Jest to zestaw sprzętów, który występuje w każdym klubie fitness. Wykorzystywane są do treningów cardio lub interwałowych. Ich możliwości treningowe pozwalają na skuteczny i efektywny trening. Możliwość regularnych ćwiczeń na wyżej wymienionych sprzętach gwarantuje nam realizację zamierzonych celów. Smukła sylwetka, dobra kondycja i wzmocnione mięśnie będą w zasięgu ręki. Problem pojawia się, gdy jednak nie mamy czasu na regularne uczęszczanie do profesjonalnych klubów fitness, a zakup wszystkich sprzętów stanowi wydatek ponad domowy budżet. W takiej sytuacji jest tylko jedno rozwiązanie- wybrać jeden z 4 sprzętów, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom!
Jak dokonać odpowiedniego wyboru?
Przed przystąpieniem do poszukiwań powinniśmy postawić sobie co najmniej kilka podstawowych pytań. Dzięki temu będziemy mogli sprecyzować nasze poszukiwania, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu oraz dokonać trafnego wyboru.
1. Jakie cele chcemy osiągnąć?
Pierwszym i najważniejszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie postawić, to jakie efekty chcemy osiągnąć. Każdy z poniższych sprzętów gwarantuje nam efektywny trening cardio, przy czym każdy z nich oferuje innym typ aktywności. Sprzęt fitness należy dobrać adekwatnie do tego: jaki typ aktywności najbardziej nam odpowiada, czy jest to spokojny i długi trening o niższej intensywności, czy trening krótszy, ale o wysokiej intensywności.
2. Jakie zastosowanie ma mieć sprzęt?
Rowerki stacjonarne, wioślarze, orbitreki oraz bieżnie, to również sprzęty, które są stałymi bywalcami w gabinetach fizjoterapii. Przyrządy pozwalają na odtwarzanie naturalnego ruchu, zachowują przy tym odpowiednią amortyzację dla stawów. Dzięki temu właśnie możemy je również wykorzystywać w rehabilitacji. W tej sytuacji należy bardzo dokładnie sprawdzić dany sprzęt, czy nie obciąża stawów i mięśni.
3. Budżet- ile jesteśmy wstanie zainwestować w wymarzoną sylwetkę?
Każdy z omawianych przyrządów treningowych mieści się w innym przedziale cenowym, jest to mniej istotny punkt, ale przed wyborem sprzętu warto precyzyjnie ustalić, ile możemy wydać. Pozwala to skoncentrować się na poszukiwaniu jak najlepszego modelu odpowiadającemu naszym finansom, jest to często spora oszczędność czasu.
4. Ilość wolnej przestrzeni
Jest to szczególnie istotny punkt dla chcących trenować w mniejszych mieszkaniach, gdzie często brakuje wolnego miejsca. Na szczęście większość sprzętów treningowych posiada możliwość składania, co pozwala na sporą oszczędność miejsca. Przed rozpoczęciem poszukiwań powinniśmy dobrze określić, w jakim konkretnie miejscu będzie stacjonować nasz sprzęt.
Orbitrek treningowy
Orbitrek treningowy nazywany również rowerkiem eliptycznym, to jeden z najpopularniejszych przyrządów treningowych do ćwiczeń w domu. Ruchy wykonywane na tym przyrządzie pozwalają odtwarzać ruchy wykonywane podczas biegu. Podczas treningu najbardziej zaangażowane są mięśnie nóg. Dodatkowo pracują również mięśnie ramion, pleców oraz brzucha. Dzięki temu orbitreki uchodzą za jedne z najskuteczniejszych sprzętów do spalania tkanki tłuszczowej i wyszczuplania sylwetki.
Jedną z największych zalet treningu na orbitreku jest nieobciążanie stawów, ruch jest płynny, a płozy amortyzują wstrząsy. Aby zachować pełne bezpieczeństwo podczas treningu trzeba dobrze opanować technikę.
Kolejnym plusem sprzętu jest zaangażowanie do pracy zarówno górnych, jak i dolnych partii mięśni.
Minusem orbitreka treningowego mogą być duże wymiary i brak możliwości złożenia. Co wymaga dobrego zastanowienia się przed wyborem nad tym, jaką powierzchnie mamy do dyspozycji.
Wyróżniamy kilka typów orbitreków: orbitrek magnetyczny, orbitrek elektromagnetyczny, orbitrek mechaniczny oraz orbitrek powietrzny.
