Czym w zasadzie jest tak naprawdę deskorolka? Odpowiadając najprościej, jest to niezwykle popularna deska na czterech kołach. Niech fani deskorolek nie czują się urażeni tym banalnym wyjaśnieniem. Dobrze wiemy, że jest ona niekwestionowaną królową miejskich skateparków. Jest bardzo popularna wśród użytkowników w każdym wieku, dodatkowo na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy miejskiego życia.

Dla niektórych jest pasją, dla innych nawet sposobem na życie. Czy zastanawialiście się, kiedy powstała deskorolka, dlaczego stała się symbolem subkultury i skupiła wokół siebie rzeszę fanów? Chętnie Wam przybliżę ten temat poniżej!

Deskorolka – ale co to jest? Z czego składa się deskorolka?

Na początek opowiem trochę o poszczególnych elementach, jakie składają się na konstrukcję deskorolki. Może zadziwi Cię jak często ludzi nurtuje, gdzie znajduje się przód deskorolki. A to zależy jej profilowania. “Nose” to nazwa przedniej części deski. Kiedy słyszymy “tail” mamy pewność, że mowa jest o tyle, który jest węższy od przodu. W klasycznych modelach deck często jest jednak symetryczny. Niezależnie od rodzaju i przeznaczonemu stylowi jazdy, w każdej deskorolce znajdują się podstawowe elementy, bez których ani rusz.

Blat – zazwyczaj wykonany z 7-warstwowego drewna, w niektórych przypadkach 9-warstwowego, najlepszym używanym do produkcji jest klon kanadyjski ze względu na mocny charakter i dużą wytrzymałość. Dodatkowo łatwo i precyzyjnie się go modeluje. Nieco tańsze, wykonane są z klonu chińskiego, czasami z buku lub dębu. Szerokość blatu wyznacza zwrotność deski. Początkowym użytkownikom polecane są blaty szersze, na których łatwiej utrzymać stabilność. Wraz z rozwojem umiejętności nasza deska zazwyczaj wymieniana jest na węższą. Wąski blat lepiej się sprawdzi na ulicznych miejscówkach, dodatkowo łatwiej wpada w rotacje i można nim zrobić flipy czy tricki na murkach.


Oczywiście szerokość powinna być również dobrana do rozmiaru stopy. Te najszersze wybierane są przez Riderów na rampach, ponieważ łatwiej się na nich ląduje. Długość deski, podobnie jak szerokość wpływa na zwrotność, natomiast do jazdy po mieście lepiej sprawdzi się dłuższa, a jeżeli zamierzasz atakować miejskie spoty, to wybierz krótszą. Przyjęło się, że wymiary desek podawane są w calach. Standardowa deska ma wymiary od 7,5”-8” szerokości i około 32” (80 cm) długości. Od góry, blat pokryty jest specjalnym griptapem, który zwiększa przyczepność stóp do decku. Również kształt deski będzie się różnił w zależności od przeznaczenia i rodzaju, ale o tym nieco więcej w kolejnym akapicie.\

Kolejnym ważnym elementem, bez którego nigdzie nie pojedziemy to oczywiście kółka. Ich wybór możemy podzielić ze względu na wielkość oraz twardość. W zależności od wyboru stylu jazdy ich charakter będzie zmienny. Małe koła, przeznaczone do wykonywania sztuczek, to te w przedziale od 50 do 54 mm. Kolejne, czyli te od 54 do 59 mm nadają się do jazdy na rampach i w skateparkach. Kółka duże od 60 mm służą do szybkiej jazdy. Kolejnym kryterium jest wybór odpowiedniej twardości kół. I tu też dzielimy je na kółka miękkie w granicach od 78a-87a o najwyższej przyczepności. 88a-95a to idealny wybór na drogi i ulice. Najpopularniejsze i wszechstronne, zapewniające gładką jazdę to kółka w przedziale 96a-99a. I wreszcie te, dzięki którym jazda będzie najszybsza, a zarazem najtrudniejsza, polecane dla najbardziej zaawansowanych, czyli kółka najtwardsze oznaczone od 101 i więcej.

