Aktualizacja



O czym przeczytasz w tym artykule?




Hulajnogi to doskonały sposób na zachęcenie dziecka do ruchu i aktywności, a jednocześnie świetną zabawę. Przy tak wielu różnych rodzajach hulajnóg, wybór właściwego modelu może być trudny. W artykule omówimy funkcje i zalety hulajnogi dla małego dziecka oraz opiszemy, jak zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i radość. Dzięki tym informacjom będziesz w stanie podjąć świadomą jaka hulajnoga dla dziecka będzie najlepsza. Gotowy na pierwszą przejażdżkę Twojego malucha?

Kiedy pierwsza hulajnoga dla malucha?

Czy spodziewałeś się tego, że Twoja pociecha będzie gotowa zasiąść za kierownicą, mając tylko 1,5 roku!?


Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych warunków, ponieważ najmłodsi rozwijają się w różnym tempie. Jedne dzieci szybciej opanowują zdolności ruchowe, natomiast inne np. w szybszym tempie rozwijają zmysł mowy. Tak naprawdę pierwsze rozważania o zakupie hulajnogi mogą pojawiać się, gdy Twój maluszek w pełni opanuje chodzenie. Nie chodzi tu o pierwsze kroki, a pewny chód pociechy.


Jeżeli widzisz, że Twój maluch rozwija się szybko, a chodzenie i bieganie nie sprawia mu już większych trudności, warto wzbogacić jego codzienną zabawę czymś, co stanowi dla niego nie lada wyzwanie – nauką jazdy na hulajnodze.

Wiek i wzrost malucha, czyli jak dobrać hulajnogę do wzrostu dziecka?

Jeżeli decyzja o zakupie zapadła, to wszelkie wątpliwe kwestie, czy dziecko sobie poradzi, zapewne masz już dobrze przeanalizowane.


Zazwyczaj hulajnogi dla małych dzieci są przystosowane i dedykowane maluchom w konkretnym przedziale wiekowym. To powinien być pierwszy filtr, który zawęzi Ci wybór do pewnego zakresu.


Bardzo ważne jest dopasowanie wysokości kierownicy hulajnogi do wzrostu dziecka. Dzięki temu dziecko zachowa swobodną a przede wszystkim prawidłową postawę ciała w czasie jazdy! Po drugie, odpowiednie dobranie hulajnogi do wzrostu ułatwi Twojemu maluchowi poruszanie się na swojej ulubionej hulajnodze. A przecież głównie o to chodzi, żeby dziecko czerpało jak najwięcej frajdy z zabawy. Te zasady obowiązują zawsze niezależnie od wieku!


Jak wybrać odpowiednią wysokość? Załóż swojemu dziecku buciki, te, w których najczęściej bawi się na zewnątrz i zmierz wysokość od podłogi do linii bioder – pępka. Wysokość kierownicy powinna znaleźć się właśnie w tym przedziale. Większość oferowanych modeli ma możliwość regulacji kierownicy, więc spokojnie wtedy możesz zmieniać i testować wysokość, która najbardziej odpowiada maluchowi.


Zwróć również uwagę na wagę sprzętu. Waga hulajnogi dla dziecka powinna być dostosowana względem jego wieku, wagi oraz wzrostu. Z lekkim sprzętem pociecha będzie mogła sobie samodzielnie poradzić. Operowanie nią, jazda, podnoszenie z ziemi, czy przenoszenie z miejsca na miejsce nie powinny stanowić większego problemu.

Wybór hulajnogi dla malucha a zalecenia producenta

Niestety wciąż można zaobserwować, że rodzice często ignorują zalecenia producentów. W efekcie czego kupują oni swoim pociechom zbyt małe bądź zbyt duże hulajnogi, które nie są dostosowane do ich wieku, wagi oraz wzrostu. Jest to ogromny błąd!


Niestosowanie się do zaleceń producenta może nieść za sobą opłakane skutki! Zaczynając od utrzymywania w czasie jazdy nieprawidłowej postawy ciała, przez konsekwencje w postaci uszkodzenia sprzętu w czasie nieprawidłowego użytkowania, aż po bolesne kontuzje malucha.


