Aktualizacja
O czym przeczytasz w tym artykule:
- Czym się różni hulajnoga wyczynowa dla od zwykłej?
- Jaka hulajnoga wyczynowa dla dziecka?
- Jakie kółka do hulajnogi wyczynowej dla dziecka?
- Hulajnoga wyczynowa dla 10 latka i 12 latka czyli, jak dobrać wysokość hulajnogi wyczynowej dla dziecka?
- Ile kosztuje hulajnoga wyczynowa dla dziecka?
Hulajnoga kojarzy nam się z beztroską zabawą oraz nieraz z pierwszym poważnym pojazdem dla dzieci na trzech kołach. Stopniowo, kiedy dziecko opanowuje już mistrzowsko sztukę jazdy na hulajnodze klasycznej, a zwykła zabawa staje się dość nudna, wkracza ONA – hulajnoga wyczynowa dla dziecka, zwana też stunt lub hulajnogą freestyle. Jaka hulajnoga wyczynowa jest najlepsza dla nastolatka? Tego wszystkiego dowiesz się właśnie w tym artykule.
Czym się różni hulajnoga wyczynowa dla od zwykłej?
Warto zastosować główny filtr, który rozróżnia hulajnogi na te do jazdy rekreacyjnej i jazdy wyczynowej. Różnica może nie jest widoczna gołym okiem, ale to, co dla riderów będzie zaletą, stanie się wadą dla użytkowników lubiących się w jeździe rekreacyjnej.
Hulajnoga wyczynowa jak sama nazwa wskazuje, służy do nieco innej jazdy: dynamicznej, agresywnej, bazującej na przeróżnych skokach, trikach i innych wykonywanych ewolucjach. Co za tym idzie, poddawana jest dużej próbie wytrzymałości w codziennym użytkowaniu w porównaniu do jej zwykłego odpowiednika.
Słowo rekreacja kojarzy mi się ze spokojem oraz odpoczynkiem, taka właśnie jest jazda na hulajnodze rekreacyjnej.
Hulajnoga wyczynowa do trików często jest użytkowana w przeróżnych skateparkach i rampach, specjalnie przystosowanych do tego, by móc ćwiczyć i udoskonalać dynamiczną jazdę i skoki.
Jaka hulajnoga wyczynowa dla dziecka?
Zazwyczaj klasyczne hulajnogi, zwłaszcza hulajnogi dla dzieci, posiadają różne stopnie regulacji kierownicy, tak by sprzęt “rósł” wraz z dzieckiem. Rozwiązanie idealne, ale nie w przypadku modelu wyczynowego.
Najważniejszym parametrem w wyborze hulajnogi wyczynowej dla dziecka jest solidna konstrukcja! Tym samym wszelkie dodatkowe, śrubki, zamknięcia i regulacje, będą tę solidność i stabilność osłabiać. Dlatego hulajnoga wyczynowa z regulowaną kierownicą nie zawsze będzie odpowiednia. Być może taka decyzja będzie słuszna, jeżeli jest to pierwsza taka hulajnoga dla Twojego dziecka i nie masz pewności, czy ta jazda mu się spodoba. W każdym innym wypadku wystrzegaj się zbędnych funkcji.
Niezwykle ważny, a może nawet najważniejszy w hulajnogach wyczynowych jest system kompresji, który łączy widelec z kierownicą. Jest to temat rzeka na inny artykuł, jednak w przypadku wyboru hulajnogi wyczynowej dla dzieci i nastolatków warto zwrócić uwagę na system kompresji HIC oraz IHC. Najbardziej popularny to HIC – prosty w obsłudze. Wystarczy przykręcić dwie śruby i hulajnoga jest gotowa do użycia. Jego przewagą nad innymi systemami jest najlepszy stosunek wagi do wytrzymałości. Inny, czyli IHC – ulepszona wersja systemu HIC – nieco lżejsza, ale jednocześnie mniej wytrzymała. Mniejsza wytrzymałość przekłada się na luzowanie systemu.
Hulajnoga wyczynowa potrzebuje mocnych rozwiązań w lekkim wydaniu, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. W tańszych modelach najczęściej kierownica wykonana jest ze stali – przeważa ona nad innymi materiałami pod względem odporności. Bardzo często niektóre elementy hulajnogi wyczynowej wykonane są z aluminium, żeby nadać lekkości, która jest niezwykle ważna podczas wykonywania tricków. Jednocześnie czym więcej zastosowano aluminium, tym dana hulajnoga jest droższa. Oczywiście rozpoczynając swoją przygodę z trikami, hulajnoga wyczynowa dla dziecka ze stali będzie bardzo dobrym wyborem.

