W poniższym artykule postaramy się przedstawić kluczowe elementy przy wyborze sprzętu dla siebie. Po zapoznaniu się z naszymi radami powinieneś łatwo sprecyzować, który model będzie najlepszym wyborem.
Rower stacjonarny jest bardzo powszechnym urządzeniem. Swoją popularność zawdzięcza niezłej skuteczności w treningu cardio. Umożliwia skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę kondycji fizycznej. Co więcej, rowerek treningowy cieszy się uznaniem w zajęciach rehabilitacyjnych. Te wszystkie cechy sprawiają, że na rowerku możemy trenować w profesjonalnych klubach fitness, siłowniach czy domowym zaciszu.
Jakie masz cele treningu ? To podstawowe pytanie!
Przed wyborem dokładnie ustal, jaki typ treningu chcesz wykonywać. Czy chcesz prowadzić intensywne treningi wydolnościowe? Rowerek do rehabilitacji? Czy po porostu chcesz zrzucić kilka kilogramów? Jest to kluczowe pytanie, ponieważ pozwala nam ustalić, jaki typ rowerka potrzebujemy i jakie powinien posiadać funkcje.
Do ćwiczeń wydolnościowy zaleca się zakup bardziej zaawansowanych modeli, takich jak rower spinningowy, rower powietrznych, czy rower elektromagnetyczny. Pozwalają one na przeprowadzenie intensywnych treningów i dobrą manipulację obciążeniem.
Jeśli chodzi o wysmuklenie sylwetki, to większość rodzajów powinno być odpowiednich. W tym wypadku kluczowa jest systematyczność, należy też mieć dobraną odpowiednią dietę. Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję rowerka stacjonarnego. Wyróżniamy rowerki pionowe oraz poziome. Dla osób borykających się z dużą nadwagą lub bólami pleców zaleca się rowerek poziomy.
Jak wybrać rowerek do rehabilitacji? Tutaj wiele zależy od problemu z jakim się borykamy. Najczęściej rowerki są wybierane do rehabilitacji dolnych kończyn. W tym wypadku również należy zwrócić uwagę na konstrukcję, system oporu i możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy.
Teraz przejdziemy do szczegółowego omówienie poszczególnych modeli rowerków treningowych.
Jak wybrać rowerek treningowy? Poznaj typy!
Rowerek stacjonarny mechaniczny charakteryzuje się prostą budową, nie posiadają dodatkowego obciążenia w postaci koła zamachowego. Udźwig zazwyczaj nie przekracza 110 kg, a masa całkowita 20 kg. Ten model jest wyposażony w prosty licznik który, przedstawia tylko podstawowe parametry treningu. Rower mechaniczny posiada ręczną regulacją oporu, która znajduję się pod kierownicą. Do dyspozycji najczęściej mamy 8 poziomów obciążenia.
Ten typ rowerka polecany jest przez nas do lekkich treningów w domu, dla osób starszych oraz do rehabilitacji.
Rower magnetyczny
Posiada dodatkowe obciążenie w postaci koła zamachowego. Co daje większe możliwości treningowe oraz cichą i płynną pracę urządzenia.
Ten model posiada bardziej zaawansowany komputer. Często posiadają kilka dodatkowych ciekawych funkcji np. programy treningowe, czy pomiar tkanki tłuszczowej. Do dyspozycji mamy zazwyczaj od 4 do aż 32 poziomów obciążeń, który najczęściej sterowany jest ręcznie. Przy droższych modelach możemy spotkać automatyczną regulację obciążeń.
Rowerek posiada również stabilniejszą konstrukcję, a nośność maksymalna to zazwyczaj od 120kg do 180kg. Masa całkowita to od 20 kg do nawet 40 kg. Autem są w standardzie rolki transportowe.
Taki typ rowerka polecamy dla początkujących osób, w sam raz do redukcji tkanki tłuszczowej, czy rehabilitacji. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają intensywniejsze trening np. interwałowe.
Rower elektromagnetyczny
Jest bardziej rozwiniętą wersją typu magnetycznego. Najbardziej zaawansowany technologicznie komputer, w standardzie znajduje się kilkanaście programów treningowych. Najpopularniejszymi opcjami są: pomiar tkanki tłuszczowej, czy trening z kontrolą pracy serca. Modele elektromagnetyczne posiadają automatyczną regulację obciążeń, która pozwala na płynny trening. Do dyspozycji mamy również najczęściej regulację kierownicy oraz siodełka w dwóch płaszczyznach.
Masywna konstrukcja rowerka utrzymuje powyższej 120 kg, natomiast masa całkowita powyżej 25 kg.
Ten model świetnie sprawdza się w regularnym treningu, ćwiczeniach cardio i rehabilitacji.
Rower spinningowy
Stworzony dla najbardziej zaawansowanych ćwiczących. Pozycja podczas ćwiczeń zbliżona do pozycji kolarza, co umożliwia przeprowadzenie dobrego treningu kolarskiego. Ze względu na intensywność ćwiczeń, konstrukcja jest stalowa i masywna. Komputer wskazuje najczęściej podstawowe parametry treningu. Ten typ jest wykorzystywany do zajęć indoor cycling w profesjonalnych klubach fitness.
Nośność maksymalna rowerka sięga zazwyczaj powyżej 120 kg. Waga powyżej 35 kg.
Polecany jest do treningów kolarskich, gdy zimowa aura nie pozwala na trening na świeżym powietrzu.