Rodzaje hulajnóg dla dzieci

Możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje, które są stworzone z myślą o najmłodszych. Hulajnoga dla dzieci z siedzeniem, Hulajnogi 3 kołowe i klasyczne.


Hulajnoga dla dziecka powinna przede wszystkim zapewnić mu stabilizację i uczynić naukę jazdy możliwie jak najłatwiejszą. W przypadku najmłodszych pociech, które z tego typu sprzętem jeszcze nie miały do czynienia, doskonale sprawdzi się hulajnoga na trzech kołach.


Trzy koła zapewnią maluchowi stabilizację i umożliwią mu utrzymanie równowagi niemal bez wysiłku. Ryzyko upadku zostanie zniwelowane do minimum.


Starsze dzieci z uwagi na nieco bardziej rozwinięte umiejętności motoryczne i rozwinięty zmysł równowagi mogą sięgać po klasyczne hulajnogi na dwóch kołach.

Hulajnoga trójkołowa z siedziskiem dla najmłodszych czy rowerek biegowy?

Wielu rodziców zastanawia się, czy lepsza jest hulajnoga dla dziecka, czy właśnie tak zwany rowerek biegowy. Starając się zachować obiektywizm, spróbujemy rozwiać wątpliwości.


Oczywiście, ze względu na możliwości fizyczne i zdolności motoryczne małych dzieci, rowerek biegowy może wydawać się z pozoru najlepszą opcją dla dzieci w wieku 2-3 lat. Jednak, jak już wiesz, na rynku jest wiele modeli hulajnóg trójkołowych z siedziskiem. Cześć z nich, jak np. te produkowane przez markę Scoot&Ride posłużą dziecku na długo dzięki takim funkcjom jak: regulacja wysokości siedziska (dla najmłodszych podrastających z miesiąca na miesiąc), możliwości zdemontowania siedziska w hulajnodze (gdy maluch nieco podrośnie i będzie gotowy na nowe wyzwania) oraz regulacji wysokości kierownicy w hulajnodze. W ten sposób zakupisz jeden sprzęt na kilka sezonów, który będzie “rósł” wraz z Twoją pociechą.

Korzyści jazdy na hulajnodze dla małych dzieci

Należy tutaj podkreślić, że jazda na hulajnodze przez dziecko, to nie tylko zabawa. Zalety nauki jazdy można wymieniać w nieskończoność, jednak do najważniejszych zalicza się:


– rozwijanie zmysłu koordynacji ruchowej i umiejętności panowania nad ciałem,
– bawiąc się, Twoje dziecko ćwiczy i rozwija mięśnie,
– poprawa koncentracji,
– to świetny wstęp przed nauką jazdy na rowerze,
– nauka pojęcia prędkości,
– ćwiczenie reakcję na bodźce zewnętrzne.

Bezpieczeństwo i technikalia, czyli bezpieczna hulajnoga dla dziecka — na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru hulajnogi dla dziecka najważniejsze jest dla nas oczywiście bezpieczeństwo malucha. Aby tak było, jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu.

Hulajnoga dziecięca z certyfikatem bezpieczeństwa

Przede wszystkim hulajnoga dla małego dziecka powinna posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na materiały, z jakich została ona wykonana. Hulajnoga nie może mieć ostrych, wystających części, które mogłyby zranić dziecko w przypadku upadku. Producentem stosującym się do wszelkich wymogów i potrzeb dziecka jest m.in. jak marka Scoot&Ride, która w swojej ofercie ma hulajnogi dla dzieci oraz akcesoria. Są one wykonane z najwyższej jakości materiałów — trwałych i bezpiecznych dla malucha.

