Dla kogo przeznaczony jest stepper ?
Stepper, to uniwersalne urządzenie treningowe, przeznaczone zarówno dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Coraz szersza oferta na rynku pozwala dostosować sprzęt dla każdego.
Stepper fitness polecane są szczególnie:
- Do skutecznego modelowania sylwetki
- Dla chcących ujędrnić mięśnie pośladków oraz wysmuklić ud i łydki
- Przy pracy nad zrzucaniem kilku zbędnych kilogramów
Krótko mówiąc, omawiany przyrząd jest stworzony z myślą o osobach chcących pracować nad wymarzoną sylwetką.
Zalety treningu ze stepperem
1. Jednym z największych atutów steppera do ćwiczeń są kompaktowe wymiary. Dzięki temu świetnie nadaje się do treningu nawet w małym mieszkaniu, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni.
2. Kolejną zaletą jest stosunkowo niska cena w porównaniu z większymi przyrządami, jak na przykład orbitrek, czy rowerek stacjonarny. Jest to szczególnie istotne dla osób rozpoczynających przygodę z treningiem. Nie musimy wydawać fortuny na cięży i droższy sprzęt.
3. Jak przy wielu sprzętach fitness, stepper również pozwala oszczędzać stawy podczas ćwiczeń. Dobra amortyzacja wstrząsów sprawia, że stawy są mnie narażone na przeciążenia, niż przy ruchu na “naturalnej” nawierzchni.
4. Stepper pomaga redukować stres podczas ćwiczeń. Sesja treningowa może również dobrze służyć jako relaks po całym dniu. Dzięki temu łączymy przyjemnne z pożytecznym.
5. Kolejnym prozdrowotnym atutem regularnych ćwiczeń na stepperze jest poprawa krążenia krwi w organizmie. Pomaga to przy obniżaniu złego cholesterolu. Ponadto lepsze krążenie krwi przyśpiesza regenerację po wysiłku fizycznym.
Typy Stepperów Do Ćwiczeń
Wzrost popularności zawsze doprowadza do powstawania nowych funkcji w różnych urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów treningowych fitness. Niemożliwe jest stworzenie produktu, który będzie zaspokajał potrzeby każdego klienta. Rosnące wymagania wymusiły powstanie kilku rożnych modeli:
Stepper prosty, posiada jednocześnie najprostszą budowę z wszystkich niżej wymienionych modeli. Ruch odbywa się w płaszczyźnie góra – dół. Często dodatkowym atutem są linki doczepiane do urządzenia, które umożliwiają ćwiczenia górnych partii mięśni. Większość modeli posiada również licznik, który wskazuje podstawowe wartości treningowe.
Stepper skrętny, umożliwia ćwiczenia w płaszczyźnie od wewnątrz do zewnątrz, dzięki temu pozwala na większe zaangażowanie do pracy mięśni brzucha. Często takie modele posiadają regulację obciążenia, co pozwala na sterowanie intensywnością treningu. Prosty licznik, wskazuje niezbędne parametry treningu.
Stepper z kolumną, kolumna jest zazwyczaj odpinana od urządzenia. Pozwala podnieść poczucie stabilności podczas ćwiczeń oraz odciążyć kręgosłup. Kolumna występuje zazwyczaj w połączeniu z modelem skrętnym. Stepper z kolumną może posiadać wiele dodatkowych funkcji, które są niedostępne przy innych modelach, np. pomiar tętna, czy podpórka na książkę. Standardem jest regulacja obciążenia oraz licznik.
Stepper z linkami, występuje zarówno w wersji skrętnej, jak i prostej. Linki skutecznie pomagają zaangażować do pracy górne partię mięśni, dzięki temu podniesiemy efektywność i skuteczność treningu.
Stepper z ruchomymi ramionami, cechą charakterystyczną są dopięte ruchome ramiona, które angażują do pracy kończyny górne. Zaangażowanie większej ilości mięśni do treningu ma znaczący wpływ na jego efektywność. Ruchome ramiona najczęściej występują w modelach steppera skrętnego.
Zarówno typ prosty i skrętny typ posiada swoje plusy i minusy. Minusem steppera prostego jest zaangażowanie do pracy mniejszej ilości mięśni, za to na jego korzyść działa często niższa cena.
Przy skutecznym treningu decydujące mogą okazać się dodatkowe przyrządy podczas treningu, takie jak linki, ruchome ramiona, a nawet ciężarki fitness.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie steppera?
