Kiedy zbliża się wiosna, a temperatura zaczyna sprzyjać zabawom w plenerze, rodzice zaczynają zastanawiać się, jaka hulajnoga dla dziecka będzie odpowiednia. W końcu tego typu pierwszy sprzęt do skatingu dla dzieci nie może być dziełem przypadku. Dlaczego?

Wszystko dlatego, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Komfort w czasie jazdy także pozostaje szalenie ważną kwestią.

hulajnogi

Hulajnogi dla dzieci – najważniejsze parametry!

Koła

Hulajnoga dla dziecka powinna przede wszystkim zapewnić mu stabilizację i uczynić naukę jazdy możliwie jak najłatwiejszą. W przypadku najmłodszych pociech, które z tego typu sprzętem jeszcze nie miały do czynienia, doskonale sprawdzi się hulajnoga na trzech kołach.

Trzy koła zapewnią maluchowi stabilizację i umożliwią mu utrzymanie równowagi niemal bez wysiłku. Ryzyko nieopatrznego upadku zostanie zniwelowane do minimum.

Starsze dzieci z uwagi na nieco bardziej rozwinięte umiejętności motoryczne i rozwinięty zmysł równowagi mogą sięgać po klasyczne hulajnogi na dwóch kołach.

Bez względu na ilość kół, dobrze jest wybierać hulajnogi z kauczukowymi kołami. Nie będą one robić zbyt wiele hałasu, dobrze zaabsorbują liczne wstrząsy, a jazdę uczynią płynną i bezproblemową.

Odpowiedni podest

Bardzo ważną kwestią jest także podest hulajnogi dla dzieci. Najlepiej wybrać taki model, w którym jest on nisko osadzony. Gwarantuje on stosunkowo nisko położony środek ciężkości, przez co zachowanie równowagi w czasie jazdy będzie prostsze. Maluch bez problemu dosięgnie stopą do ziemi i przy tym zachowa prawidłową postawę ciała.

Aby jazda przebiegała bezpiecznie, należy wybierać modele, których podest został pokryty antypoślizgową powierzchnią lub posiada wypukłe, tłoczone wzory. Dzięki tym rozwiązaniom zwiększa się tarcie między podeszwą buta, a deckiem, co minimalizuje ryzyko przypadkowego ześlizgnięcia się stopy z decku.

Kierownica

Jeśli hulajnoga dla dziecka ma posłużyć mu więcej, niż jeden sezon, najlepiej wybrać taką, która ma regulowaną kierownicę. Możliwość dostosowania kierownicy do wzrostu ułatwi jazdę i wspomoże pociechę w zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Sama hulajnoga dzięki możliwości regulacji z pewnością posłuży dłużej.

Waga

Waga hulajnogi dla dziecka powinna być dostosowana względem jego wieku, wagi oraz wzrostu. Z lekkim sprzętem pociecha będzie mogła sobie samodzielnie poradzić. Operowanie nią, jazda, podnoszenie z ziemi, czy przenoszenie z miejsca na miejsce nie powinny stanowić większego problemu.

Hamulec

Wielu rodziców na własnej skórze przekonało się, że w przypadku maluchów umiejscowienie hamulca nie ma większego znaczenia. Wszystko dlatego, że małe pociechy w czasie nauki jazdy – i nieco później także – często hamują nogami.

Tak naprawdę hamulec przydaje się najczęściej wtedy, kiedy dziecko już umie samodzielnie rozwijać większe prędkości, a skoordynowanie ruchów ciała nie przynosi mu żadnego problemu.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, aby wybrany przez nas pojazd posiadał jednak sprawny hamulec. Choć z czasem na rzecz hamowania nogami będzie on ignorowany, z pewnością maluch sam z czasem nauczy się z niego korzystać. Zwiększy to jeszcze bardziej bezpieczeństwo jazdy.

Zalecenia producenta

Niestety wciąż można zaobserwować, że rodzice często ignorują zalecenia producentów. W efekcie czego kupują oni swoim pociechom zbyt małe, bądź zbyt duże hulajnogi, które nie są dostosowane do ich wieku, wagi oraz wzrostu. Jest to ogromny błąd!

Niestosowanie się do zaleceń producenta może nieść za sobą opłakane skutki! Zaczynając od utrzymywania w czasie jazdy nieprawidłowej postawy ciała, przez konsekwencje w postaci uszkodzenia sprzętu w czasie nieprawidłowego użytkowania, aż po bolesne kontuzje użytkownika!

Co daje jazda na hulajnodze?

Hulajnoga – jakie płyną korzyści z jazdy? Dowiedz się!

Poprawa kondycji fizycznej

Siedzenie przed telewizorem, w szkole, przed komputerem, na foteliku w samochodzie – to wszystko nie jest obojętne dla zdrowia dziecka. Nie sprzyja kondycji fizycznej malucha, nie mówiąc już o jego postawie i rozwoju układu kostnego.

Aby dzieci mogły się prawidłowo rozwijać, ruch jest im wręcz niezbędny. Na szczęście hulajnoga może to zmienić na plus. Intensywna zabawa na świeżym powietrzu, ciągły ruch i angażująca wiele partii mięśni nauka jazdy poprawia kondycję fizyczną dziecka. Zwiększa również wydolność jego organizmu. Ponadto sprawia ogromną frajdę.

