Rolki to gorący temat szczególnie w okresie wiosenno – letnim. Nic dziwnego, w końcu jazda na nich dostarcza wiele przyjemności i korzyści. To świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dla tych, którzy chcą poprawić kondycję i utrzymać sylwetkę w dobrej formie, może nawet zastąpić trening. W ostatnim czasie, wraz ze wzrostem popularności jazdy na rolkach, mocno rozwinęła się infrastruktura. W większości miejsc powstały trasy specjalnie do tego przystosowane. Z pierwszymi, ciepłymi dniami, możemy zaobserwować, jak zaawansowani rolkarze mkną przez parki, wykonując nieraz różne sztuczki, na których widok myślmy sobie „jak oni to robią?” lub właśnie zmagania osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w rolkach. Ci, którzy opanowali już techniki jazdy, z pewnością wiedzą, na co zwrócić uwagę rozglądając się za nowymi modelami. A co jeśli dopiero planujesz naukę jazdy lub wybierasz rolki dla swojego dziecka?

Jakie wybrać rolki – regulowane, czy nieregulowane?

Załóżmy, że decyzję o zakupie rolek masz już podjętą i zaczynasz szukać odpowiedniego modelu. Na początek, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz od swoich wymarzonych rolek? Przeglądając oferty, zapewne natrafiłeś na często wyszukiwaną frazę „rolki regulowane opinie”, wokół, której narasta dyskusja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami. No właśnie, jak to jest? Trzeba postawić sprawę jasno i raz na zawsze to wyjaśnić. Żeby odpowiedzieć, czy warto zdecydować się na rolki z regulacją rozmiaru, musimy zadać sobie najpierw pytanie, kto na takich rolkach będzie jeździł?

Co to są rolki regulowane – co to znaczy?

Rolki regulowane – jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się tym, że podczas użytkowania mamy możliwość zmiany rozmiaru. Zazwyczaj rolki z regulowanym rozmiarem przeznaczone są dla młodszych użytkowników. Co to oznacza? Właśnie to, że decydując się na ten produkt mamy możliwość nawet 4 – stopniowej zmiany rozmiaru. Rolki regulowane na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od tych bez regulacji. Dopiero gdy się przyjrzymy, możemy dostrzec, przycisk lub dźwignię, w zależności od modelu, która służy do zmiany rozmiaru buta.

Najpopularniejsze modele mają możliwość 3 lub 4 – stopniową zmianę regulacji. Większy zakres spowodowałby niekorzystne rozłożenie środka ciężkości, a tym samym sprawił, że jazda stałaby się niestabilna i niekomfortowa. Dlatego nie obawiaj się, że jazda na rolkach regulowanych, które planujesz kupić, straci na jakości!

Czy warto wybrać rolki regulowane dla dzieci?

Uważam, że odpowiedź na to pytanie jest prosta. Oczywiście, że warto! Dziecięce stopy mają to do siebie, że ich rozmiar zmienia się co sezon na większy. Jasne, że zakup nowej pary rolek jest możliwy, ale czy nie lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kupno jednego modelu, który posłuży na dłużej? Decydując się na rolki regulowane dziecięce, decydujesz się na produkt, który będzie towarzyszył Twojemu dziecku nawet przez wiele lat. Oczywiście, jeżeli Twoja pociecha doskonali jazdę regularnie, a swoją przyszłość wiąże z karierą młodego sportowca, warto zastanowić się nad zmianą sprzętu z sezonu na sezon. Jednak, jeżeli jazda ma służyć przede wszystkim dobrej zabawie, zdecydowanie warto postawić na rolki regulowane dla dzieci.


Wybierając odpowiedni rozmiar, zwróć uwagę na długość wkładki. Wymiary często oznaczane są numerem np. 27 – 30 lub 30 – 33. Pamiętaj, że numer buta rolki z pewnością różni się od standardowej numeracji butów. Prawidłowy rozmiar uniemożliwia przemieszczanie się stopy i nie powoduje ucisku. Jeżeli masz taką możliwość, zawsze staraj się wybrać najmniejszy rozmiar wkładki, odpowiadający długości stopy. To da Ci możliwość na większy zakres dopasowania. Najważniejsze, żeby pod żadnym pozorem nie decydować się na zakup rolek za dużych w myśl, że dziecko zaraz wyrośnie. Będą one nie dość, że za długie to i za szerokie. Jazda stanie się bardzo niekomfortowa i może zniechęcić dziecko do dalszej nauki. W dodatku zwiększa się możliwość kontuzji i upadków podczas jazdy, ponieważ stopa nie jest wystarczająco stabilna.