Jakie kółka do hulajnogi wyczynowej dla dziecka?
Hulajnoga wyczynowa na początek powinna posiadać koła nie większe niż 100mm, szczególnie dla młodszych użytkowników. Im koła większe, tym też prędkość jazdy będzie nieco szybsza. Poza tym razem ze wzrostem rozmiaru kół zwiększa się też waga urządzenia, dlatego nawet doświadczeni skaterzy wybierają kółka z przedziału 100-120mm. Takie rozmiary kółek do hulajnogi są również najczęściej spotykane na rynku i łatwodostępne.
Kolejnym elementem, który ma znaczenie jest rdzeń, a konkretniej materiał, z jakiego został wykonany rdzeń kółek do hulajnogi. Najlepszym wyborem na początek w hulajnodze wyczynowej dla dziecka będzie rdzeń plastikowy. Jego wadą jest słaba wytrzymałość przy trikach. Jednocześnie w odróżnieniu od rdzenia z aluminium, plastikowy to dużo tańsza alternatywa, warta uwagi podczas wyboru hulajnogi wyczynowej dla nastolatka. Oczywiście kółka można z czasem wymienić na takie z rdzeniem metalowym.
Istotne jest wybranie odpowiedniej twardości kół, które możemy podzielić na twarde i miękkie. Wszystkie z oznaczeniem poniżej 87A zaliczają się do miękkich. Cechują się doskonałą przyczepnością w zamian za mniejszą wytrzymałość. Te, które oznaczone są powyżej 88A to koła tak zwane twarde, które swoją wytrzymałość zawdzięczają właśnie mniejszej przyczepności. Twardość kół w hulajnodze wyczynowej wynosi najczęściej od 82A do 88A, przy czym w hulajnodze wyczynowej dla dziecka warto trzymać się bliżej dolnej granicy, czyli np. 82A. Kółka te będą miały większą przyczepność i będą lepiej amortyzowały podczas wykonywania trików.
Oprócz powyższych kwestii zwróć uwagę na łożyska, w które zostały wyposażone kółka hulajnogi. Hulajnogi wyczynowe najczęściej mają łożyska ABEC-7 i ABEC-9, przy czym pierwsze z wymienionych będą już bardzo dobrym wyborem przy hulajnogach wyczynowych dla dzieci lub początkujących.
Hulajnogi wyczynowe do trików dla dzieci

Hulajnoga wyczynowa SMJ Sport UX10 DOMINATOR

Hulajnoga Wyczynowa Dla Dzieci NILS EXTREME HS104

Hulajnoga Wyczynowa Stunt Do Trików Nils Skull HS100

Hulajnoga wyczynowa Nils Extreme HS102
Hulajnoga wyczynowa dla 10 latka i 12 latka czyli, jak dobrać wysokość hulajnogi wyczynowej dla dziecka?
Hulajnogi do tricków dla młodzieży są nieco niższe niż modele do jazdy rekreacyjnej. Najczęściej wysokość kierownicy w hulajnogach wyczynowych wynosi 70-90cm. Oczywiście wysokość hulajnogi dopasowuje się do wzrostu dziecka. Kierownica powinna sięgać od bioder do pępka.
Wzrost | Zalecana wysokość |
95 – 115 cm | Mniej niż 70 cm |
115 – 130 cm | 70 – 75 cm |
130 – 145 cm | 76 – 81 cm |
145 – 160 cm | 82 – 84 cm |
160 – 170 cm | 85 – 89 cm |
170 i więcej | 90 cm i więcej |
Wybierając hulajnogę wyczynową dla nastolatka i dziecka zwróć również uwagę na szerokość kierownicy. Najczęściej przyjmuje się, że powinna być ona zbliżona do szerokości ramion.
Jakiej długości podest w hulajnodze wyczynowej dziecka?
A jakiej długości podest wybrać? Podesty w hulajnodze wyczynowej są wybierane przede wszystkim na podstawie wygody, wzrostu i rozmiaru stopy. W przypadku dziecka będą to podesty krótsze. Możesz przyjąć, że podest w hulajnodze dla dziecka na początek powinien mieć długość około 1,5 stopy.
Krótki podest zagwarantuje większą zwrotność. Dłuższy – w przypadku hulajnogi wyczynowej nada szybsze tempo podczas jazdy z przeszkodami. Łatwiej jest nim też grindować, czyli ślizgać się po krawężnikach, mówiąc jaśniej. W takim wypadku warto również celować na podesty, które mają płaskie krawędzie – zwiększają bezpieczeństwo w razie zderzenia, które podczas nauki mogą występować dość często.
Ile kosztuje hulajnoga wyczynowa dla dziecka?
Hulajnogi wyczynowe wbrew panującemu przekonaniu nie są bardzo drogie. Najtańsze modele można kupić już za około 200 złotych i bardzo często hulajnoga wyczynowa do 200 zł to najlepszy wybór dla dziecka na początek. Jeśli jednak chcesz trochę lepszy sprzęt dla nastolatka, przygotuj się na wydatek rzędu 400-600 zł na hulajnogę do trików dla młodzieży.
Dodatkowo nie zapomnij, że jazda ekstremalna wymaga również ekstremalnego bezpieczeństwa, dlatego od razu zdecyduj się na zakup kasku dla dziecka i ochraniaczy!
Przeczytaj również