Lepszy zmysł równowagi

Nic tak nie uczy dziecka równowagi, jak konieczność jej utrzymania. Oznacza to, że ciężko dzieciom nauczyć się utrzymania równowagi, jeśli nie zostaną tego po prostu zaangażowane w praktyce. Mówiąc w skrócie, jazda na hulajnodze naturalnie wymusza zachowanie pionowego położenia ciała, przy jednoczesnej konieczności skoordynowania wielu ruchów. Bardzo szybko i skutecznie rozwija zmysł równowagi u dziecka.

Rozwój koordynacji ruchowej

Dzieci już od momentu urodzenia stopniowo i w swoim tempie uczą się koordynacji ruchowej. W tym rozwoju warto dziecko wspierać. Niestety często zdarza się tak, że rodzice nie mają czasu na zabawy rozwijające koordynację ruchową u dziecka. Czasami po prostu ten rozwój przebiega u malucha wolniej, niż u innych dzieci. Jednak jeśli wszystko jest w granicach normy, to nie ma w tym absolutnie nic złego.

Konieczność obserwowania otoczenia, odpychania się nogą, utrzymania równowagi przy jednoczesnym sterowaniu za pomocą rąk kierownicą – zwłaszcza na początku – bywa trudnym zadaniem. Jednak to właśnie tak skomplikowane wyzwania przyczyniają sprawiają, że koordynacja ruchowa dziecka wchodzi na wyższy, niż dotychczasowy poziom.

Inne zalety jazdy na hulajnodze:

Wbrew pozorom, hulajnogi dla dzieci mają o wiele więcej zalet, niż początkowo mogłoby się wydawać. Oto pozostałe z nich:

  • hulajnogi są lekkie, poręczne i po złożeniu nie zajmują zbyt wiele miejsca
  • nie kosztują wiele, przez co ich zakup często w żaden sposób nie obciąża domowego budżetu
  • nie wymagają kosztownych i skomplikowanych napraw i konserwacji
  • nauka jazdy nie wymaga tak intensywnej i długotrwałej ingerencji rodzica jak np. w przypadku nauki jazdy na rowerze
  • sprawdzają się doskonale jako szybki i tani środek transportu. Doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy są zmuszeni na piechotę przemierzyć z dzieckiem dany odcinek drogi w ściśle określonym czasie
  • są doskonałą alternatywą dla spacerów
Hulajnoga czy rowerek biegowy

Hulajnoga, czy rowerek biegowy? Co lepsze?

Wielu rodziców zastanawia się, czy lepsza jest hulajnoga dla dziecka, czy właśnie tak zwany rowerek biegowy. Starając się zachować obiektywizm, spróbujemy rozwiać wątpliwości.

Rowerek biegowy vs. hulajnoga dla dziecka

Z reguły rowerki biegowe są droższe, niż hulajnogi dla dzieci. Zajmują także więcej miejsca, przez co ich przechowywanie i transport może okazać się nieco problematyczny.

Te drugie z kolei można znaleźć w korzystnej cenie. Wiele modeli natomiast posiada prosty system składania, przez co ich przechowywanie, przenoszenie i transport nie stanowią dla nikogo większego problemu.

Trzeba jednak przyznać, że nie każdy maluch jest w stanie poradzić sobie z utrzymaniem równowagi na hulajnodze. W tym przypadku rowerek biegowy będzie dla malucha lepszy.

Podsumowując:

Z uwagi na możliwości fizyczne i zdolności motoryczne małych dzieci, rowerek biegowy sprawdzi się w przypadku pociech w wieku 2-3 lat. Z hulajnogą bez problemu radzą sobie maluchy mające od 36 miesięcy wzwyż. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję ,co do wyboru odpowiedniego pojazdu, należy wziąć pod uwagę nie tylko aktualny wiek dziecka, lecz także jego wzrost i zdolności motoryczne.

Hulajnoga dla dziecka - przeciwskazania

Hulajnoga dla dziecka – przeciwwskazania

Przed zakupem hulajnogi dla dzieci należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli dziecko boryka się np. z płaskostopiem, czy koślawością kolan.

Ochraniacze dla dzieci

Wielu rodziców ignoruje bezpieczeństwo swoich dzieci, przez co te zostają nieświadomie narażone na ryzyko poważnej kontuzji lub bolesnego urazu.

Aby temu zapobiec, należy zawsze założyć maluchowi kask na głowę i posiadające certyfikaty ochraniacze. Ważne jest także to, aby wszystkie elementy były dopasowane do obwodu kończyn i głowy malucha, nie spadały i nie powodowały dyskomfortu w czasie jazdy.

Jeśli wciąż uważamy, że ochraniacze dla dziecka to zbędna fanaberia, przypominamy, że w Internecie jest mnóstwo filmików pokazujących wypadki oraz ich opłakane i niekiedy trudne do odwrócenia skutki. A to wszystko wynika z ignorowania środków bezpieczeństwa zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Naprzemienność – sprawdź na co uważać

Nie należy zapominać o tym, że organizm dziecka nieustannie się rozwija, przez co niestety często okazuje się być wysoce podatny na niesprzyjające prawidłowemu rozwojowi czynniki.

W przypadku hulajnogi dla dziecka takim czynnikiem jest brak naprzemiennej jazdy. Efektem może być wada postawy, koślawość kolan, stóp, a nawet płaskostopie.

Aby do takich problemów nie dopuścić, należy pilnować, aby maluch raz stał na podeście prawą nogą, a odpychał się lewą, a raz stał na decku lewą, a odpychał się prawą.

Ponadto, rączka kierownicy powinna być ustawiona na odpowiedniej wysokości, dopasowanej do wzrostu dziecka. Dzięki temu użytkowanie hulajnogi będzie dla malucha łatwiejsze i pozwoli mu na utrzymanie prawidłowej postawy ciała.