
Jaka deskorolka na początek? Poradnik
Skateboarding to coś więcej niż sport, to styl życia. Chodzi o odkrywanie nowych miejsc, naukę nowych sztuczek i przekraczanie własnych granic. To sposób na wyrażenie siebie i znalezienie własnego, niepowtarzalnego stylu. Nim jednak wejdziesz w ten świat, musisz upewnić się, że masz odpowiednią deskorolkę do swojego poziomu umiejętności i stylu jazdy 🛹

Aktualizacja
W tym artykule przeczytasz:
- Jaka deska na początek? Rodzaje deskorolek
- Jaka deskorolka do trików? Deska klasyczna
- Jaka deskorolka na początek i dla dzieci? Fiszka
- Jaka deskorolka do jazdy po mieście? Deska longboard
- Jaka deskorolka do jazdy po mieście? Deska cruiser
- Jaka deskorolka z dwoma kółkami? Waveboard
- Z czego składa się deskorolka i gdzie jest przód deskorolki?
- Jakie trucki do deskorolki?
- Blat — jak dobrać odpowiedni rozmiar deskorolki?
- Jakie łożyska do deskorolki?
- Jakie kółka do deskorolki?
- Akcesoria do deskorolki — kask i ochraniacze na deskorolkę
- Ile kosztuje deskorolka i gdzie kupić deskorolką?
- Jaka deskorolka na początek — podsumowanie dla zabieganych
Deskorolka to królową miejskich skateparków. Dla niektórych skateboarding to pasja, dla innych styl życia. Wybór odpowiedniej deskorolki dla siebie może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem. W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak wybrać deskorolkę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom i pomoże Ci czerpać najlepsze wrażenia z jazdy 🙂
Jaka deska na początek? Rodzaje deskorolek
Klasyczna, fiszka, longboard, waveboard, cruiser… całkiem tego sporo. Dlatego łatwo można pogubić się podczas poszukiwań deskorolki na początek. Każdy z tych typów deskorolek różni się pod względem kształtu, a tym samym stylu jazdy, do jakiego jest przeznaczony. Klasyczna deskorolka sprawdzi się najbardziej dla pasjonatów trików na skateparku.
Longboardy świetnie nadają się do samej jazdy i dłuższych wycieczek. Na fiszkach i cruiserach dużo łatwiej opanować jazdę. Są one również zwrotne i nadają się do miasta, jednak nie można wykonywać na nich trików czy używać na rampach. Waveboardy to natomiast hulajnogi na dwóch kółkach, a jazda na nich przypomina bardziej surfowanie po falach niż klasyczną jazdę na desce. To tak w skrócie, niżej dowiesz się nieco więcej o każdej z tych deskorolek.
Jaka deskorolka do trików? Deska klasyczna
Klasyka broni się sama. Jeżeli zastanawiasz się, jaka deska dla początkującego, to wybór jest jasny. Deskorolka klasyczna wprowadzi Cię w świat skatingu, pokaże zalety jazdy miejskiej, ale przede wszystkim idealnie się sprawdzi podczas jazdy po rampach i wykonywania tricków.
Deskorolka klasyczna jest w miarę krótka i symetryczna. Jej długość to zazwyczaj 30-32 cale (ok. 70-80 cm). Pokryta jest papierem ściernym, czyli tzw. gripem, który zapewnia dużą przyczepność. Jest to doskonały wybór, jeżeli chcesz jeździć np. po skateparku i uczyć się nowych ewolucji. W przypadku dłuższych podróży po mieście nie jest ona najlepszym wyborem, głównie ze względu na twarde kółka.
Jaka deskorolka na początek i dla dzieci? Fiszka
Deskorolka fiszka to właściwie najlepszy wybór dla osób początkujących oraz dzieci. Znana też pod nazwą fishboard, ponieważ swoim kształtem przypomina… rybę! Fiszka to jednocześnie jedna z najpopularniejszych rodzajów deskorolek. Ma ona stosunkowo miękkie i duże koła, dlatego doskonale sobie radzi z napotkanymi nierównościami. Do tego jej niewielki wymiary i opływowy kształt sprawiają, że jest ona zwinna i skrętna, w sam raz do miejskich przejażdżek. Oprócz tego bez problemu zmieścisz ją do plecaka. Budowa fiszki nie pozwala jednak na wykonywanie zaawansowanych trików.