Rowerek stacjonarny treningowy
Jeden z najczęściej wybieranych sprzętów treningowych do domu. Jak sama nazwa wskazuje imituje jazdę na rowerze. Podczas ćwiczeń pracują głównie mięśnie nóg i w mniejszym stopniu brzucha. Rowerek treningowy jest mniej skuteczny w spalaniu tkanki tłuszczowej od orbitreka, wioślarza, czy bieżni. Niemniej, to rowerek jest najczęściej wybieramy sprzętem do rehabilitacji. Bezpieczna i stabilna pozycja siedząca pozwala zaangażować do pracy mięśnie nóg. W przypadku problemu z bólami pleców, zalecany jest rowerek stacjonarny poziomy, pozycja siedząca z oparciem, pozwala odciążać kręgosłup podczas ćwiczeń i zwiększyć zaangażowanie do pracy mięśni brzucha.
Rowerek sprawia wrażenie mniej efektywnego sprzętu treningowego, ale to tylko pozory. Bardziej zaawansowane modele posiadają zaprogramowanych wiele programów treningowych, które pozwalają na przeprowadzenie skutecznych ćwiczeń.
Jedną z głównych zalet rowerka jest to, że średnia cena jest najniższa z pośród wszystkich omawianych sprzętów. Kolejnym plusem są małe wymagania co do wolnej przestrzeni. Jedynie przy modelu rowerka poziomego należy dokładnie sprawdzić, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji.
Możemy wyróżnić kilka typów rowerków treningowych: rowery magnetyczne, rowery elektromagnetyczne, rowery spinningowe, rowery powietrzne oraz rowery mechaniczne.
Jak wybrać rowerek stacjonarny? <- kliknij i sprawdź!
Bieżnia treningowa
Jest świetnym rozwiązaniem dla biegaczy w okresach zimowych, gdy pogoda nie pozwala na trening na zewnątrz. Podczas biegania pracują mięśnie całego ciała, najbardziej zaangażowane do pracy są oczywiście kończyny dolne.
Największym atutem biegania na bieżni jest bezpieczeństwo, większe niż tradycyjne bieganie np. w parku. Nierówny teren jest częstą przyczyna urazów i nieprzyjemnych kontuzji.
W dobrym modelu bieżni treningowej znajduję się odpowiednia amortyzacja pasa biegowego, pozwala to na oszczędzanie stawów podczas biegu, amortyzując wstrząsy.
Bieżnia treningowa jest najlepszym rozwiązaniem dla regularnych biegaczy. Jest to sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie systematycznych i intensywnych treningów biegowych. Dzięki temu gorsza pogoda czy zimowa aura nie zaburzy rytmu treningowego.
Minusem bieżni są duże rozmiary, jest to największy z wymienionych przyrządów treningowych. Ratunkiem w takiej sytuacji jest możliwość składania sprzętu po treningu. Na szczęście większość bieżni do treningów domowych takie posiada.
Kolejnym minusem jest wysoka cena. Dobra bieżnia treningowa jest zdecydowanie droższa od orbitreka, wioślarza, czy rowerka.
Jeśli chodzi o bieżnie treningową, w naszej ofercie dostępne są zarówno bieżnie elektryczne jak i bieżnie magnetyczne.
Wioślarz treningowy
Wioślarz treningowy to z kolei jeden z najbardziej niedoceniany ze wszystkich sprzętów do ćwiczeń. Podczas treningu na przyrządzie odtwarzamy ruch wioślarski, pozwala to zaangażować do pracy blisko 95% mięśni. Gwarantuje to dużą skuteczność w pracy nad wymarzoną sylwetką. Dzięki temu bez trudu zrzucimy zbędne kilogramy, wzmocnimy mięśnie i poprawimy swoją kondycję.
Kolejnym atutem ćwiczeń na wioślarzu jest ochrona stawów, których aż tak nie obciąża. Ruchy są płynne i nie generują dodatkowych wstrząsów. Odpowiednia technika w połączeniu z pozycją siedzącą gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa podczas treningu.
Małym minusem wioślarza treningowego mogą być jego sporo rozmiary. Przyrządy te często wymagają sporo wolnej przestrzeni. Ratunkiem w takiej sytuacji jest podobnie jak w przypadku bieżni treningowej- możliwość składania sprzętu po treningu.
W wypadku wioślarzy treningowych również wyróżniamy kilka typów: wioślarze hydrauliczne, wioślarze magnetyczne, wioślarze wodne i wioślarze powietrzne.
Podsumowanie
Istotne jest, aby przed rozpoczęciem poszukiwań jasno określić własne oczekiwania względem treningu, budżet, jakim dysponujemy oraz przestrzenią, jaką możemy poświecić. Dzięki temu będziemy mogli wybrać coś dla siebie, bez przykrych niespodzianek. Każdy z wymienionych sprzętów pozwoli nam skutecznie osiągnąć zamierzone cele pod warunkiem, że będziemy regularnie trenować.