Aktualizacja:O czym przeczytasz w tym artykule?

 1. Jakie rolki wybrać i kupić dla początkujących?
 2. Jakie rolki wybrać do jazdy rekreacyjnej?
 3. Jakie rolki kupić dla zaawansowanych?
 4. Jakie rolki wybrać do jazdy agresywnej?
 5. Jakie rolki wybrać do jazdy szybkiej?
 6. Jakie rolki wybrać do jazdy miejskiej? Rolki do pracy
 7. Jak wybrać rolki freestyle?
 8. Jakie rolki wybrać i kupić dla dziecka?
 9. Jak wybrać rolki dla dorosłych?
 10. Jakie rolki wybrać damskie i męskie?
 11. Jaki wybrać rozmiar rolek — o rozmiar większe czy dopasowane, ciasne?
 12. Jakie rolki kupić — regulowane czy stały rozmiar?
Wraz z nadejściem ciepłych dni, na ulicach i w parkach często możemy spotkać miłośników jazdy na rolkach. Jeżeli na ich widok Twoje serce zaczyna bić mocniej, a w głowie pojawiają się myśli, że Ty też chcesz spróbować, to nie ma na co czekać! Wiem, że od podjęcia decyzji o nauce jazdy na rolkach do zakupu odpowiedniego produktu jeszcze długa droga. Żeby świadomie zakupić najlepszy dla siebie produkt, należy się odpowiednio przygotować. Dlatego tutaj znajdziesz praktyczne porady o tym, jakie rolki wybrać.

Jakie rolki wybrać i kupić dla początkujących?

Na rynku mamy wiele modeli rolek do jazdy, dlatego wybór odpowiedniego sprzętu może być małym wyzwaniem dla początkujących. Rozpoczynając przygodę z tym sportem, warto wybrać rolki do jazdy rekreacyjnej.


Rolki rekreacyjne służą do spokojnej jazdy, która ma dostarczać rozrywki i przyjemności z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Oczywiście, rolki różnią się między sobą pewnymi parametrami, z czego najistotniejsze są te dotyczące kółek oraz łożyska.

Jakie rolki wybrać do jazdy rekreacyjnej?


Wybierając rolki dla początkujących, zwróć uwagę na rozmiar kółek. Im większe, tym będą szybsze, a nie o to nam chodzi. Dlatego podczas zakupu zdecyduj się na kółka z przedziału 71-84 mm. Z takim rozmiarem kółek nie rozwiniesz dużych prędkości podczas jazdy, więc nie tylko łatwiej będzie Ci stawiać pierwsze kroki w jeździe. Dodatkowo mniejsze kółka pochłaniają wstrząsy w czasie jazdy, co wpływa na płynność i poczucie stabilności. Dzięki niewielkim rozmiarom kółek rolki będą bardziej zwrotne. Co to oznacza? Zdecydowanie łatwiej będzie Ci wykonywać takie manewry jak skręty, czy hamowanie.


Podczas wyboru rolek dla początkujących, oprócz wielkości kółek ważna jest ich twardość. Tego również nie pozostawiamy przypadkowi. Na start wybierz rolki rekreacyjne z miękkimi kółkami. Dlaczego? Im kółka są bardziej miękkie, tym mają lepszą przyczepność do podłoża. Amortyzują one również wstrząsy, co zwiększa komfort jazdy na nierównej nawierzchni. Niestety, ich dużym minusem jest mniejsza odporność na ścieranie, a tym samym krótsza żywotność. Nie musisz się tym jednak martwić. Gdy już nauczysz się jazdy, a Twoje kółka będą wymagały wymiany, możesz śmiało wybrać twardsze kółka. Na początek jednak sięgnij po kółka, których twardość określana jest od 74A do 84A. Bardzo często są to kółka kauczukowe.


To jeszcze nie koniec. Przed nami wybór odpowiedniego łożyska, których jakość określamy skalą ABEC. Im cyfra przy oznaczeniu ABEC będzie wyższa, tym rolki mogą rozwinąć większą prędkość. Rolki rekreacyjne zwykle wyposażone są w łożyska ABEC-5 lub ABEC-7, czasem również ABEC-3. I to właśnie spośród tych oznaczeń wybierz rolki na początek.


Rolki rekreacyjne dla początkujących

Jakie rolki kupić dla zaawansowanych?

Jeżeli masz już opanowaną jazdę rekreacyjną, to warto zastanowić się, co dalej. Oczywiście może się okazać, że nie chcesz nic zmieniać i panujesz nadal delektować się spokojną jazdą. W takiej sytuacji możesz śmiało zostać przy rolkach do jazdy rekreacyjnej, wybierając jedynie wyższe parametry niż te, które miały Twoje pierwsze rolki.


