Hulajnoga dla dziecka — zakładam, że w niektórych przypadkach będzie to pierwszy poważny pojazd. Powiedzenie „jak te dzieci szybko dorastają” jest bardziej prawdziwe, niż mogłoby się wydawać. Spodziewaliście się tego, że Wasze pociechy będą gotowe zasiąść za kierownicą, mając tylko 1,5 roku!? Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych warunków, ponieważ najmłodsi rozwijają się w różnym tempie. Jedne dzieci szybciej opanowują zdolności ruchowe, natomiast inne np. w szybszym tempie rozwijają zmysł mowy. I nie ma w tym nic złego! Tak naprawdę pierwsze rozważania o zakupie hulajnogi mogą pojawiać się, gdy Twój maluszek w pełni opanuje chodzenie. Odpowiedni wiek to kwestia bardzo indywidualna.


Odkąd jednoślady zaczęły ponownie zyskiwać na popularności, na rynku pojawiły się nowe, ulepszone modele z przeróżnymi funkcjami. Na wstępie chcę zaznaczyć, że nie ma jednego, słusznego wyboru, ale postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Przejdziemy przez cały etap, od charakterystyki poszczególnych wariantów, aż po dobranie hulajnogi ze względu na wiek dzieci.

Jeżeli decyzja o zakupie zapadła, to wszelkie wątpliwe kwestie, czy dziecko sobie poradzi, zapewne masz już dobrze przeanalizowane. Zaczynasz szukać hulajnogi i okazuje się, że większość modeli, aż krzyczy do Ciebie „hulajnoga dla 2, 3, 5-latka”. Zazwyczaj reklamowane modele są przystosowane do dzieci w odpowiednim przedziale wiekowym i to powinien być pierwszy filtr, który zawęzi Ci wybór do pewnego zakresu.

Drugim i nie mniej ważnym krokiem jest wybór hulajnogi odpowiedniej do wzrostu dziecka. Jest to niezwykle istotne, żeby po pierwsze zachować swobodną a przede wszystkim prawidłową postawę ciała w czasie jazdy! Po drugie, dobre dobranie wysokości kierownicy do wzrostu ułatwi Twojemu maluchowi poruszanie się na swojej ulubionej hulajnodze.

A przecież głównie Ci o to chodzi, żeby dziecko czerpało jak najwięcej frajdy z zabawy. Te zasady obowiązują zawsze niezależnie od wieku! Jak wybrać odpowiednią wysokość? Załóż swojemu dziecku buciki, te, w których najczęściej bawi się na zewnątrz i zmierz wysokość od podłogi do linii bioder – pępka. Wysokość kierownicy powinna znaleźć się właśnie w tym przedziale. Większość oferowanych modeli ma możliwość regulacji kierownicy, więc spokojnie wtedy możesz zmieniać i testować wysokość, która najbardziej odpowiada maluchowi.

Możemy wyróżnić 3 podstawowe modele, które są stworzone z myślą o najmłodszych. Hulajnoga dla dzieci z siedzeniem, Hulajnogi 3 kołowe i klasyczne. Jeżeli widzisz, że Twój maluch rozwija się szybko, a chodzenie i bieganie nie sprawia mu już większych trudności, warto wzbogacić jego codzienną zabawę czymś, co stanowi dla niego nie lada wyzwanie. Należy tutaj podkreślić, że jazda na hulajnodze, to nie tylko zabawa. Zalety nauki jazdy można wymieniać w nieskończoność, jednak do najważniejszych zalicza się:

– Rozwijanie zmysłu koordynacji ruchowej i umiejętności panowania nad ciałem.

– Bawiąc się, Twoje dziecko ćwiczy i rozwija mięśnie.

– Poprawa koncentracji.

– To świetny wstęp przed nauką jazdy na rowerze.

– Nauka pojęcia prędkości

– Ćwiczenie reakcję na bodźce zewnętrzne.

Jaka hulajnoga dla 3 latki?

