Jak wybrać rowerek do rehabilitacji?
To jedno z częściej pojawiających się pytań. To sprzęt, który jest często zalecany do ćwiczeń dla osób borykających się z urazami, czy będących po zabiegach operacyjnych stawów. O uniwersalności rowerka stacjonarnego powiedzieliśmy już wiele w innych wpisach. Poniższy tekst jest odpowiedzią na wiele powtarzających się pytań dotyczących rowerka do rehabilitacji. Przedstawimy poszczególne typy rowerków oraz ich zalety. Staranny i dobry wybór sprzętu z pewnością ma wymierne korzyści w procesie powracania do zdrowia. Rower jest popularnym narzędziem wykorzystywanym w rekonwalescencji z kilku powodów:
- Przede wszystkim pozwala na płynny ruch podczas ćwiczeń bez ryzyka niekontrolowanych obciążeń
- Pozwala dostosować obciążenie do potrzeb użytkownika
- Podczas treningu nie występują wstrząsy, co nie obciąża dodatkowo stawów
- Rowerek stoi stabilnie podczas pedałowania oraz przerw, co daje komfort bezpieczeństwa
Rowerek stacjonarny sprawdza się podczas początkowego okresu rehabilitacji np. po kontuzji kolana (to właśnie do takiego urazu jest najczęściej wykorzystywany) oraz w zaawansowanej fazie wzmacniania mięśni.
Typy Rowerków Stacjonarnych
Aby wybrać odpowiedni przyrząd od ćwiczeń, należy na początku poznać kilka podstawowych typów. Poszczególne modele różnią się miedzy sobą rodzajem oporu, konstrukcją czy dodatkowymi funkcjami.
Na początku bardzo ważne, aby dokładnie ustalić sobie jak nasz trening będzie wyglądać. Czy sprzęt ma służyć tylko rozruszaniu stawu po zabiegu, czy ma wzmocnić mięśni. Przy bardziej rozbudowanym treningu wzmacniającym warto rozejrzeć się za modelem oferującym więcej możliwości treningowych.
Magnetyczny rower treningowy
Może występować zarówno w konstrukcji pionowej (standardowo) lub poziomej. Jest to jeden z najpopularniejszych modelów na rynku. Magnetyczny system oporu ma wiele zalet i jest świetnym rozwiązaniem do regularnych ćwiczeń w domu. Koło zamachowe umożliwia najpierw rozruszanie mięśni i stawów, a następnie ich wzmocnienie. Najważniejsze zalety to:
Płynność działania, to za sprawą systemu magnetycznego oporu, rowerek pracuje cicho i płynnie, bez niepotrzebnych i irytujących zacięć.
Większe możliwości treningowe, magnetyczny system oporu to przede wszystkim koło zamachowe, dzięki niemu możemy trenować zarówno na niskim i spokojnym poziomie, jak i zwiększać poziom w trakcie rehabilitacji. Dzięki temu rowerek przyda nam się w początkowej fazie leczenia, jak i w zaawansowanej.
Większy i stabilniejszy, dzięki temu mamy pewności solidnej konstrukcji i bezpieczeństwa treningu.
Minusem tego rowerka może być to, że jest droższy od zwykłego rowerka o napędzie mechanicznym.
Mechaniczny rower stacjonarny
Charakteryzuje się prostą budową, jego dużym atutem są kompaktowe wymiary. Dzięki temu rowerek zmieści nam się do każdego pomieszczenia i ze względu na jego wagę łatwo go przenosić. Sprawdza się przy ćwiczeniach mających na celu poprawienie ruchomości w stawach, niestety nie jest zbyt skuteczny przy budowaniu wydolności fizycznej, ze względu na skromne możliwości treningowe.
Niska cena, ze względu na brak dodatkowych funkcji, jest znacznie tańszy
Wymiary, prosta konstrukcja to i niewielkie rozmiary sprzętu.
Rowerek pionowy
Pozwala na trening w pozycji pionowej, z prawie wyprostowanymi plecami. Pedały znajdują się bezpośrednio pod siodełkiem. Może występować zarówno w wersji mechanicznej, magnetycznej, jak i elektromagnetycznej. Plusy tego typu to:
- Możliwość intensywniejszego treningu, trening na rowerku stacjonarnym poziomym w większym stopniu angażuje do pracy mięśnie brzucha, aniżeli standardowy pionowy model.
- Pozycja zbliżona do naturalnej pozycji zajmowanej podczas jazdy na klasycznym rowerze
- Minusem tego typu może być to, że bardziej obciążamy kręgosłup, dlatego nie jest polecany dla osób borykających się z bólem pleców.
Rowerek poziomy treningowy
Podczas treningu zajmujemy charakterystyczną prawie leżącą pozycję. Najczęściej występuje w wersji magnetycznej oraz rzadziej w elektromagnetycznej. Jego zalety to:
- Odciąga kręgosłup podczas ćwiczeń, jest polecany dla osób cierpiących na bóle pleców, pozycja zajmowana podczas ćwiczeń nie powoduje dodatkowego obciążenia
- Stabilna pozycja, dzięki rączkom obok siedzenia oraz oparciu, gwarantuje to komfort ćwiczeń oraz bezpieczeństwo
- Większe zaangażowanie mięśni brzucha, co pozwala na szybszą utratę zbędnej wagi
- Niski, co ułatwia zajęcie pozycji, zwłaszcza osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim
Minusami tego typu mogą być:
Wymiary, jest zazwyczaj sporo większy od typowego rowerka, a jest to spowodowane pozycją zajmowaną podczas ćwiczeń
Cena, zazwyczaj są droższe, ponieważ nie występują np. w wersji mechanicznej.
Jak wybrać rowerek do rehabilitacji? Pamiętaj o dodatkowych funkcjach!
Podczas przeszukiwania ofert trafimy na wiele różnych funkcji i w efekcie często nie wiemy już na co zwrócić baczniej uwagę, a na co spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Jednak przy wyborze rowerka do rehabilitacji należy zwrócić uwagę na co najmniej kilka dodatkowych opcji, które mają spory wpływ na komfort ćwiczeń:
Antypoślizgowe pedały z regulowanymi paskami, pozwalają utrzymać bezpieczną i stabilną pozycję podczas ćwiczeń
Regulowane siodełko, powinniśmy szukać sprzętu z 2 płaszczyznami regulacji siodełka. Regulacja pozioma i pionowa pozwala ustawić wygodną pozycję dla ćwiczącego, co wpływa pozytywnie na efektywność ćwiczeń
Rolki transportowe, znacząco ułatwiają transport sprzętu, jest to szczególnie ważne dla osób, które muszą same ustawiać sprzęt do treningu, a dźwiganie może być nieco ryzykowne
System oporu, magnetyczny system hamowania pozwala na płynniejszy trening, co jest często ważne na początku procesu powrotu do zdrowia
Dobry komputer, który będzie precyzyjnie śledził nasze parametry treningowe