Fishboardy mają najczęściej blat wykonany w całości z plastiku lub z odpowiednich tworzyw sztucznych. To właśnie sprawia to, że są lekkie oraz poręczne. Nie jest to jednak reguła, w sklepach możesz spotkać również fiszki wykonane z drewna, które będą jednak nieco droższe od swoich plastikowych braci.
Na rynku spotkasz fiszki o długości od 17 do nawet 28 cali (43,18 cm-71,12 cm), choć najczęściej kupowana długość fiszki ma 22 cale (tj. około 55 cm). Im jesteś niższą i szczuplejszą osobą, tym deska powinna być mniejsza. Poznaj 8 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem deskorolki fiszka dla dzieci.
Fiszki do jazdy dla dzieci i dorosłych
Jaka deskorolka do szybkiej jazdy i na dłuższe trasy? Deska longboard
Longboard to zdecydowanie najdłuższa oraz najszersza deska. Dzięki temu, że deskorolka longboard jest naprawdę sporych rozmiarów, łatwo można na niej utrzymać równowagę, dlatego również sprawdzi się dla osób początkujących. Musisz jednak wiedzieć, że trudniej jest na niej manewrować. Jazda na niej jest bardzo komfortowa i nawet pokonywanie długich odległości nie jest męczące. Pozwala ona na rozwijanie większych prędkości. Longboardy tradycyjne charakteryzują się długością od ok. 70 do nawet 150 centymetrów. Jednak standardowy rozmiar, który jest najczęściej wybierany ma około 95-120 cm. Jest to typ deski idealny do dłuższych wycieczek po mieście i poza miasto oraz do zjeżdżania z gór. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jaki longboard wybrać, przeczytaj nasz poradnik.
Jaka deskorolka do jazdy po mieście? Deska cruiser
Cruiser to deskorolka stosunkowo mała, lekka i zwinna. Dzięki temu jest idealna do przemieszczania się po mieście, w tym do dojazdów do pracy lub szkoły. Łatwo ją przenosić, więc wskoczysz z nią do autobusu lub przemkniesz po szkolnym korytarzu. Jazda na cruiserze jest łatwiejsza niż na klasycznej deskorolce czy longboardzie, dlatego cruisery są świetne dla osób początkujących. Z łatwością nauczysz się na niej utrzymywać równowagę. Deskorolka ta nie sprawdzi się najlepiej do wykonywania trików na skateparku. Cruisery mają miękkie (78a-81a), ale dość spore koła (54-58mm). Połączenie tych cech zapewnia bardzo komfortową jazdę.
Jaka deskorolka z dwoma kółkami? Waveboard
Waveboard to nietypowa deskorolka, której budowa pozwala na urozmaicenie jazdy. Dzięki oddzieleniu przodu od tyły umożliwia poruszanie się na niej jak na desce surfingowej. Niektórzy jazdę na owej deskorolce porównują również do snowboardu.
Waveboard zbudowana jest z dwóch, połączonych platform. Każda z tych platform posiada kółko, które obraca się o 360 stopni. Dzięki temu, aby jeździć na vaweboardzie nie jest konieczne odpychanie się nogami od podłoża. Wystarczy odpowiednie balansowanie ciałem, a możliwe będzie wjechanie nawet pod górę. Warto pamiętać, że ten rodzaj deskorolki musi posiadać platformę, której szerokość jest trochę mniejsza od długości stóp osoby, która będzie jeździła na tej desce. Przed zakupem warto też sprawdzić ograniczenia wagowe.
Z czego składa się deskorolka i gdzie jest przód deskorolki?
Często ludzi nurtuje, gdzie znajduje się przód deskorolki. Może Cię to dziwi lub masz podobny problem. Wszystko właściwie zależy od jej profilowania. “Nose” to nazwa przedniej części deski. Kiedy słyszymy “tail” mamy pewność, że mowa jest o tyle, który jest krótszy i mniej wygięty. W klasycznych modelach blat często jest jednak symetryczny. Nie musisz wtedy przejmować tym, czy w dobrą stronę masz ułożoną deskę do jazdy.