Szukając w sieci odpowiedzi na pytanie, od kiedy hulajnoga dla dziecka jest dobrym pomysłem, często natrafimy na odpowiedzi, że zalecany wiek, to zakup hulajnogi dla 3 latki/latka. Całkowicie się z tym zgadzam, jednak jeżeli widzisz, że Twoje dziecko ma predyspozycję i poradzi sobie z takim wyzwaniem, można rozważać zakup już wcześniej. Na pierwszy wybór hulajnogi dla maluchów świetnie się sprawdzą hulajnogi z siedziskiem.


Obsługa przypomina poruszanie się na rowerku biegowym. Można powiedzieć, że jest to zamiennik, polecany dzieciom, które potrzebują trochę więcej wsparcia, żeby utrzymać stabilność. Ten wariant posiada zazwyczaj podwójne koła z przodu i jedno z tyłu, które zapewniają stabilność. Dodatkowo zwykle w tych modelach podest jest szerszy, niż w modelach przeznaczonych dla starszaków. Maluch swobodnie może postawić swoje stopy na nim. Mniejsza różnica w wysokości między nogą, która spoczywa na decku, a tą, którą dziecko się odpycha, ułatwia zabawę i sprawia, że nie jest ona tak męcząca.

Zdajemy sobie sprawę, że nawet najlepiej dobrana hulajnoga potrafi zmęczyć małego odkrywcę, dlatego hulajnoga dla dzieci z siodełkiem pozwoli na chwilę regeneracji. Żeby maksymalnie zwiększyć funkcjonalność produktu, siedzisko zwykle można łatwo złożyć lub odczepić, kiedy Twój brzdąc nabierze wprawy i uzna, że jest za duże na takie rozwiązanie.

Studiując specyfikację hulajnogi i materiały, z których została zrobiona, z pewnością napotkasz w większości modeli tworzywo plastikowe. Oczywiście, że wszystkie produkty, szczególnie te przeznaczone dla dzieci są testowane i posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty. Nie bez powodu to tworzywo przeważa w budowie hulajnogi dla najmłodszych. Sprawia to, że hulajnoga jest lekka i dziecko z łatwością może się na niej poruszać. Faktycznie, materiał wpłynie na wytrzymałość całej konstrukcji, jednak nie obawiaj się, że produkt ulegnie szybkiemu zniszczeniu.

Pomijając brawurową jazdę Twojego dziecka, myślę, pojazd spokojnie wytrzyma nadane mu tempo. Zmienisz go dopiero, kiedy zajdzie taka potrzeba. Kierowanie to wbrew pozorom trudna sztuka, dlatego hulajnogi dla małych dzieci zazwyczaj sterowane są przez balans ciała. Warto zwrócić uwagę na modele, które posiadają przycisk blokady skrętu kierownicy. Jest to bardzo przydatna funkcja dla mniej doświadczonych użytkowników, która zapobiegnie mimowolnemu skręcaniu w czasie nauki. Często spotykaną propozycją jest hulajnoga dla dzieci z koszykiem, który spełnia dodatkową funkcję przechowywania drobiazgów.

Jaka najlepsza hulajnoga dla 4 latka?

4 lata to już poważny wiek, który wymaga również poważnych rozwiązań. Dlatego decydując się na zakup hulajnogi dla 4 latki/latka, należy zwrócić uwagę na nieco inne czynniki, niż w przypadku młodszych użytkowników. Pierwsza kwestia to podjęcie decyzji, czy Twoje dziecko potrzebuje hulajnogi, która ma 3 koła, czy może umiejętności jazdy pozwalają przesiąść się Twojemu dziecku na 2 kółka. Niezależnie od tego, co zdecydujesz, musisz wiedzieć jak dobrać wytrzymałą hulajnogę dla dziecka. Tu przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana.


Jeżeli chodzi o młodsze dzieci, to wybór plastikowej hulajnogi, której nośność jest przeważnie w okolicach 20 kg, ma jak najbardziej sens, tak w przypadku starszaków warto wybrać model wykonany z aluminium (lub innego solidnego materiału). Trwalszy materiały będzie w stanie po pierwsze utrzymać Twoje dziecko, poza tym, wraz ze wzrostem rozwoju nauki jazdy zmieni się też jej dynamika. Taka hulajnoga musi przetrwać nawet najbardziej szaloną jazdę. Większa prędkości, zmienia odczuwalność na wszelkie drgania i nierówności na drodze. Warto już na tym etapie rozważyć czy hulajnoga powinna posiadać dodatkowy amortyzator.

