Przyjemny letni wiatr, pełne słońce i kojący cień rzucający przez korony drzew. Ah lato, to czas beztroskich, ciepłych dni. Błogie leniuchowanie w ogrodzie może być tak samo przyjemne, jak urlopowy wyjazd. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! Wystarczy odpowiednia aranżacja, parę dobrych pomysłów, czasami trochę czasu i pracy, by stworzyć swoje wymarzone miejsce odpoczynku. Niekoniecznie potrzebujemy dużych nakładów finansowych i gotowych rozwiązań, by stworzyć niesamowite rzeczy.
Huśtawka ogrodowa – chociaż kupisz ją w każdym sklepie ogrodowym, to w tym artykule, udowodnię Ci, że jej budowa jest jak najbardziej możliwa w domowych warunkach, chociaż jest także trochę czasochłonna. Dowiesz się jak zrobić huśtawkę ogrodową, podpowiem jak uszyć na nią daszek oraz pokażę Ci kilka świetnych pomysłów, jak aktywnie spędzić czas w ogrodzie.
Jak zrobić huśtawkę ogrodową?
Najpierw praca, potem przyjemności. Ilość niezbędnych rzeczy oraz pracy może wydać Ci się dość długa, ale jaka będzie satysfakcja! Nie będę ukrywać, że przy konstrukcji huśtawki przyda się męska pomocna dłoń, chociaż wiadomo, że same też byśmy dały sobie świetnie radę, a co! Tak więc budujmy!
Huśtawkę ogrodową można zrobić o różnej konstrukcji. Ja postanowiłam opisać, jak zrobić huśtawkę z bali. Jeżeli postanowisz wykonać ją z innej formy drewna, możesz śmiało bazować na wymiarach, sposobie łączenia i innych elementach użytych do budowy mojej huśtawki. Pierwsza bardzo ważna kwestia to ustalenie, jakie drzewo na huśtawkę ogrodową będzie najlepsze. Bez wątpienia, polecane są najczęściej odmiany gatunków iglastych, takie jak świerk i sosna. Żeby ułatwić sobie pracę, możesz zdecydować się na kupno obrobionego drewna. Jeszcze przed złożeniem naszej konstrukcji, zadbaj o odpowiednie zaimpregnowanie drewna, pozwoli Ci to zachować nieskazitelny wygląd oraz uodporni je na warunki atmosferyczne. Jeżeli zastanawiasz się czym pomalować huśtawkę ogrodową, to wszystko zależy od Twojego projektu.
Drewno samo w sobie ma piękną strukturę, wystarczy nanieść na nie odpowiedni olej, który podkreśli naturalną barwę i jego rysunek. Jeżeli tylko masz ochotę i chcesz uzyskać inny kolor, to oczywiście z pomocą odpowiedniego preparatu też możesz taki efekt uzyskać.
Do budowy mojej huśtawki użyłam 9 belek o różnej długości. Przygotuj 4 belki o długości 2,5 m i średnicy 10 cm. Jedną długą na 3m belkę na której zawiśnie siedzisko, oraz 4 krótsze (zastrzały) w celu wzmocnienia konstrukcji. Dodatkowo przydadzą Ci się:
- Wkręty do drewna
- Metalowe zaczepy to huśtawki
- Łańcuch, lub sznur, na który zawiśnie wybrane przez Ciebie siedzisko
- Haki metalowe, wkręcone w górną belkę
- Metalowe pręty metalowe, którymi skręcimy poszczególne elementy konstrukcji. Ja wybrałam długie, które później skróciłam w miarę potrzeb
- Zestaw śrubek i podkładek, różnej wielkości, mniejsze będą potrzebne do siedziska, jeżeli również zdecydujesz się na jego budowę
- Różnego rodzaju klucze
- Warto mieć pod ręką obcinarkę do metalu
- Piła motorowa do drewna będzie niezbędna
- Wiertarka i wiertełko do drewna
- Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie drewna, również przyda Ci się ośnik, lub inne urządzenia do okorowania i wygładzenia drewna.
- Kantówka – może się przydać
- Dłuto
Nasze propozycje huśtawek ogrodowych na sezon 2022
Jak zrobić stelaż do huśtawki?
Przygotuj główną konstrukcję, czyli belki, które posłużą za „nogi huśtawki”. Montaż powinniśmy zacząć od scalenia belek. Pamiętaj, żeby rozstawienie trójkątów było takie samo. Ważne też, żeby belki po skrzyżowaniu utworzyły kolejny trójkąt na górze, na którym umieścimy poziomą belkę. Za pomocą dłuta wycinamy w każdej belce fragment, taż żeby konstrukcja po połączeniu nam się zazębiła. Następnie wykonujemy za pomocą wiertarki i wierteł do drewna otwory. W ich miejsce wkładamy metalowy pręt, z obu stron dajemy podkładki i dokręcamy go śrubami.