Podest w hulajnodze dla małego dziecka

Na bezpieczeństwo jazdy przekłada się również wiele innych elementów. Bardzo ważną kwestią jest podest hulajnogi dla dzieci. Najlepiej wybrać taki model, w którym jest on nisko osadzony. Gwarantuje on stosunkowo nisko położony środek ciężkości, przez co zachowanie równowagi w czasie jazdy będzie prostsze. Maluch bez problemu dosięgnie stopą do ziemi i przy tym zachowa prawidłową postawę ciała.


Aby jazda przebiegała bezpiecznie, należy wybierać modele, których podest został pokryty antypoślizgową powierzchnią lub posiada wypukłe, tłoczone wzory. Dzięki tym rozwiązaniom zwiększa się tarcie między podeszwą buta, a deckiem, co minimalizuje ryzyko przypadkowego ześlizgnięcia się stopy z decku.


Hulajnoga dla malucha i starszego dziecka

Kółka i hamulec w hulajnodze dla maluchów

Kauczukowe kółka zapewniają lepszą przyczepność do podłoża, amortyzują drgania podczas jazdy oraz przekładają się na cichszą jazdę. Pierwsze dwie zalety to przede wszystkim większe bezpieczeństwo i komfort jazdy Twojego dziecka, ostatnia to coś, co docenisz Ty, czytając książkę w ogródku podczas zabawy dziecka.


Małe pociechy w czasie nauki jazdy – i nieco później także – często hamują nogami. Mimo to warto zadbać o to, aby hulajnoga dla dziecka posiadała sprawny hamulec. Oczywiście hamulec w hulajnodze dla dziecka przydaje się najczęściej wtedy, kiedy umie ono już samodzielnie rozwijać większe prędkości, a skoordynowanie ruchów ciała nie przynosi mu żadnego problemu. Mimo początkowego ignorowania hamulca, z pewnością maluch z czasem nauczy się z niego korzystać. Zwiększy to jeszcze bardziej bezpieczeństwo jazdy.

Jaka hulajnoga dla 3 latka?

Szukając w sieci odpowiedzi na pytanie, od kiedy hulajnoga dla dziecka jest dobrym pomysłem, często natrafimy na odpowiedzi, że zalecany wiek, to zakup hulajnogi dla 3 latki/latka. Jak już wiesz, czasem dziecko jest gotowe na swoją pierwszą hulajnogę dużo wcześniej. Więc jeżeli widzisz, że Twój maluch ma predyspozycję i poradzi sobie z takim wyzwaniem, można rozważać zakup już wcześniej. Na pierwszy wybór hulajnogi dla maluchów świetnie się sprawdzą hulajnogi trójkołowe z siedziskiem.


Jazda na hulajnodze z siedzeniem dla dzieci przypomina poruszanie się na rowerku biegowym – co lepiej wybrać, już wiesz 🙂 Zdajemy sobie sprawę, że nawet najlepiej dobrana hulajnoga potrafi zmęczyć małego odkrywcę, dlatego hulajnoga dla dzieci z siodełkiem pozwoli na chwilę regeneracji.


Żeby maksymalnie zwiększyć funkcjonalność produktu, siedzisko zwykle można łatwo złożyć lub odczepić, kiedy Twój brzdąc podrośnie, nabierze wprawy i uzna, że jest za duże na takie rozwiązanie.


Ten wariant posiada zazwyczaj podwójne koła z przodu i jedno z tyłu, które zapewniają stabilność. Dodatkowo zwykle w tych modelach podest jest szerszy, niż w modelach przeznaczonych dla starszaków. Maluch swobodnie może postawić swoje stopy na nim.


Studiując specyfikację hulajnogi i materiały, z których została zrobiona, z pewnością napotkasz w większości modeli tworzywo plastikowe. Oczywiście, że wszystkie produkty, szczególnie te przeznaczone dla dzieci są testowane i posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty. Nie bez powodu to tworzywo przeważa w budowie hulajnogi dla najmłodszych. Sprawia to, że hulajnoga jest lekka i dziecko z łatwością może się na niej poruszać. Faktycznie, materiał wpłynie na wytrzymałość całej konstrukcji, jednak nie musisz się obawiać, że produkt ulegnie szybkiemu zniszczeniu.