Hulajnoga dla dzieci z amortyzatorem zapewni komfort jazdy przy większych prędkościach. To niemalże niezbędny element, jeżeli planujemy poruszanie się po nierównych chodnikach i kostce brukowej.

Kolejna kwestia to wybór hulajnogi dla dziecka z hamulcem. W hulajnogach wyróżniamy przeważnie ich dwa typy. Hamulec nożny – bardziej popularny i hamulec ręczny (taki jak w rowerze). Hulajnoga dla dziecka z hamulcem, czy bez? Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako. Mniejsze pociechy niezbyt często używają hamulca, ponieważ po pierwsze nie rozwijają zawrotnych prędkości, a po drugie ich koordynacja ruchowa często nie pozwala im na zahamowanie pojazdu. W przypadku wyboru jednośladu dla czterolatka warto wybrać model, który posiada przynajmniej hamulec tylny. Pełni on przeważnie podwójną funkcję – hamulca i błotnika.

Jaka hulajnoga dla 5 latka?

Hulajnoga dla 5 latka – swój wybór powinniśmy kierować tymi samymi zasadami, co powyżej. Warto już na tym etapie zainwestować w hulajnogę wykonaną z trwalszego materiału, niż plastik. Zwykle takie hulajnogi posiadają nośność 60 – 100 kg. Pomimo swojej wytrzymałości ich waga jest lekka. To ułatwia transport hulajnogi w dowolne miejsca i pozwala na swobodną zabawę, wszędzie tam, gdzie Twoje dziecko ma ochotę na przejażdżkę.

Wybierając hulajnogę dla 5 latka, zwróć uwagę na wielkość kół. Ich rozmiar zależy od tego, na jakiej powierzchni będzie się poruszać Twoje dziecko. Małe koła (często też spotykane w hulajnogach wyczynowych) zwykle są przystosowane do jazdy po równej powierzchni, czyli skateparkach. Jeżeli zależy Ci, żeby pojazd posłużył Twojemu dziecku w czasie rekreacyjnych przejażdżkach, lepiej zdecydować się na nieco większe koła. Rozmiar kół ma znaczenie! Im większe tym jazda po nierównościach jest płynniejsza, a ilość drgań się minimalizuje. Dodatkowo nie muszę mówić, że większe koła będą rozwijać większe prędkości. Zagwarantuje to dodatkową frajdę z jazdy.

Zapewne przeglądając różne modele, natrafisz na produkty podzielone na koła poliuretanowe (nazywane też kauczukowymi) i koła pompowane, podobne do tych, jakie są w rowerze. Jak to zwykle bywa, ciężko dokonać jednego trafnego wyboru. Pierwsze zapewnią długą żywotność, są odporne na ścieranie oraz przebicia, jednak słabiej pochłaniają drgania. Natomiast koła pompowane świetnie poradzą sobie na mokrej nawierzchni, a dętka zapobiegnie ślizganiu się. Niestety, wadą jest możliwość uszkodzenia takiego koła. Z pewnością – tak jak w rowerze, nie musimy martwić się, że jazda w parku zakończy się wraz z pierwszą napotkaną przeszkodą. Jednak decydując się na model z pompowanymi kołami, trzeba sprawdzić dostępność części zamiennych. Twój wybór powinien być poparty analizą dróg, po których Twoje dziecko będzie przemierzać dystanse.

Dla nieco starszych, czyli jaka hulajnoga dla 6 latka?