Pora wykorzystać nasze krótsze elementy i wzmocnić konstrukcję zastrzałami. Dolne montujemy na wysokości ok. 50 cm nad ziemią. Pamiętaj tylko, żeby uwzględnić osadzenie całej konstrukcji w ziemi. Ustawiamy oczekiwaną szerokość naszej huśtawki i montujemy naszą górną belkę. Wszystkie dodawane przez nas elementy łączymy w ten sam sposób, jak poprzednio. Kolejne dwie belki będą stanowić górną podporę konstrukcji. Czyli przymocowujemy je pod kątem 60 stopni, zarówno do dolnej belki jak i górnej. W ten oto sposób mamy skończoną konstrukcję naszej huśtawki. Teraz wystarczy osadzić całość w ziemi na minimum 50 cm. Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią warto umieścić belki w odpowiednich kotwach, które ochronią drewno przed korozją. Pora wybrać odpowiednie siedzisko, lub kto woli wykonać je samemu.
Jak zrobić ławkę do huśtawki?
Jeżeli budowa samej konstrukcji (brawo dla Ciebie), pochłonęła całą Twoją energie, możesz zdecydować się na gotowe rozwiązania i zakupić różne siedziska. Może to być ławka lub huśtawka typu bocianie gniazdo. Natomiast jeżeli, stawiasz na samodzielne rozwiązania, to zapraszam do dalszego czytania. Teraz zajmiemy się budową ławki. Myślę, że masz już na tyle wprawy, że szybko pójdzie.
Podobnie jak poprzednio przydadzą Ci się narzędzia i oczywiście drewno. Żeby stworzyć konstrukcję ławki, użyj dwóch dłuższych belek (takich, żeby zmieścimy się w szerokości naszego szkieletu) oraz trzech krótszych o jednakowej długości, które przymocujesz prostopadle (4 belki będą tworzyć prostokąt, plus jedna na środku). Do szkieletu podstawy przykręć pod delikatnym skosem dwie deski, które będą podporą oparcia. Teraz możesz przykręcać deski, które posłużą za siedzisko i oparcie. Wszystkie elementy przykręć za pomocą śrub gwintowanych. Do ramy, na której powstało siedzisko po bokach, przykręć haczyki i podczep łańcuchy. Muszą być równomierne, aby huśtawka była symetryczna. Twoja ławka jest już gotowa!
Jak zrobić siedzisko huśtawki ogrodowej?
Wbrew pozorom w stworzeniu siedziska, nie musisz się ograniczać do typowej ławki. Tak naprawdę, możesz stworzyć wszystko, o czym sobie zamarzysz. Oczywiście o ile Twoje umiejętności techniczne Ci na to pozwolą. Ja jednak preferuję proste konstrukcje. Kto z Was pamięta wakacje na wsi i huśtawkę zrobioną z opony, przywieszoną do drzewa na sznurku. I o to proszę, pierwszy pomysł na huśtawkę do zawieszenia. Możemy zrobić ją nawet z jednej deski. Wystarczy, że przewiercisz równoległe do siebie otwory na każdym kancie deski, przewleczesz sznurkiem i od dołu zawiążesz supełki.
Innym rozwiązaniem są także krzesła brazylijskie. Konstrukcja, którą zbudowaliśmy na początku, z łatwością pomieści dwa takie krzesła. Wyobrażasz sobie letnie wieczory spędzone w grodowym zaciszu na wspólnych rozmowach? Takie lato to ja lubię. Podpowiem Ci, że jeżeli użyjesz odpowiednich karabinków, to do naszej konstrukcji możesz śmiało zamontować nawet hamak! Jeżeli tym razem stawiasz na gotowe rozwiązania, to koniecznie zajrzyj tutaj i wybierz wygodne siedzisko dla siebie.
Jak uszyć daszek na huśtawkę ogrodową?
Przyjemnie się bujać na huśtawce, szczególnie jeżeli wiesz ile pracy i serca zostało włożone w jej wykonanie. A co powiesz na to, jeżeli dodamy do niej własnoręcznie uszyty daszek? Nawet pełne słońce nie przeszkodzi Ci w błogim relaksie. Żeby to zrobić, wystarczy złożyć stelaż z metalowych rurek (w formie prostokąta). Następnie zmierz wymiary w najszerszych punktach, czyli razem z grubością rurek. Dość precyzyjnie pobierz wymiary. Zbyt duża ilość materiału sprawi, że materiał daszku będzie nieestetycznie zwisał.