Może być jednak tak, że spokojna jazda nie daje już Ci tyle frajdy i szukasz czegoś więcej. Wcale nie musisz szukać nowego sportu, świat rolek może zaoferować Ci jeszcze wiele wrażeń. Więc jakie rolki wybrać? To zależy, jaki styl jazdy najbardziej Cię fascynuje. Wyróżnić możemy kilka rodzajów rolek dla zaawansowanych.


Jeśli interesuje cię jazda wyczynowa, to najlepszym wyborem będą rolki do jazdy agresywnej. Ich konstrukcja pozwala wykonywać triki z wykorzystaniem przeszkód takich jak rampy i poręcze. Możesz śmiało na nich skakać i ślizgać się na skateparku.


Rolki do jazdy szybkiej mówią same za siebie. To najlepszy wybór dla miłośników dużych prędkości i dynamicznej jazdy.


Widziałeś kiedyś, jak ktoś pokonuje tor blisko siebie ustawionych pachołków? Takie wariacje umożliwiają rolki freestylowe, które są bardzo zwrotne i pozwalają na wykonanie m.in. slalomu między przeszkodami.

Jakie rolki wybrać do jazdy agresywnej?

Rolki do jazdy agresywnej charakteryzują się dużym stopniem sztywności. Na początek im sztywniejsze, tym lepsze. W końcu przesiadając się z rolek rekreacyjnych na agresywne, musisz pamiętać, że w wyczynowej jeździe jesteś dopiero nowicjuszem. Sztywne rolki wymuszą na Tobie odpowiednie uginanie stawów i ułatwią wykonywanie trików.


W rolkach agresywnych spotkasz modele wyłącznie o małych kółkach (średnio 50-60 mm), które ułatwiają lądowanie po wykonanym triku.


W odróżnieniu od rolek rekreacyjnych te do jazdy agresywnej cechują się bardzo twardymi kołami. Ze względu na mniejszą przyczepność do podłoża, twarde koła ułatwiają wykonywanie poślizgów.


Wybierając rolki do jazdy agresywnej, weź pod uwagę, w jakich miejscówkach palujesz jeździć. Do jazdy i trików na mieście lepiej wybrać twardsze koła, które będą jeszcze bardziej odporne na ścieranie (90A-95A). Rolki agresywne do jazdy po skateparku, gdzie mamy do czynienia z gładką nawierzchnią mogą być nieco bardziej miękkie (86A-89A).


Wybierając rolki wyczynowe, z pewnością zauważysz, że w zależności od rodzaju płozy, dzielą się one na trzy rodzaje. Najpopularniejsze są rolki składające się z czterech kółek tej samej wielkości. Oprócz tego spotkać możesz modele mające dwa mniejsze kółka od środka i dwa większe z zewnątrz lub rolki agresywne posiadające tylko dwa kółka. Niezależnie od tego, na który rodzaj rolek postawisz, pomiędzy kółkami znajdziesz wycięcie, które ułatwia wykonywanie trików. Na początek przygody z jazdą na rolkach agresywnych, warto postawić na cztery identyczne kółka. Są to tzw. rolki flat, które charakteryzują się zwrotnością i stabilnością przy skokach.

Jakie rolki wybrać do jazdy szybkiej?

Jeśli szukasz wrażeń w dużych prędkościach, to już wiesz, że rolki szybkościowe będą najlepszym rozwiązaniem.


Rolki do jazdy szybkiej posiadają duże kółka — od 90 mm do nawet 125 mm. Oczywiście, im większe kółka, tym rolki są szybsze, ale również mniej stabilne oraz zwrotne. Dlatego też na początek jazdy na szybkościówkach wybierz te o średnicy 90-100mm i doskonal swoje umiejętności, by z czasem sięgnąć po jeszcze większe.


Oczywiście, aby rozwinąć odpowiednia prędkość, kółka powinny być odpowiednio twarde, co wpływa na małą przyczepność. Koniecznie wybierz te z oznaczeniem powyżej 84A.


Podczas poszukiwań odpowiednich rolek możesz zauważyć, że niektóre modele mają niską cholewkę buta (do kostki), a inne wysoką. Nie pozostaje to bez znaczenia, niski but pozwala na jeszcze szybszą jazdę, ale wymaga jednocześnie nienagannych umiejętności i wypracowanej techniki. Bez tego łatwo w nim o kontuzję, dlatego na początku drogi z rolkami do jazdy szybkiej wybierz te z wyższym butem, który ustabilizuje nogę.


Zwróć uwagę również na ciężar rolek. Te do jazdy szybkościowej powinny być wyjątkowo lekkie, by nie obciążać nóg. Im lżejsze, tym w tym wypadku lepiej.