Dobry wybór zawsze wymaga odpowiedniego zastanowienia. Przy poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu powinniśmy zwrócić baczną uwagę na kilka istotnych elementów:
1. Nośność maksymalna, stepper – to małe i zgrabne urządzenie, przy wyborze odpowiedniego modelu dla siebie ważne jest, aby dobrać odpowiednią wytrzymałość urządzenia. Waga maksymalna waha się zazwyczaj w granicach 100-120 kg. Jeśli planujemy trenować regularnie i intensywnie, to powinniśmy do swojej wagi doliczyć około 20%. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprzęt podoła naszym wymaganiom.
2. Funkcje komputera, większość modeli posiada licznik LCD, który może przedstawiać: ilość wykonanych kroków, spalone kalorie, czas ćwiczeń i dystans. Sprawdź dokładnie, co oferuje komputer, żeby mieć pełny obraz swojego treningu. Kontrolowanie parametrów jest często kluczowe dla zaplanowania efektywnego treningu.
3. System oporu, dzieli się na 2 rodzaje:
Hydrauliczny, jest to bardziej zaawansowany system oporu w stepperach. Stosowany często w droższych modelach, przystosowanych do regularnych i intensywnych treningów.
Siłowniki, wymagają smarowania co jakiś czas, często posiadają opcje skoku pedałów, co daje uczucie zmniejszenia lub zwiększenia oporu. Ten system występuje w większości modelu skierowany do treningu w domowym zaciszu.
4. Regulacja oporu, jest to ważny element wpływający na efektywność treningu. Nie wszystkie urządzenia posiadają możliwość regulacji, dlatego zwróć na to uwagę przy wyborze. Trening z czasem może stać się nudniejszy, warto wówczas mieć możliwości manipulacji jego obciążeniem.
5. Marka/ producent, przy wyborze sprzętu fitness dobrze kierować się znanymi i cenionymi markami. Dzięki temu unikniesz nietrafionego zakupu. Dobre marki posiadają również opiekę serwisową na wysokim poziomie. Na rynku mamy do czynienia z dużą ilością niesprawdzonego i tańszego sprzętu. Chociaż cena jest często bardzo atrakcyjna, takie przyrządy zazwyczaj działają krótko i są mało efektywne.
Przed rozpoczęciem poszukiwań
Jest wiele parametrów na które należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego przyrządu dla siebie. Niemniej przed samym rozpoczęciem poszukiwań powinnyśmy postawić sobie jeszcze kilka pytań, które pomogą nam zawęzić pole poszukiwań. Dzięki temu ułatwimy sobie dobry wybór i zaoszczędzimy dużo czasu.
Powinniśmy dobrze oszacować budżet jaki jesteśmy wstanie przeznaczyć na zakup odpowiedniego modelu dla siebie. Na rynku mamy do czynienia z ogromnym wyborem, a to pozwoli nam skutecznie zawęzić pole poszukiwań.
Kolejnym punktem są wymiary produktu, stepper do ćwiczeń w domu to małe i zgrabne urządzenie treningowe, ale dodatkowe elementy w postaci ramion czy kolumny mogą znacząco zwiększyć jego objętość, co może być przeszkodą w mniejszych mieszkaniach.
Jednym z kluczowych pojawiających się pytań jest to, jakie mamy oczekiwania względem treningu. Wiele modeli oferuje nam nieco odmienne formy ćwiczeń. Jeśli naszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów i wymodelowanie sylwetki, to powinniśmy sięgnąć po model, który posiada co najmniej dodatkowe elementy w postaci linek czy ruchomych ramion.
Podsumowanie
Stepper fitness to z pewnością bardzo ciekawa opcja treningowa. Pomimo swoich niepozornych rozmiarów pozwala na przeprowadzanie wymagającego treningu. Kompaktowe wymiary, niska cena i dobre właściwości treningowe to idealne połączenia dla początkujących.
Na rynku mamy dostępnych wiele różnych wariantów od prosty modeli, do bardziej zaawansowanych, posiadających wiele dodatkowych opcji, takich jak ruchome ramiona, linki i kolumna. Tak szeroki wachlarz opcji pozwala dopasować idealne urządzenie dla siebie.
Przed rozpoczęciem poszukiwań powinnyśmy dobrze zastanowić się nad celami jakie sobie stawiamy. Zestaw wymienionych parametrów, na które warto zwrócić podczas poszukiwań pomoże nam wybrać odpowiedni sprzęt i rozpocząć walkę o wymarzoną sylwetkę.