To jak kółka się kręcą, zależy również od łożysk. Oznaczenia jakie stosuje się do klasyfikacji łożysk zestaw liter “ABEC” z liczbą w przedziale od 1 do 9. Wyższa liczba oznacza większą precyzję wykonania, co za tym idzie, możemy pozwolić sobie na rozwinięcie większych prędkości.

Jak deskorolka skręca?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak deskorolka skręca, muszę opowiedzieć trochę o truckach. To one pozwalają na dowolny kierunek jazdy. Wykonane są najczęściej ze stopu aluminium. W skateboardach stosuje się trucki TKP z tradycyjnym kingpinem, czyli częścią, która utrzymuje wszystkie elementy razem. Całość składa się z dwóch głównych elementów. Baseplat, który pozwalana na równomierną dystrybucję napięć podczas lądowania. Jeżeli kiedykolwiek spotkałeś się z sytuacją, że deskorolka skręca w prawo lub lewo, bez Twojej woli, to prawdopodobnie przyczyną tego problemu było źle wyśrodkowanie baseplate’u. Kolejny to hanger, czyli trójkątny duży element, na którym mocuje się kółka. Możemy wyróżnić trzy profile trucków:

Niskie – bardziej stabilne, przystosowane do wykonywania tricków

Średnie – głównie wybierane do jazdy ulicznej i w skateparkach.

Wysokie – Idealne do jazdy po mieście, ponieważ pozwalają na wykonywanie slalomowych skrętów.


Częstym powodem dlaczego deska nie skręca lub dlaczego deskorolka sama skręca, jest nieprawidłowe dokręcenie kingpina lub duży stopień zużycia gumowych podkładek pod truckami. Co zrobić, gdy deskorolka nie skręca, tak jak powinna? Warto poddać weryfikacji łożyska. Czasami wystarczy ich oczyszczenie, niekiedy będzie konieczna ich wymiana. Na pytanie, dlaczego deskorolka skrzypi możemy znaleźć różne odpowiedzi. Najczęstszym rozwiązaniem jest po prostu dobre nasmarowanie trucków, a jeżeli to nie pomoże, lepiej zdecydować się na pomoc kogoś, kto się na tym zna. Skrzypienie bywa irytujące i może rozpraszać innych podczas wspólnych treningów.


I tym właśnie sposobem zakończyliśmy budowę deski, opierając się o podstawowe elementy, bez których ani rusz! W następnym kroku opowiem o rodzajach płyty i ich zaletach, ale zanim to zrobię, może co nieco ciekawostek, kto wynalazł w ogóle deskorolkę.

Nieco historii o deskorolce

Nie od dziś wiadomo, że na najlepsze rozwiązania wpadali ludzie znudzeni. W końcu potrzeba matką wynalazków. I tak było z deskorolką, która swój debiut miała w latach 50 w Kalifornii. Słoneczna Kalifornia, ocean, fale, raj dla surferów, ale co począć, kiedy nagle pogoda staje się bezwietrzna, a woda jest niewzruszona? Praktyka na sucho, w końcu to ona czyni z Ciebie mistrza. Tak więc znudzeni surferzy, chcąc szlifować techniki podboju fal, wzięli deskę i doczepili do niej kółka od wrotek. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że wymyślili coś, co w późniejszych latach zyska sławę na całym świecie. Jednak początkowe lata wcale nie były takie kolorowe dla deskorolki.

W latach 60 wszystko się zaczęło. Wszyscy na deskę! Pojawiły się pierwsze eventy w Downhill Slalomie czy Freestyle’u. Coraz więcej firm decydowało się na jej produkcję. Niestety ze względu na niebezpieczeństwo tego sportu, słuch po nim zaginął na długi czas.