Jazda szybka na rolkach

Jakie rolki wybrać do jazdy miejskiej? Rolki do pracy

Do jazdy miejskiej najlepszym wyborem będą rolki typu freestyle. Są to najbardziej uniwersalne rolki, które sprawdzą się zarówno do jazdy po mieście do pracy, jak i do skoków i slideów na skateparku, a także freestyle slalomu pomiędzy kubeczkami.


Więc, jak widzisz, rolki freestyle sprawdzą się nie tylko do jazdy miejskiej. Jeśli kochasz jazdę na rolkach i nie chcesz ograniczać się do jednego stylu jazdy, to również będą odpowiednie rolki dla Ciebie.

Jak wybrać rolki freestyle?

Więc, jak widzisz, rolki freestyle sprawdzą się nie tylko do jazdy miejskiej. Jeśli kochasz jazdę na rolkach i nie chcesz ograniczać się do jednego stylu jazdy, to również będą odpowiednie rolki dla Ciebie.


W przypadku tego rodzaju rolek do jazdy najlepszym wyborem będzie twardość kółek powyżej 84A, a ich rozmiar w przedziale 80-90mm (w tym przypadku mamy do czynienia z czterema kółkami) lub 110-125mm (jeśli rolki mają po 3 kółka). Niektóre rolki freestyle mają krótsze szyny, a tym samym mniejsze kółka (72-76mm). Wybierz takie, jeśli głównie chcesz jeździć freestyle slalom.


Pamiętaj, że w tym wypadku but rolek powinien bardzo przylegać do nogi. Ważne także, aby był twardy i sztywny. Choć może wydawać się to niekomfortowe dla nóg, jest to istotne w przypadku skrętów.

Najczęściej możemy spotkać rolki freestyle bez hamulca.


Rolki freestyle do jazdy po mieście

Jakie rolki wybrać i kupić dla dziecka? Bezpieczne i wygodne

Wybór rolek dla dziecka to nie lada wyzwanie. Chociaż bezpieczeństwo jazdy jest podstawą bez względu na wiek użytkownika, to bezpieczeństwo najmłodszych traktujemy absolutnie priorytetowo.
Na pytanie, w jakim wieku możemy kupić pierwsze rolki dla dziecka, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ważne, aby koordynacja ruchowa malucha była dostatecznie rozwinięta, tak by radził on sobie z utrzymaniem równowagi. Często będzie to w wieku ok. 4 lat.


Przy zakupie przede wszystkim kieruj się dopasowanym rozmiarem do stopy dziecka. Nie ma nic gorszego, jak zakup „na wyrost” w myśl, że stopa dziecka tak szybko rośnie. W najlepszym wypadku jazda będzie niewygodna i skutecznie zniechęci dziecko do dalszej praktyki. Jeśli obawiasz się, że maluch szybko wyrośnie z rolek, zdecyduj się na rolki regulowane dla dzieci, które pozwalają na dostosowanie rozmiaru. Najczęściej w rolkach regulowanych możemy zmniejszyć lub zwiększyć buta nawet o 3 rozmiary, nie tracąc na bezpieczeństwie o wygodzie dziecka.


Dodatkowo rolki dla dzieci często posiadają podwójny (lub nawet potrójny) system zapięć, który stabilizuje odpowiednio buty na nodze dziecka. Prawidłowo dobrane rolki (a także ostatecznie założone) powinny dobrze trzymać stopę, staw skokowy oraz kostkę.


W przypadku rolek dla dziecka rozmiar oraz twardość kółek tym bardziej mają kluczowe znaczenie. Rolki dla dzieci powinny, szczególnie dopiero zaczynające jeździć na rolkach, powinny mieć małe i miękkie kółka. Odpowiednim wyborem będzie średnica kółek z przedziału 40-64mm. Dokładna wielkość zależy od wieku i umiejętności dziecka. Jak już wiesz, kółka powinny być miękkie, czyli znajdować się w przedziale od 74A do 82A. Najczęściej wykonane są one ze sztucznego kauczuku tj. poliuretanu.


Podczas wyboru rolek dla dzieci wybierz łożyska, które pozwolą na raczej spokojniejszą i bezpieczniejszą jazdę, czyli ABEC-1 lub ABEC-3.

Dzieci na murku we wrotkach

Jak wybrać rolki dla dorosłych?

Oczywiście wybór rolek dla dorosłych zależny jest od stopnia zaawansowania oraz wybranego stylu jazdy. Od tego zależą parametry i specyfikacja rolek, które powinniśmy wybrać. Najlepsze rolki dla początkujących to zdecydowanie te do jazdy rekreacyjnej, na których można nauczyć się poprawnej techniki jazdy.