Przy wyborze odpowiedniej hulajnogi dla 6 latka/latki niewiele się zmieni niż w poprzednim przypadku. Pamiętaj, że najważniejsze jest dobranie odpowiedniej wysokości kierownicy do wzrostu dziecka. Jeżeli Twój sześciolatek jest na tyle duży, możesz śmiało pomyśleć o hulajnogach z dużymi kołami. Modele przeznaczone dla starszych dzieci mogą się różnić szerokością podestu. W tym wieku Twoja pociecha jest na tyle rozwinięta i ma umiejętności koordynacji ciała, że śmiało możesz zdecydować się na zakup hulajnogi z wąskim podestem.

Dla prawie młodzieży, czyli jaka hulajnoga dla 10 latka?

Dobrze wiemy, że w tym przypadku ważną kwestię będzie odgrywać styl hulajnogi. Producenci zadbali o to, żeby design był oryginalny i wpisywał się we współczesne trendy. Często możemy spotkać podział na kategorie, hulajnoga dla dziewczynki, hulajnoga dla chłopca. Nie sugerowałabym się tym! Różnice są tylko w wyglądzie, wszystkie parametry pozostają takie same, jednakowo dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Idealna hulajnoga to kwestia osobista, niezależnie od płci.

Przy zakupie pojazdu dla starszaka głównym parametrem, którym powinniśmy się kierować, to nośność sprzętu, tak żeby produkt wystarczył, jak najdłużej. Dlatego warto wybrać hulajnogę, która wytrzyma nawet do 100kg. Pamiętaj, że jazda hulajnogą wpisuje się w aktywność fizyczną, więc przy regularnym użytkowaniu nie ma obawy o przekroczenie maksymalnej wagi.

Gdzie najlepiej kupić hulajnogę dla dziecka – oczywiście na Pesport!

Jeżeli rzeczywiście wybór doskonałego urządzenia jest dla Ciebie ważny, z pewnością czytasz ten akapit. Wszystkie funkcje i różnice w modelach, które opisałam powyżej, znajdziesz w jednym miejscu, czyli w naszym sklepie Pesport. Specjalizujemy się w sprzedaży produktów skatingowych, dlatego w naszej ofercie posiadamy hulajnogi dziecięce dostosowane do każdego wieku. Nasze produkty pochodzą od sprawdzonych producentów, na które oczywiście obowiązuje gwarancja. Naszym niepodważalnym atutem jest indywidualna obsługa klienta, dlatego, jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nie masz pewności, który produkt powinnaś wybrać, skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta. Wybierzemy idealną hulajnogę dla Twojego dziecka!

Hulajnoga dla dzieci, jaka najlepsza – nasz wewnętrzny ranking

Poniżej przedstawiam Ci specjalnie wybrane przez nas modele. Są to sprawdzone produkty, wybierane przez większość naszych klientów, którzy wracają do nas z pozytywną opinią. Znajdziesz tutaj hulajnogi z siedziskiem, trójkołowe, klasyczne i z pompowanymi (dużymi) kołami na każdą kieszeń. Szczegółowe opisy produktów i ich specyfikację znajdziesz pod linkiem.

Jeżeli nie masz pewności, czy Twoje dziecko polubi jazdę na hulajnodze, warto zakupić modele, które nie obciążą Twojego budżetu.

 1. Hulajnoga z siedziskiem SIGNA 
 2. Hulajnoga trójkołowa TUCAN 
 3. Hulajnoga klasyczna METEOR SUNNY 
 4. Hulajnoga z pompowanymi kołami ENERO

Średnia półka cenowa: warto zainwestować w te hulajnogi jeżeli oczekujemy od nich poza funkcjonalnością, nietuzinkowego wyglądu.

 1. Hulajnoga z siedziskiem TRIPLA 
 2. Hulajnoga trójkołowa Globber Primo 
 3. Hulajnoga klasyczna z dużymi kołami URBAN 
 4. Hulajnoga z pompowanymi kołami NILS EXTREME

Dla osób wymagających: te hulajnogi spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. W swojej funkcjonalności posiadają dodatkowe gadżety, które uatrakcyjniają pojazd.

 1. Hulajnoga z siedziskiem NILS 
 2. Hulajnoga trójkołowa Globber Primo 
 3. Hulajnoga duże koła NILS 
 4. Hulajnoga z pompowanymi kołami NILS