Lata 70 i wynalezienie kół poliuretanowych, które swoje zastosowanie znalazły właśnie w deskorolce, sprawiło, że moda na deskę zaczęła się odradzać. Wszystko dzięki teamowi Zephyr, początkowo grupa surferów, później deskorolkarzy, którzy podczas jednego z festiwali, stworzyli niesamowite widowisko. Od tamtej pory wszyscy chcieli być jak oni! Swoją premierę w tych latach miał również podstawowy trick Ollie (nazwany tak od drugiego imienia Alana Gelfanda, który ten trick wykonał).


80 Lata to okres budowy ramp i miejsc przeznaczonych do jazdy i doskonalenia nowych tricków. Riderzy nie mając wyznaczonych miejsc, eksploatowali miejską architekturę do wykonywania coraz trudniejszych sztuczek. Prawdzie igrzyska sportów ekstremalnych w latach 90. To właśnie takie momenty sprawiają, że popularność deskorolki rozniosła się po całym świecie.

W latach 00 albo ktoś wiedział i miał zajawkę, albo tylko wiedział, nie było nikogo, kto by nie wiedział o istnieniu deskorolki. Ze względu na dynamikę i wykonywanie powietrznych ewolucji, jazda wyczynowa na deskorolce uznawana jest za dość niebezpieczny sport. Mimo wszystko skupia swoich zwolenników w każdym wieku. Festiwale i zawody zyskały renomę na całym świecie. To nie jest sport na żarty. Chociaż jazda rekreacyjna polecana jest każdemu. Na rynku możemy znaleźć nawet deskorolkę dla 4 latka.

Jaka deska na początek – sprawdź jaki masz wybór

Od początku powstania deskorolki jej konstrukcja zmienia się i cały czas jest doskonalona. Wyróżniamy trzy podstawowe kategorie, deskorolki klasycznedeskorolki fiszki i deskorolki longboard. Chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi co lepsze, deskorolka czy fiszka, wszystko zależy od stopnia zaawansowania i stylu jazdy, jaki preferujemy. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy zakup deskorolki dla dziecka będzie najlepszy, to podpowiem, że sezon wiosenno – letni to dobry czas na naukę jazdy, a do tego, Twoja pociecha spędzi aktywnie czas na świeżym powietrzu. Przed zakupem odpowiedniej deskorolki należy zwrócić uwagę na jej maksymalną nośność. Deskorolka do 100 kg przeznaczona jest raczej dla dzieci i młodzieży, deskorolka do 150kg to dobry wybór dla dorosłego użytkownika.

Klasyczna – nie ma to jak dobry klasyk?

Klasyka broni się sama. Jeżeli zastanawiasz się jaka deska dla początkującego, to wybór jest jasny. Deskorolka klasyczna wprowadzi Cię w świat skatingu, pokaże zalety jazdy miejskiej ale również idealnie się sprawdzi podczas jazdy po rampach i wykonywania tricków. Jest uniwersalna, dzięki niej nauczymy się podstaw, a także poćwiczymy umiejętności manewrowania.

Fiszka – mała ale zwinna

Znana też pod nazwą fishboard, ponieważ swoim kształtem przypomina…rybę! Ta deska wyróżnia się na tle innych. Ma znacznie mniejsze rozmiary, niż jej jeżdżące kuzynki. Blat, często wykonany jest z plastiku, dzięki czemu jest lekka i niezwykle kompaktowa. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jaka deskorolka będzie odpowiednia dla dziecka, to odpowiedź jest prosta! Deskorolka fiszka, którą kupisz nawet do 100 zł. Dzięki miękkim i dużym kołom doskonale sobie radzi z napotkanymi nierównościami. Do tego jej niewielki wymiary i opływowy kształt sprawiają, że jest ona zwinna i skrętna, w sam raz do miejskich przejażdżek.

Longboard – bo duże jest piękne

…I szybkie. To zdecydowanie najdłuższa deska, przystosowana do jazdy typu downhill. Czyli wszelkich zjazdów. Dzięki temu, że deskorolka longboard jest naprawdę sporych rozmiarów, łatwo można na niej utrzymać równowagę, dlatego sprawdzi się dla osób początkujących. Jazda na niej jest bardzo komfortowa i nawet pokonywanie długich odległości nie jest męczące. Świetnie sprawdzi się jako środek transportu.