Jednak niezależnie od rodzaju deskorolki, w każdej desce znajdują się podstawowe elementy, bez których ani rusz — blat, trucki, kółka i łożyska. Teraz przedstawię Ci je trochę bliżej, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniej deski na początek.

Jakie trucki do deskorolki?
Trucki to część w kształcie litery T, która łączy blat z kołami. To one mają największy wpływ na to, w jaki sposób deskorolka jeździ i skręca. Wykonane są najczęściej ze stopu aluminium, przy droższych modelach deskorolek możesz spotkać również tracki wykonane z tytanu.
Mamy dwa typy trucków – TKP i RKP. Traki TPK stosowane są głównie klasycznych deskach skateboardowych. Charakteryzują się tym, że kingpin (część, która utrzymuje wszystkie elementy razem) skierowany jest do środka deski (tradycyjny kingpin). Trucki TKP są stosunkowo sztywne, przez co zdecydowanie lepiej nadają się do wykonywania trików niż do dynamicznych skrętów. RKP posiadają odwrócony kingpin, skierowany w przeciwną stronę niż w przypadku TKP, czyli na zewnątrz deski. Głównie trucki RKP stosowane są w deskorolkach typu longboard, ze względu na lepszą skrętność.
Całość składa się z dwóch głównych elementów. Baseplat, który pozwalana na równomierną dystrybucję napięć podczas lądowania. Jeżeli kiedykolwiek spotkałeś się z sytuacją, że deskorolka skręca w prawo lub lewo, bez Twojej woli, to prawdopodobnie przyczyną tego problemu był źle wyśrodkowany baseplat. Kolejny to hanger, czyli trójkątny duży element, na którym mocuje się kółka.
Profil | Zastosowanie |
Niski | Bardziej stabilne, przystosowane do wykonywania tricków. |
Średni | Głównie wybierany do jazdy ulicznej i w skateparkach. |
Wysoki | Najlepszy do jazdy po mieście, ponieważ pozwalają na wykonywanie slalomowych skrętów. |
Wracając do kingpina, musisz wiedzieć, że dokręcając go lub luzując, możesz wpłynąć na sztywność i skrętność deskorolki. Do dynamicznych i mocnych skrętów, poluzuj kingpin, a do ustabilizowania deski do trików na skateparku dodatkowo go dokręć.
W rzeczywistości można wyróżnić jeszcze kilka dodatkowych elementów budowy tracków. Nie są one jednak istotne z perspektywy osoby początkującej lub średniozaawansowanej w jeździe na deskorolce. Właściwie, jeśli szukasz deskorolki na początek najlepiej, jeśli zdecydujesz się na deskorolkę kompletną, która traki ma już zamontowane.
Blat — jak dobrać odpowiedni rozmiar deskorolki?
Blat zazwyczaj wykonany jest z 7-warstwowego drewna, w niektórych przypadkach 9-warstwowego. Najlepszym wyborem jest klon kanadyjski ze względu na mocny charakter i dużą wytrzymałość. Nieco tańsze, wykonane są z klonu chińskiego, czasami z buku lub dębu. Najważniejszym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę, wybierając blat deski (lub deskorolkę kompletną) jest jego szerokość.
Osobom początkującym polecane są blaty szersze, na których łatwiej utrzymać stabilność. Wraz z rozwojem umiejętności nasza deska zazwyczaj wymieniana jest na węższą. Wąski blat lepiej się sprawdzi na ulicznych miejscówkach, dodatkowo łatwiej wpada w rotacje i można nim zrobić flipy czy tricki na murkach.
W przypadku desek klasycznych przyjmuje się, że stopy powinny być nieco dłuższe niż szerokość blatu, natomiast w longboardach mamy sytuację odwrotną. W przypadku jazdy na longboardzie stopy najczęściej są ułożone w poprzek deski, stąd ta różnica.