Rower stacjonarny poziomy
Charakteryzuje się leżącą pozycją podczas ćwiczeń. Pedały znajdują się bezpośrednio pod kierownicą, natomiast siodełko posiada oparcie. Ćwiczenie na tym rowerku odciąża kręgosłup i zwiększa aktywność mięśni brzucha. Możemy je spotkać w wersji magnetycznej lub elektromagnetycznej. Funkcje ma identyczne, jak ich odpowiedniki w postaci pionowej.
Taki typ rowerka polecany jest dla osób z dużym problemem nadwagi oraz dla borykających się z problemami kręgosłupa. Wykorzystywany jest do ćwiczeń w warunkach domowych oraz do rehabilitacji.
Rower powietrzny
To kolejny model, który pozwoli nam na przeprowadzanie intensywnych i regularnych ćwiczeń. Posiada charakterystyczny wentylator, za pomocą którego sterujemy oporem. W tym modelu poziomem obciążenie sterujemy za pomocą… intensywności treningu. To znaczy, że im szybciej staramy się pedałować, tym większy opór stawia nam rowerek. Dzięki temu możemy wykonywać nie tylko trening cardio, ale również siłowy.
Rowerek powietrzny jest skuteczny w ćwiczeniach crossfit, czy intensywnych treningów cardio.
Rowerek stacjonarny – najważniejsze parametry
1.Budowa i wytrzymałości
Konstrukcja rowerka stacjonarnego to bardzo ważny element na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze. Najpopularniejsze rowerki do ćwiczeń w domu posiadają nośność w granicach 120 kg.
Przy tym parametrze należy wrócić do pytania, jaki typ treningu masz zamiar wykonywać. Jeśli ma być to np. intensywny i regularny trening, to warto mieć trochę zapasu nośności. Przy takim treningu polecam doliczenie około 20% do własnej masy lub wybrać sprzęt bardzo dobrej i renomowanej marki. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję trwałości produktu.

2.Regulacja siodełka i kierownicy
Możliwości regulacji kierownicy i siodełka w rowerku treningowym to kluczowy element dla zapewnienia komfortu treningu. Większość modeli jest przystosowana dla średniego wzrostu użytkownika. Jeśli chodzi o siodełko, to najlepiej żeby regulacja była w płaszczyźnie poziomej oraz pionowej. Dzięki temu będziesz mieć szerszy wachlarz ustawienia pozycji i z rowerka będzie mogło korzystać więcej osób.
Sprawdź również jaka maksymalna oraz minimalna jest odległość siodełka od pedałów, da Ci to pewności czy dany model zapewni Ci wygodną pozycję podczas ćwiczeń. Natomiast możliwości regulacji kąta nachylenia kierownicy pozwoli idealnie dopasować rowerek do osoby ćwiczącej.
3. Regulacja obciążeń
Jest to kluczowy parametr dla efektywności treningu. Praktycznie każdy rowerek posiada regulacje obciążenia. Zwróć uwagę czy jest ręczna, czy automatyczna. Regulacja ręczna jest najczęściej w postaci pokrętła umiejscowionego pod kierownicą, natomiast opór automatyczny jest sterowany przez komputer.
Przy regularnym i intensywnym treningu dużo wygodniejsza będzie regulacja automatyczna, ponieważ nie wymaga przerywania treningu. Przewagą regulacji ręcznej jest to, że takie rowerki są tańsze. Do lekkich treningów ręczna w zupełności wystarczy.
4. Funkcjonalność komputera
Standardowo w każdym rowerze występuje licznik wyświetlający podstawowe parametry treningu. Dzięki temu możesz śledzić czas, spalone kalorie i pokonany dystans. Jednak taki komputer pełni funkcję jedynie informacyjną.
Lepsze modele często mają wbudowany bardziej zaawansowany komputer z wieloma możliwościami. Mogą między innymi oferować elektroniczne sterowanie treningiem oraz mieć kilka dodatkowych funkcji. Dlatego sprawdź dokładnie, co oferuje dany model poza standardowymi opcjami.
Programy treningowe, które skutecznie podnoszą efektywność treningu. Ponadto zmniejszą monotonię podczas treningu.
Możesz spotkać się między innymi z programem:
Body Fat, czyli pomiar tkanki tłuszczowej. Recover, czyli test wytrzymałości. Ciekawą opcją jest również połączenie z różnymi aplikacjami np. z iConsole+ co pozwala zwiedzać różne miejsca na ziemi podczas treningu.
5. Marka
Nie daj się zwieźć. Na rynku jest wiele sprzętów, które oferują bogate rozwiązania za relatywnie niską cenę. Często bywa tak, że rower jest słabej jakości i występuje problem np. ze złożeniem go. Szukaj wśród dobrych i sprawdzonych producentów. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i będziesz mógł prowadzić regularny trening bez obaw o trwałość produktu.
Podsumowując
W artykule staraliśmy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej pojawiających się pytań- jak wybrać rowerek treningowy? Przedstawiliśmy najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania rowerka stacjonarnego. Kluczową kwestią jest sprecyzowanie własnych oczekiwań treningowych. Następnie powinniśmy ustalić jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup rowerka treningowego. Na koniec wybrać te cechy, które są dla nas najważniejsze przy naszym sprzęcie treningowym.
Postawienie sobie kilku zasadniczych pytań pozwoli skutecznie zawęzić zakres poszukiwań. Dzięki temu mamy większą pewności odpowiedniego wyboru, zaoszczędzając przy tym sporo cennego czasu.