Pamiętaj, że deskorolka powinna pasować do Twojego stylu jazdy. Czasami jeden rodzaj nie wystarczy, a najwięksi miłośnicy tego sportu w swojej kolekcji posiadają deskę na każdą okazję.

Jak jeździć na deskorolce?

Bez względu na to, na jaką deskę się zdecydujesz, jeżeli będzie to Twój debiut, to najważniejsze jest zachowanie równowagi. Jasne, że na większych deskach łatwiej to osiągnąć, wybór należy do Ciebie. Niby nic trudnego, ale śmiało spróbuj stanąć na desce w dowolnej pozycji. Może nie jest to niezwykle trudne, ale odpowiednie ułożenie stóp z pewnością ułatwi utrzymanie równowagi, a dodatkowo sprawi, że deskorolka nie wyjedzie nam spod nóg. Więc zanim rozpoczniesz praktykę, warto zapoznać się co nieco z teorią, która podpowie Ci jak prawidłowo zacząć przygodę z tym sportem. Zaczynamy?


Przez pierwsze dni oswój się z nią, stań na niej, zepnij mięśnie i staraj się utrzymać równowagę jak najdłużej. Prawą nogę połóż z przodu na skos na śrubach. Drugą stopą spróbuj się odepchnąć i położyć ją na tylnych śrubkach. Pamiętaj, żeby uginać kolana, będziesz miał większą kontrolę nad ruchami. Jeżeli suniesz już do przodu, to nie zapominaj o staniu bokiem na desce. Jest to najwygodniejsza a przede wszystkim bezpieczna pozycja. Jeżeli opanujesz już jazdę po prostej, czas dodać nieco trudniejsze elementy, czyli skręcanie. Podczas jazdy spróbuj przenieść ciężar ciała na palce lub pięty, w zależności od preferowanego kierunku jazdy. Poćwicz tę czynność, ustawiając tor przeszkód, organizuj sobie coraz trudniejszą trasę do pokonania.


Hamowanie to czynność prosta i masz na to dwa sposoby. Jeżeli chcesz tylko lekko wytracić prędkość, naciśnij na tail, zbliżając go do podłoża. Drugi sposób, jeszcze prostszy to po prostu zejście z deskorolki. W tym wypadku upewni się, że w pobliżu nie ma nikogo, na kim Twoja rozpędzona deska mogłaby się zatrzymać. 

Jak dobrać rozmiar deskorolki – dobierz idealnie pod siebie

Deskorolka, jak ją wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących Riderów. Jeżeli jest to Twoja pierwsza decha, to najlepiej dobrać ją odpowiednio do swojego rozmiaru stopy. Deskorolka dla 5 latka i młodszego dziecka powinna znajdować się w zakresie micro 6.5” – 6.75”, dla trochę starszych, czyli deskorolka dla 6 latka powinna znajdować się do 7.125”. Nieco szersza, czyli deskorolka dla 7 i 8-latka nie powinna przekraczać 7.5”.

Ile kosztuje deskorolka i gdzie kupić deskorolką?

Deskorolki dla dzieci będą tańsze, niż dla dorosłych, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się mniejszą ilość materiału, spokojnie chcąc sprawić prezent swojemu dziecku, kupisz deskorolkę do 200 zł. Jeżeli zastanawiasz się gdzie najlepiej kupić deskorolkę, to zachęcam Cię do przejrzenia miejsc, które w swojej ofercie posiadają, modele od różnych producentów. Tym sposobem, łatwo wybierzesz odpowiedni rodzaj, porównasz parametry i znajdziesz produkt w satysfakcjonującej Cię cenie. Dobre deskorolki kupisz w naszym sklepie Pesport do 300 zł. Nie zapomnij o zestawie ochraniaczy, który zwiększy bezpieczeństwo nauki i zminimalizuje występowanie siniaków oraz innych skutków upadku.

Autor: Anna Brodziak