Wykonaj 4 nacięcia boczne, po to by tkanina się zawinęła. Możesz zostawić nieco więcej materiału na falbankę, nie więcej niż 20 cm. Przy zgięciu, czyli w tym samym miejscu, gdzie po nałożeniu ma się znajdować rurka. Możesz doszyć „tunele” na całej długości o średnicy nieco większej niż nasza metalowa konstrukcja. W tych tunelach umieść rurki. Żeby jeszcze lepiej zabezpieczyć materiał przed przesuwaniem się, użyj rzepów lub sznurków, którymi wykonasz wiązania. Tym sposobem mamy gotowy daszek. Do uszycia takiego daszka wybierz tkaninę, która jest wodoodporna.
Jak samemu zrobić poduszki ogrodowe?
Uwierz, że na Twojej huśtawce będzie się jeszcze lepiej siedziało, kiedy będzie ona wyposażona w mięciutkie poduchy. Potrzebujesz do tego trochę gąbki i materiału. Kształty i kolorystykę może ograniczyć tylko Twoja wyobraźnia,. Wykonaj projekt poduszek, następnie obrysuj je na materiale. Pamiętaj, żeby zostawić zawsze odpowiedni margines materiału do zszycia naszego projektu. W takich poduszkach najlepiej uwzględnić zamek błyskawiczny lub guziki, które z łatwością umożliwią nam zdjęcie pokrowca i odświeżenie go. Do takich poduch możesz doszyć specjalne materiałowe tasiemki, które umożliwią Ci umocowanie poduszek do ławy.
Aktywny relaks w ogrodzie, czyli zagrajmy w badmintona!
Prace ogrodowe nie należą do najlżejszych, szczególnie jeżeli budujesz huśtawkę! Jeżeli ten etap masz już za sobą, to czas na aktywny relaks. Gra w badmintona to jedna z moich ulubionych letnich gier. Zestaw do badmintona zabieram zawsze ze sobą, gdy gdzieś wyjeżdżam. Ten sport uwielbiają dzieci i dorośli. Zazwyczaj gram dla frajdy, zwykłe odbijanie lotki do badmintona, bez liczenia punktów i zasad. Żeby nieco rozpalić w sobie nutę rywalizacji, możemy od czasu do czasu pograć na prawdziwych zasadach! Jak grać w badmintona? Wprowadź kilka podstawowych reguł gry, które z pewnością ożywią zabawę.
Jak serwować w badmintonie?
- Serwujący nie może odrywać stóp od boiska
- Serwujący i odbierający muszą stać na przeciwległych polach boiska
- W momencie odbicia rakietą serwującego, cała lotka powinna być poniżej jego talii
- Serwujący musi pamiętać o gotowości do odbioru serwu przeciwnika.
W badmintonie gra się do wygranych dwóch setów, które liczą do 21 punktów. Jeżeli mamy remis 20:20, żeby wygrać set, potrzebujemy 2 punktów przewagi. Jeżeli taka sytuacja powtarza się do wyniku 29:29, wygrywa ten, który zdobędzie kolejny punkt.
Wymiary pola do badmintona to 13,40 na 6,10 metra a siatka zawieszona jest na wysokości 155 cm. Rozgrywającego wybiera się na zasadzie losowania. W następnych setach osoba, która wygrała, rozpoczyna grę. Niby tylko zasady, bez których można się obejść, ale zobacz, że gra na punkty, sprawia, że uczestnicy starają się jeszcze bardziej, co czyni grę ciekawszą. Jeżeli zastanawiasz się jakie rakiety do badmintona kupić, to wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć grą. Dla dobrej zabawy wystarczą zwykłe rakiety, które kupisz w większości sklepów sportowych. Lotki różnią się wagą i możliwą do osiągnięcia prędkością. Wyróżnia je również materiał i sposób wykonania, który wpływa na trajektorię lotu.
Popularne, do gry rekreacyjnej są lotki syntetyczne. Dostępne są w niższej cenie – są trwalsze niż lotki piórkowe. Te drugie gwarantują najlepszą precyzję lotu. Decyzja, jakie lotki do badmintona wybrać, powinna być kierowana tym, czy chcemy grać zawodowo, czy raczej z nudów poodbijać lotkę w letnie dni. Aha i odpowiedź na bardzo popularne pytanie, czyli ile piór ma lotka, to ma ich aż 16! ZAGRAMY?
Autor: Anna Brodziak