Bieżnia treningowa to jeden z najpowszechniejszych sprzętów do treningu w domu oraz profesjonalnych klubach fitness. Jest świetnym uzupełnieniem treningu dla osób trenujących na poziomie zaawansowanym, gdy na zewnątrz pogoda nie pozwala na trening.

Jest również przyrządem wykorzystywanym przez osoby chcące zadbać o sylwetkę i spalić zbędne kilogramy. Wówczas brak doświadczenia może stanowić problem przy odpowiednim wyborze sprzętu do domu. W tym tekście przedstawimy Ci najważniejsze wady i zalety zarówno bieżnie elektrycznej jak i magnetycznej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować na odpowiedni typ dla siebie.

Bieżnie magnetyczne

Jest prostym urządzeniem treningowym, pozbawiona zbędnych innowacji technologicznych. Nie posiada silnika elektrycznego i napędzana jest za pomocą siły mięśni nóg. Przeznaczona do chodu oraz treningu Cardio, na niektórych modelach możemy wykonać lekki trening interwałowy. Wartościowym dodatkiem zdarzają się ramiona do Nordic Walkingu.

Plusy bieżni magnetycznej

Brak awaryjności, prostota w konstrukcji oraz brak zbędnej elektroniki powoduje, że w bieżni magnetycznej po prostu nie ma się co zepsuć. Jedynym obowiązkiem jest smarowanie od czasu do czasu pasu bieżnego.

Mała, składana konstrukcja stanowi atut, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca do treningu. Ponadto jest zdecydowanie tańsza.

Minusy bieżni magnetycznej

Napędzanie mięśniami nóg może być kłopotliwe dla początkujących biegaczy, gdy napotykają oni opór, do którego nie są przystosowani. Bieżnia posiada nachylenia, przez co biegamy pod górkę, z jednej strony jest to utrudnienie, ale z drugiej w ten sposób dużo łatwiej wprawić taśmę w ruch.

Taka bieżnia nie posiada jednak programów treningowych oraz zmiany kąta nachylenia pasa, trudno w takiej sytuacji o urozmaicenie treningu.

Bieżnie elektryczne

Jest bardziej zaawansowana technologicznie, jest napędzana za pomocą silnika elektrycznego. Posiada programy treningowe. Możemy na niej wykonywać trening Cardio, a przy dobrych modelach nawet trening interwałowy. Samoczynne napędzanie pasu bieżnego pozwala na wykorzystywanie bieżni nawet do rehabilitacji.

Plusy bieżni elektrycznej

-łatwiejszy trening, jest to szczególnie istotne, gdy ktoś rozpoczyna przygodę z bieganiem. Rozpędzanie bieżni automatycznie jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem.

-możliwości treningowe, bieżnie często posiadają wiele programów treningowych, co pozwala urozmaicić trening, zabić nudę i podnieść efektywność ćwiczeń.

-lepsza amortyzacja pasa bieżnego, ten typ bieżni ma lepiej przygotowaną amortyzację, niż model magnetyczny, a to dlatego, że tworzona jest pod kątem regularnych treningów.

-większy pas bieżny, pozwala to na trening wyższym i cięższym osobom. Bieżnia magnetyczna jest skromnej konstrukcji i zazwyczaj niskiej nośności.

-wielofunkcyjny panel, komputer zazwyczaj posiada kilka dodatkowych funkcji, takich jak np. pomiar tkanki tłuszczowej, czy test sprawności fizycznej.

Minusy bieżni elektrycznej

Jest droższa, niestety za dobrą bieżnie elektryczną czasem trzeba naprawdę sporo zapłacić, jest to jedno z najdroższych urządzeń do treningu Cardio.

Duże rozmiary, jest to jednocześnie plus i minus. Plusem jest, że posiada miedzy innymi większy pas bieżny, ale minusem, że wymaga sporo więcej miejsca. Rozwiązaniem jest wybór modelu z możliwością złożenia.


Podsumowanie

Oba typy bieżni treningowej mają więcej zalet, niż wad. Przy wyborze powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Ile chciałbyś zainwestować ? To ważne pytanie, dlatego, że rozbieżność cen za dobry model bieżni magnetycznej i dobry model bieżni elektrycznej jest duża. Jeśli masz skromny budżet, to lepiej postawić na dobrą bieżnie magnetyczną.

Jakie efekty chcesz osiągnąć i ile będziesz trenować ? To kolejna ważna kwestia, dobrze, gdy masz zamiar trenować głównie na bieżni i będzie to częsty trening to lepszą opcją jest bieżnia elektryczna.

Jak dużo masz wolnej przestrzeni ? Jeśli masz dysponujesz małym pokojem w mieszkaniu, to czasem postawienie w nim bieżni elektrycznej może być sporym utrudnieniem. Rozwiązaniem jest bieżnia magnetyczna, która jest znacznie mniejsza. Inną opcją jest model składany, tak żeby zmieścił się np. pod łóżko.