W przypadku zaawansowanych graczy (a raczej rolkarzy) wybór zależny jest od tego, do czego te rolki mają nam służyć. Do jazdy szybkiej, a może do tricków na skateparku? Oczywiście należy pamiętać również o tym, że przesiadające się z rolek rekreacyjnych np. na rolki agresywne lub szybkie, jesteś osobą początkującą w tej konkretnej technice jazdy, a to również klasyfikuje to, jakie rolki powinieneś wybrać.


A czy płeć ma znaczenie przy wyborze rolek?

Jakie rolki wybrać damskie i męskie?

Jeżeli uważasz, że podział rolek na damskie i męskie ma sens tylko dlatego, że te drugie występują w znacznie większych rozmiarach, to masz trochę racji. Jednak nie tylko będą się one różnić długością wkładki, ale też szerokością buta. Męska stopa jest nieco szersza niż damska, dlatego wybierając produkt, powinniśmy kierować się tym, dla kogo jest on dedykowany.


Wcale nie tak dawno producenci zaczęli profilować swoje modele ze względu na budowę stopy. Idealne dopasowanie buta poprawia stabilność nogi, tym samym komfort i wygoda jazdy jest jeszcze lepsza, a ryzyko kontuzji zminimalizowane.


Niemniej jednak, dziewczyny, umówmy się, że oprócz funkcjonalności i wysokiej jakości produktów, zwracamy również uwagę na estetykę i wygląd. Przecież decyzja o zakupie rolek, to trochę jak zakup nowych butów! Od razu wiadomo, czy to będzie miłość od pierwszego wejrzenia.

Tak jak powyżej wspomniałam, rolki męskie będą posiadać większy zakres numeracji i szerszą wkładkę. Panowie też chętniej wybierają modele o klasycznych i stonowanych kolorach.


Rolki regulowane dla dzieci i dorosłych

Jaki wybrać rozmiar rolek — o rozmiar większe czy dopasowane, ciasne?

Dobrze dobrany rozmiar rolek to podstawa komfortowej i bezpiecznej jazdy. Czy w takim razie zakupy przez Internet to rozsądny pomysł? Wiele sklepów podaje szczegółową i dokładną rozpiskę rozmiarów i długości wkładki, dlatego, jeżeli tylko wykonamy prawidłowy pomiar stopy i dobierzemy odpowiednio do niego rolki, o wkładce pasującej do naszego rozmiaru, to wszystko powinno pójść gładko. Dodatkowo pamiętaj, że nietrafiony zakup zawsze możesz wymienić lub zwrócić. Oto kilka wskazówek, jak wybrać rozmiar rolek.


Po pierwsze, przygotuj się na to, że numeracja rolek przeważnie będzie się różnić od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni podczas zakupu butów. Zawsze sprawdzaj specyfikację podaną przez producenta. Podczas aktywności fizycznej, naczynia krwionośne się rozszerzają, tym samym nasz stopa będzie trochę większa. Dlatego pomiaru nigdy nie wykonuj rano. Najlepiej, jeżeli to zrobisz w godzinach wieczornych po aktywnie spędzonym dniu. Druga kwestia, o której należy pamiętać to to, że jazda na rolkach wymaga odpowiedniej skarpety. Dokonaj pomiaru właśnie w niej.


Teraz możesz przystąpić do mierzenia. Stań „mocno” na kartce papieru w skarpetach, w których planujesz jeździć, przechyl się nieco do przodu (tj. przyjmij postawę podobną, jak podczas jazdy na rolkach) i obrysuj stopę, możesz oczywiście poprosić kogoś o pomoc. Powtórz tę czynność dla obu nóg. Następnie zmierz długość od najdalej wysuniętego punktu palca, aż do pięty. Wynik zaokrąglamy w górę np. jeśli wyjdzie Ci 25.3, zaokrąglasz do 25,5. Jeśli mierzysz stopę i nie masz za sobą aktywnego dnia, po którym twoje stopy mogą być lekko zmęczone i spuchnięte, dodaj pół numeru. Teraz możesz wybrać dopasowany rozmiar i zakupić swoje rolki!


Pamiętaj, że rolki powinny być idealnie dopasowane dlatego, jeśli po przymiarce okażą się nieco zbyt uciskające lub luźne, wymień je na inny rozmiar. Zły rozmiar to zarówno obolałe stopy, obtarcia, jak i możliwe kontuzje.

Jakie rolki kupić — regulowane czy stały rozmiar?

Podczas poszukiwań rolek możesz spotkać sporo modeli z rozmiarem regulowanym. Taki sprzęt najczęściej umożliwia zmianę wielkości buta o 3 rozmiary. Rolki regulowane to najlepszy wybór w przypadku dzieci, które z miesiąca na miesiąc wyrastają ze swoich rzeczy, o czym pisaliśmy już wyżej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego typu rolek, przeczytaj nasz artykuł, w którym odpowiedzieliśmy na pytanie, czy warto wybrać rolki regulowane.


Przeczytaj więcej