siłowniach. Świadczy to tylko o dużym uznaniu dla trenażera.
Rowerek treningowy – mit o efektach
Dla laików poszukujących odpowiedniego przyrządu do treningów często ważną informacją bywają korzyści płynące z treningu na danym sprzęcie. Niestety możemy natrafić na błędne informacje.
Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących trening na rowerku stacjonarnym jest to, że rozbudowuje mięśnie nóg. Osoby poszukujące sprzętu do treningu często obawiają się takich konsekwencji. Gdy chcemy wysmuklić sylwetkę i mamy przed sobą obraz kolarza zawodowego z potężnie rozbudowanymi mięśniami ud to często bywa demotywujące, w szczególności dla osób marzących o smukłych udach.
Jednak nie jest to prawdą, że kolarze rozbudowali tak swoje mięśnie poprzez jazdę na rowerze. Profesjonalne kolarstwo to nie tylko jazda na rowerze, to również ciężka praca na siłowni, której celem jest wzmocnienie i rozbudowani mięśni.
Rowerek treningowy – teraz obalimy ten mit!
Aby rozbudować mięśnie nóg, czy inną partię ciała należy pracować na obciążeniach zewnętrznych prawie maksymalnych dla naszych możliwości siłowych. Jest to możliwie jedynie w profesjonalnej siłowni, gdy mamy dostępne odpowiednie do tego przyrządy.
Niektóre rowerki umożliwiają przeprowadzenie treningu siłowego, ale ma on za zadanie wzmocnić mięśnie, aniżeli je rozbudować. Podczas jazdy na klasycznym modelu jedyny opór z jakim się zmagamy, to obciążenie koła zamachowego. Jego rolą jest poszerzenie możliwości treningowych, tak aby mogły ćwiczyć zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane.
Kolejnym argumentem obalającym ten mit jest charakter wysiłku podczas treningu. Jest to trening długi i wytrzymałościowy. Do rozbudowania masy mięśniowej wymagane są krótsze serie z maksymalnym obciążeniem. Najbardziej intensywnym treningiem, jaki możemy wykonać na rowerze jest trening interwałowy, ale to nadal trening czysto wydolnościowy, nie mający nic wspólnego z budowaniem siły. Dodatkowo trening zwiększający masę mięśniową nie jest treningiem ciągłym, tylko podzielonymi na serie z mają ilością powtórzeń.
Rowerek stacjonarny – Jakie są efekty ćwiczeń ?
Jak już wspomnieliśmy na początku, na rowerku możesz wykonywać trening cardio, albo interwałowy. Takie ćwiczenia wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej oraz wzmacniają mięśnie nóg. To w połączeniu z odpowiednio rozplanowanym treningiem i dietą pozwoli skutecznie zrealizować zamierzone cele:
- Zrzucić kilka zbędnych kilogramów
- Wysmuklić sylwetkę
- Poprawić wydolność organizmu
- Wzmocnić mięśnie dolnych partii ciała
- Poprawić krążenie krwi w organizmie
- Wymodelowanie ciała
Do osiągnięcia powyższych celów niezbędna będzie również odpowiednia motywacja do sumiennych i systematycznych ćwiczeń.
Podczas treningu na rowerze stacjonarnym aktywizujemy do pracy głównie mięśnie kończyn dolnych, ale również mięśnie brzucha oraz pośladków. Trening pomoże nam wzmocnić i ujędrnić mięśnie, co wpłynie pozytywnie na kształt naszej sylwetki.