Co daje bieganie? 5 pozytywnych zmian wynikających z regularnego joggingu:

  • Więcej energii –  oczywiście wstanie rano wcześniej, by pobiegać przed pracą, może zdawać Ci się niemożliwe do osiągnięcia, a wręcz masochistyczne. Wystarczy jednak, że zrobisz to raz i będziesz pod wrażeniem swojej pełni energii w trakcie dnia 🙂

  • Lepsze samopoczucie – hormon szczęścia uwalniany podczas aktywności to jedno. Oprócz tego świeże powietrze i chwila tylko dla siebie oczyszcza umysł, a tym samym zredukowanie stresu. Bieg to również pokonywanie własnych granic i osiąganie kolejnych kilometrów zwiększa poczcie własnej wartości i sprawczości.

  • Wzmocnione ciało, bo to jednak aktywność fizyczna rzecz jasna. Bieganie wzmacnia mięśnie, kości i poprawia wydolność organizmu.

  • Nauka samodyscypliny, która jest przydatna w wielu aspektach życia, tych prywatnych, jak i zawodowych. Pomimo niechęci, nie zawsze idealnej pogody, grawitacji panującej w łóżku, zbierasz się w sobie i idziesz biegać. Możesz być z siebie dumny.

  • Grubszy portfel – oczywiście niedosłownie. Jogging nie wymaga kupowania karnetów ani profesjonalnego sprzętu sportowego. Właściwie na start wystarczy ci podstawowa odzież i dobre buty, które posłużą ci przez długi czas.

Bieg na bieżni, czy w terenie na świeżym powietrzu?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednocześnie wzajemnie się nie wykluczają i możesz je swobodnie przeplatać.

Wybierając bieg na bieżni treningowej w klubie fitness lub w domu nie musisz martwić się o pogodę, nawet burza nie będzie Ci straszna. Dodatkowo, jeśli krępuje Cię myśl o bieganiu ze względu na spojrzenia osób czekających na przystanku, jadących samochodem lub odpoczywających na ławce w parku, nie musisz się o to martwić, ćwicząc na sali fitness lub w domowym zaciszu. 

Bieganie w terenie wiąże się z bliskością natury, świeżym powietrzem i brakiem monotonii, bo co jakiś czas możesz zmieniać trasę – raz do lasu, innym razem możesz pobiegać po parku lub po osiedlowych uliczkach. Oczywiście, ze względu na nierówny teren i często bardzo twardą nawierzchnię, ten wybór dużo bardziej obciąża stawy i kręgosłup, dlatego dobre buty z amortyzacją to must have, nawet początkującego biegacza. 

Ostateczna decyzja zależy od tego, co sprawi Ci więcej przyjemności

 

Jak ubrać się na jogging jesienią oraz zimą?

  • Przede wszystkim najlepiej ubrać się warstwowo. Zasada 3-warstw sprawdzi się najlepiej. Na sam spód warto ubrać bieliznę termoaktywną, na drugą warstwę odpowiednia będzie bluza lub polar, a na koniec kurtka, która ochroni Cię przed wiatrem lub deszczem. Oczywiście do tej zasady należy podejść elastycznie i dostosować ją do panujących warunków pogodowych.

  • Nie przegrzej się. Wychodząc na jogging najlepiej czuć lekki chłód, wtedy gdy rozgrzejesz się w trakcie biegu, nie będzie Ci za gorąco.

  • Postaw na tkaniny odprowadzające wilgoć. Twoja skóra będzie sucha, a Ty poczujesz się komfortowo

  • Elastyczna odzież to przede wszystkim wygoda podczas ruchów ciała. Nic nie będzie Cię opinać ani hamować, gdy Ty będziesz pokonywać kolejne kilometry.
Propozycje dla niego 🧔
Propozycje dla niej 👱‍♀️
  • Nawet gdy nie ma mrozów, warto zadbać o coś na uszy. Stosunkowo lekki zimny wiatr może się skończyć bolesnym zapaleniem ucha. Zmarzluchy oraz osoby wytrwałe, by biegać nawet w mroźne dni, powinny wyposażyć się w również w komin lub kominiarkę, która osłoni zarówno szyję, jak i cześć twarzy.

  • Rękawiczki do biegania to często nielubiany i zapominany element garderoby. Niestety, dłonie bardzo na tym cierpią, co na pewno nie raz odczułeś na własnej skórze, nawet nie koniecznie podczas joggingu.

  • Długie skarpetki, które ochronią również ścięgno Achillesa. Ze względu na dobre odprowadzanie wilgoci najlepiej sprawdzą się te wykonane z włókien syntetycznych lub z wełny merino, która utrzymuje ciepło, gdy jest zimno oraz chłodzi, gdy ciało się rozgrzewa. Jeśli planujesz dłuższą przebieżkę, bawełna może nie być najlepszym rozwiązaniem. 

Aplikacje do biegania, które warto przetestować na początek


RunKeeper
– aplikacja pozwalająca śledzić tempo, pokonany dystans, czas oraz spalane kalorie. To Twój indywidualny trener, który pomoże Ci wyznaczać cele oraz trenować do nich dzięki dostosowanym planom treningowym. Dostęp do historii aktywności pokaże Ci obserwować postępy, by biec po więcej. 

 

Strava – pozwala wyznaczać trasy, nagrywać bieg i analizować wyniki treningu dzięki takim statystykom jak: dystans, tempo i spalone kalorie. Zdjęcia z trasy i dane w łatwy sposób można udostępnić, a tym samym również rywalizować z innymi. Aplikacja umożliwia synchronizację z większością smartwatchy. W płatnej wersji Strava daje dostęp do wskaźnika Twojej kondycji i zmęczenia oraz do spersonalizowanych planów treningowych.