Kierowanie to wbrew pozorom trudna sztuka, dlatego hulajnogi dla małych dzieci zazwyczaj sterowane są przez balans ciała. Warto zwrócić uwagę na modele, które posiadają przycisk blokady skrętu kierownicy. Jest to bardzo przydatna funkcja dla mniej doświadczonych użytkowników, która zapobiegnie mimowolnemu skręcaniu w czasie nauki.


Często spotykaną propozycją jest hulajnoga dla dzieci z koszykiem, który spełnia dodatkową funkcję przechowywania drobiazgów.

Jaka najlepsza hulajnoga dla 4 latka?

4 lata to już poważny wiek, który wymaga również poważnych rozwiązań. Dlatego decydując się na zakup hulajnogi dla 4 latka, należy zwrócić uwagę na nieco inne czynniki, niż w przypadku młodszych użytkowników.


Pierwsza kwestia to podjęcie decyzji, czy Twoje dziecko potrzebuje hulajnogi trójkołowej, czy może umiejętności jazdy pozwalają przesiąść się na dwukołową. Niezależnie od tego, co zdecydujesz, musisz wiedzieć, jak dobrać hulajnogę dla dziecka. Tu przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana.


Jeżeli chodzi o młodsze dzieci, to wybór plastikowej hulajnogi, której nośność jest przeważnie w okolicach 20 kg, ma jak najbardziej sens, tak w przypadku starszaków warto wybrać model wykonany z aluminium (lub innego solidnego materiału). Trwalszy materiały będzie w stanie po pierwsze utrzymać Twoje dziecko, poza tym, wraz ze wzrostem rozwoju nauki jazdy zmieni się też jej dynamika. Taka hulajnoga dla dziecka musi przetrwać nawet najbardziej szaloną jazdę. Większa prędkości, zmienia odczuwalność na wszelkie drgania i nierówności na drodze.


Warto na tym etapie rozważyć także czy hulajnoga powinna posiadać dodatkowy amortyzator. Hulajnoga dla dzieci z amortyzatorem zapewni komfort jazdy przy większych prędkościach. To niemalże niezbędny element, jeżeli planujemy poruszanie się po nierównych chodnikach i kostce brukowej.


Kolejna kwestia to wybór hulajnogi dla dziecka z hamulcem. W hulajnogach wyróżniamy przeważnie ich dwa typy. Hamulec nożny – bardziej popularny i hamulec ręczny (taki jak w rowerze).

Jaka hulajnoga dla 5 latka?

Hulajnoga dla 5 latka – swój wybór powinniśmy kierować tymi samymi zasadami, co powyżej. Warto już na tym etapie zainwestować w hulajnogę wykonaną z trwalszego materiału, niż plastik. Zwykle takie hulajnogi posiadają nośność 60 – 100 kg. Pomimo swojej wytrzymałości ich waga jest lekka. To ułatwia transport hulajnogi w dowolne miejsca i pozwala na swobodną zabawę, wszędzie tam, gdzie Twoje dziecko ma ochotę na przejażdżkę.


Wybierając hulajnogę dla 5 latka, zwróć uwagę na wielkość kół. Ich rozmiar zależy od tego, na jakiej powierzchni będzie się poruszać Twoje dziecko. Małe koła (często też spotykane w hulajnogach wyczynowych) zwykle są przystosowane do jazdy po równej powierzchni, czyli skateparkach. Jeżeli zależy Ci, żeby pojazd posłużył Twojemu dziecku w czasie rekreacyjnych przejażdżkach, lepiej zdecydować się na nieco większe koła. Rozmiar kół ma znaczenie! Im większe tym jazda po nierównościach jest płynniejsza, a ilość drgań się minimalizuje. Dodatkowo nie muszę mówić, że większe koła będą rozwijać większe prędkości. Zagwarantuje to dodatkową frajdę z jazdy.