Już wiesz, że warto zainwestować w rolki z możliwością regulacji, by móc prawidłowo dobrać rozmiar wraz ze wzrostem Twojej pociechy. Czy zatem wybierając rolki dla dorosłych, warto kierować się tą samą zasadą? Nic nie stoi na przeszkodzie. Skoro takie rolki są polecane dla dzieci, to czy wygoda jazdy zmieni się tylko dlatego, że będą one dla dorosłych? No nie! Pod nazwą rolki regulowane damskie, kryje się szeroka gama rozmiarów, od 33 do 36 czy 38 – 42.

Tak, przy większych rozmiarach również mamy możliwość regulacji buta. Dlatego, nie sugerowałabym się nazwą, wybierając rolki, dla wciąż rosnącej młodzieży. Podobną sytuację mamy, jeżeli chodzi o rolki regulowane męskie. Tu najczęściej pojawiają się rozmiary w granicach 39 – 42, 42 – 45, czy nawet 43 – 46. Jeżeli rzeczywiście stawiamy na swobodę jazdy w celach rekreacyjnych, wybór rolek z regulacją rozmiaru będzie jak najbardziej słuszny. Chociaż w przypadku osób dorosłych możemy śmiało postawić na rolki w stałym rozmiarze. Funkcja regulacji rozmiaru będzie po prostu zbędna.


Jeżeli w tym momencie pomyślałeś o zakupie jednych rolek, z możliwością zmiany rozmiaru, przeznaczonych dla dwóch osób, to w tym momencie muszę Ci powiedzieć STOP! Jak każde buty, tak i rolki podczas noszenia dopasowują się do kształtu stopy. Wymiana właściciela lub zakup rolek używanych nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na wygodę i bezpieczeństwo jazdy.

Jak powiększyć i regulować rolki regulowane?

Zmiana rozmiaru rolek to bardzo prosta i intuicyjna czynność. Zwykle nie zajmuje to więcej czasu, niż minutę i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, chyba że producent stwierdzi inaczej. Wtedy specjalny klucz jest dołączony do zestawu. Jeśli zastanawiasz się, jak taka regulacja działa, to cała tajemnica tkwi w dwuczęściowej konstrukcji buta. Część tylna (od pięty do połowy stopy) to skorupa buta, która jest nieruchoma. Część przednia – tzw. Cholewka — jest ruchoma i schowana w tylnej skorupie. Zazwyczaj, żeby zmienić rozmiar, wystarczy przytrzymać przycisk, zlokalizowany w okolicach kostki np. taki system posiadają rolki regulowane Nils. Ten sposób sprawi, że nie musisz się obawiać mimowolnego przesunięcia się cholewki w czasie jazdy.


Producenci rolek wychodząc naprzeciw wymaganiom użytkowników, starają się cały czas urozmaicać swoje modele o nowe funkcje. Dlatego na rynku możemy znaleźć rolki regulowane z wymienną płozą! Co to oznacza? Decydując się na zakup modelu z wymienną płozą, latem pędzisz po chodnikach, a zimą wymieniasz kółka na łyżwę i śmigasz na lodowisku. To jest dopiero rozwiązanie, które z pewnością zadowoli rodziców, jak i ich pociechy!Wiemy, że o ile dorośli, decydując się na zakup, większą uwagę przywiązują do funkcjonalności, tak dla dzieciaków nie mniej istotna jest kwestia wyglądu. Bo przecież niebieskie rolki jeżdżą szybciej, a w różowych jazda jest płynniejsza! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych (i nie tylko) na rynku coraz popularniejsze stały się rolki regulowane Led, które charakteryzują się świecącymi kółkami. A tu już mamy możliwość w przebieraniu i dobieraniu kolorów, jakie tylko nam się wymarzą.


Podsumowując, decydując się na rolki watro zadać sobie pytanie, dla kogo te rolki są i kto będzie na nich jeździł. Nie ma nic złego w rolkach regulowanych, wręcz przeciwnie, dla dzieci to idealny wybór, który posłuży na kilka dobrych sezonów. Dla dorosłych takie rolki też się sprawdzą, o ile zazwyczaj nie mamy potrzeby regulacji aż o 3-stopniową skalę rozmiaru, to czasami się zdarza, że potrzebujemy rozmiaru „coś pomiędzy”. Wtedy naprzeciw Twoim wymaganiom pojawiają się rolki, które możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.