Aktualizacja:O czym przeczytasz w artykule?Jazda na rolkach to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu potrafi być wyzwaniem. W ofercie sklepów możemy znaleźć równego rodzaju rolki, a wśród nich rolki do jazdy szybkiej, rekreacyjnej, agresywnej, czy rolki freestylowe.


To jednak jeszcze nie koniec! Modele te równią się między sobą twardością, wielkością oraz ilością kół, rodzajem łożysk, materiałem, z jakiego zostały wykonane i wieloma innymi parametrami. Możemy przebierać wśród producentów oraz różnorodnych cen. O tym, jakie rolki wybrać napisaliśmy osobny artykuł. W tym skupimy się wyłącznie na tym, czy i kiedy warto wybrać rolki regulowane.

Rolki z regulacją rozmiaru — na czym polega ich fenomen?

Rolki regulowane, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się tym, że w łatwy i szybki sposób pozwalają na dostosowanie rozmiaru rolek do stopy.


Zazwyczaj rolki z regulacją rozmiaru pozwalają na zmianę długości buta o 3 lub 4 rozmiary.
Większy zakres spowodowałby niekorzystne rozłożenie środka ciężkości, a tym samym sprawił, że jazda na rolkach regulowanych stałaby się niestabilna i niekomfortowa. Tak jednak oczywiście nie jest.

Czy warto wybrać rolki regulowane dla dzieci?

Oczywiście, że warto! Dziecięce stopy mają to do siebie, że ich rozmiar zmienia się co sezon na większy, czasem w okresie dojrzewania nawet szybciej. Rolki regulowane dla dzieci to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ sprzęt posłuży maluchowi zdecydowanie dłużej.


Wybierają rolki regulowane dziecięce, decydujesz się na produkt, który będzie towarzyszył Twojemu dziecku nawet przez kilka lat. Oczywiście, jeżeli Twoja pociecha doskonali swoją jazdę regularnie i chce się w tym rozwijać, warto zastanowić się nad zmianą. Profesjonalne rolki często posiadają już stałą rozmiarówkę lub regulację o jeden rozmiar. Jednak szczególnie na początek do nauki jazdy warto postawić na rolki regulowane dla dzieci.


Wybierając odpowiedni rozmiar, zwróć uwagę na długość wkładki. Wymiary często oznaczane są numerem np. 27 – 30 lub 30 – 33. Pamiętaj, że numer buta rolki z pewnością różni się od standardowej numeracji butów.


Prawidłowy rozmiar uniemożliwia przemieszczanie się stopy i nie powoduje ucisku. Jeżeli masz taką możliwość, zawsze staraj się wybrać najmniejszy rozmiar wkładki, odpowiadający długości stopy. To da Ci możliwość na większy zakres dopasowania. Najważniejsze, żeby pod żadnym pozorem nie decydować się na zakup rolek za dużych w myśl, że dziecko zaraz wyrośnie. Będą one za długie to i za szerokie. Jazda stanie się bardzo niekomfortowa i może zniechęcić dziecko do dalszej nauki. W dodatku zwiększa się możliwość kontuzji i upadków podczas jazdy, ponieważ stopa nie jest wystarczająco stabilna. To kolejny argument przemawiający za zakupem rolek z regulacją rozmiaru.


Jeśli szukasz rolek dla malucha, przeczytaj pełny poradnik, jakie rolki dla dziecka będą najlepszym wyborem.

Czwórka dzieci na wrotkach

Rolki regulowane damskie oraz męskie — czy warto?

Choć rolki z regulacją rozmiaru przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, dorośli również mogą pozwolić sobie na ich zakup. Producenci rolek oferują nam sprzęt o szerokim zakresie rozmiarowym. W sklepach sportowych bez problemu znajdziesz rolki męskie regulowane 43-45, a także damskie rolki regulowane 37-40. Oczywiście to tylko przykładowe rozmiary dla ukazania możliwości, jakie oferuje nam rynek.


Warto jednak pamiętać, że rolki regulowane to najczęściej rolki do jazdy rekreacyjnej, czyli głównie rolki dla początkujących. Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu dla zaawansowanych rolkarzy, tj. rolek do jazdy szybkiej, agresywnej lub rolek slalomowych, najlepszym (a czasem jedynym) wyborem będą rolki o stałym rozmiarze.


Jednak jeśli pomyślałeś o zakupie jednych rolek z możliwością zmiany rozmiaru dla dwóch osób, to w tym momencie muszę Ci powiedzieć STOP! Jak każde buty, tak i rolki podczas noszenia dopasowują się do kształtu stopy. Wymiana właściciela lub zakup rolek używanych nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na wygodę i bezpieczeństwo jazdy.

Rolki regulowane z wymienną płozą, czyli łyżworolki

Producenci rolek wychodząc naprzeciw wymaganiom użytkowników, starają się cały czas urozmaicać swoje modele o nowe funkcje. Dlatego na rynku możemy znaleźć również łyżworolki regulowane, czyli rolki z wymienną płozą! Co to oznacza? Decydując się na zakup takiego modelu rolek, latem pędzisz po chodnikach, a zimą wymieniasz kółka na łyżwę i śmigasz na lodowisku. To jest dopiero rozwiązanie, które z pewnością zadowoli rodziców, jak i ich pociechy!


Rolki regulowane dla dzieci i dorosłych

Jak regulować rolki?

Nie musisz się martwić tym, jak powiększyć rolki regulowane. Zmiana rozmiaru rolek to bardzo prosta i intuicyjna czynność. Zwykle nie zajmuje to więcej czasu, niż minutę i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, chyba że producent stwierdzi inaczej. Wtedy specjalny klucz jest dołączony do zestawu.


Jeśli zastanawiasz się, jak taka regulacja działa, to cała tajemnica tkwi w dwuczęściowej konstrukcji buta. Część tylna (od pięty do połowy stopy) to skorupa buta, która jest nieruchoma. Część przednia – tzw. cholewka — jest ruchoma i schowana w tylnej skorupie. Zazwyczaj, żeby zmienić rozmiar, wystarczy przytrzymać przycisk, zlokalizowany w okolicach kostki np. taki system posiadają rolki regulowane Nils Extreme. Ten sposób sprawi, że nie musisz się obawiać mimowolnego przesunięcia się cholewki w czasie jazdy.

Rolki regulowane czy nie — co wybrać?

Podsumowując, decydując się na rolki watro zadać sobie pytanie, dla kogo te rolki są i kto będzie na nich jeździł. Nie ma nic złego w rolkach regulowanych, wręcz przeciwnie, dla dzieci to często najlepszy możliwy wybór, który posłuży na kilka dobrych sezonów.


Dla dorosłych takie rolki też się sprawdzą. Choć zazwyczaj nie mamy potrzeby regulacji aż o 3-stopniową skalę rozmiaru, to czasami potrzebujemy rozmiaru „pomiędzy”. Tym bardziej jest to dobre rozwiązanie, jeśli masz stopę w dwóch różnych rozmiarach. Kupując rolki w stałym rozmiarze, zawsze któraś noga będzie “pokrzywdzona”. A jest na to proste rozwiązanie, takie jak rolki regulowane, które możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.


Przeczytaj więcej