Zapewne przeglądając różne modele, natrafisz na produkty podzielone na koła poliuretanowe (nazywane też kauczukowymi) i koła pompowane, podobne do tych, jakie są w rowerze. Jak to zwykle bywa, ciężko dokonać jednego trafnego wyboru. Pierwsze zapewnią długą żywotność, są odporne na ścieranie oraz przebicia, jednak słabiej pochłaniają drgania. Natomiast koła pompowane świetnie poradzą sobie na mokrej nawierzchni, a dętka zapobiegnie ślizganiu się. Niestety, wadą jest możliwość uszkodzenia takiego koła. Z pewnością – tak jak w rowerze, nie musimy martwić się, że jazda w parku zakończy się wraz z pierwszą napotkaną przeszkodą. Jednak decydując się na model z pompowanymi kołami, trzeba sprawdzić dostępność części zamiennych. Twój wybór powinien być poparty analizą dróg, po których Twoje dziecko będzie przemierzać dystanse.

Dla nieco starszych, czyli jaka hulajnoga dla 6 latka?

Przy wyborze odpowiedniej hulajnogi dla 6 latka niewiele się zmieni niż w poprzednim przypadku. Pamiętaj, że najważniejsze jest dobranie odpowiedniej wysokości kierownicy do wzrostu dziecka.

Modele przeznaczone dla starszych dzieci mogą się różnić szerokością podestu. W tym wieku Twoja pociecha jest na tyle rozwinięta i ma umiejętności koordynacji ciała, że śmiało możesz zdecydować się na zakup hulajnogi z wąskim podestem.

Dla prawie młodzieży, czyli jaka hulajnoga dla 10 latka?

Przy zakupie pojazdu dla starszaka głównym parametrem, którym powinniśmy się kierować, to nośność sprzętu, tak żeby produkt wystarczył, jak najdłużej. Dlatego warto wybrać hulajnogę, która wytrzyma nawet do 100kg. To również czas, kiedy dziecko jest na tyle duże, że ma ochotę coraz bardziej eksperymentować z jazdą. W tym wieku pojawia się więcej możliwości — hulajnogi z pompowanymi kołami, czy hulajnogi elektryczne. A jeśli w domu zaczynają pojawiać się wzmianki nt. hulajnogi do trików, przeczytaj nasz artykuł o tym, jaka hulajnoga wyczynowa dla dziecka będzie odpowiednia.


Kaski i ochraniacze dla dzieci

Hulajnoga dla dziecka – przeciwwskazania i zalecenia

Przed zakupem hulajnogi dla dzieci należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli dziecko boryka się np. z płaskostopiem, czy koślawością kolan.


Nie należy zapominać również o tym, że organizm dziecka nieustannie się rozwija, przez co niestety często okazuje się wysoce podatny na niesprzyjające prawidłowemu rozwojowi czynniki. W przypadku hulajnogi dla dziecka takim czynnikiem jest brak naprzemiennej jazdy. Efektem może być wada postawy, koślawość kolan, stóp, a nawet płaskostopie. Aby do takich problemów nie dopuścić, należy pilnować, aby maluch raz stał na podeście prawą nogą, a odpychał się lewą, a raz stał na decku lewą, a odpychał się prawą.


Ponadto rączka kierownicy powinna być ustawiona na odpowiedniej wysokości, dopasowanej do wzrostu dziecka. Dzięki temu użytkowanie hulajnogi będzie dla malucha łatwiejsze i pozwoli mu na utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Ochraniacze dla dzieci

Wielu rodziców ignoruje bezpieczeństwo swoich dzieci, przez co te zostają nieświadomie narażone na ryzyko poważnej kontuzji lub bolesnego urazu.


Aby temu zapobiec, należy zawsze założyć maluchowi kask na głowę i posiadające certyfikaty ochraniacze. Ważne jest także to, aby wszystkie elementy były dopasowane do obwodu kończyn i głowy malucha, nie spadały i nie powodowały dyskomfortu w czasie jazdy.


Przeczytaj więcej