Co do konkretnych szerokości i długości są one zależne od typu deskorolki, a wpływ na wybór odpowiedniego rozmiaru blatu ma kilka czynników. Aby więc wyczerpująco wyjaśnić temat, omówimy te kwestie w odniesieniu do poszczególnych typów deskorolek w kolejnych artykułach.
Deskorolki klasyczne do trików i na skatepark
Jakie łożyska do deskorolki?
To jak kółka się kręcą, zależy od łożysk, które przede wszystkim są odpowiedzialne za rozwijane prędkości. Oznaczenia, jakie stosuje się do klasyfikacji łożysk zestaw liter “ABEC” z liczbą w przedziale od 1 do 9. Wyższa liczba oznacza większą precyzję wykonania, co za tym idzie, możemy pozwolić sobie na szybszą jazdę. Jeśli swoją deskę będziesz głównie wykorzystywać do jazdy ulicznej, wybierz łożyska o niższej skali. Jeśli zależy Ci na szybkości – wybierz łożyska ABEC-7 lub ABEC-9.
Jeśli planujesz jeździć na świeżym powietrzu, najlepszym wyborem będą łożyska zamknięte. Charakteryzują się maksymalną odpornością na warunki atmosferyczne takie jak piasek, brud oraz wilgoć. Ich konserwacja jest całkiem łatwa i możesz smarować je zwykłym smarem. Musisz jednak wiedzieć, że tworzy on większy opór, co oznacza mniejszą prędkość. Jeśli jednak wolisz jeździć na hali, wybierz otwarte łożyska.
Materiał wpływa na jakość i wytrzymałość łożyska. Wśród dostępnych rodzajów, wyróżnić można łożyska stalowe i ceramiczne. Łożyska stalowe to najtańsza opcja, która może wydawać się najlepsza na początek. Musisz jednak wiedzieć, że tego typu łożyska szybko się niszczą, dlatego sprawdzą się najbardziej dla osób, które sporadycznie jeżdżą na desce. Łożyska ceramiczne są stosowane w deskorolkach do jazdy szybkiej. Są zdecydowanie trwalsze od wspomnianych łożysk stalowych. Łożyska ceramiczne są mniej podatne na tarcie i wymagają mniej smaru, co pozwala osiągać większe prędkości na zjazdach.
Jakie kółka do deskorolki?
Kolejnym ważnym elementem, bez którego nigdzie nie pojedziemy to oczywiście kółka do deskorolki. Ich wybór możemy podzielić ze względu na wielkość oraz twardość. W zależności od wyboru stylu jazdy ich charakter będzie zmienny.
Małe koła, przeznaczone do wykonywania sztuczek, to te w przedziale od 50 do 54 mm. Kolejne, czyli te od 54 do 59 mm nadają się do jazdy ulicznej, na rampach i w skateparkach. Kółka duże od 60 mm służą do szybkiej jazdy.
Średnica | Zastosowanie |
50-54 mm | Triki na skateparku. |
54-59 mm | Jazda uliczna i na rampach. |
60 mm + | Do szybkiej jazdy. |
Kolejnym kryterium jest wybór odpowiedniej twardości kół. I tu też dzielimy je na kółka miękkie w granicach od 78a-87a o najwyższej przyczepności. 75a-85a to idealny wybór na drogi i ulice. Najpopularniejsze i wszechstronne, zapewniające gładką jazdę to kółka w przedziale 96a-99a. I wreszcie te, dzięki którym jazda będzie najszybsza, a zarazem najtrudniejsza, polecane dla najbardziej zaawansowanych, czyli kółka najtwardsze oznaczone od 101 i więcej. W przypadku deskorolek dla dzieci najlepiej zdecydować się na miękkie koła, które zapewnią lepszą przyczepność i amortyzację, a tym samym jazda jest bardziej komfortowa.
Twardość | Zastosowanie |
75a-85a | Dobra amortyzacja. Najleopsze do jazdy po nierównych nawierzchniach np. kostce brukowej. Nie rozwija dużych prędkości. |
86a-95a | Kompromis pomiędzy dobrą amortyzacją a szybką jazdą. Sprawdza się do jazdy po ulicy i szorstkich nawierzchniach. |
96a-99a | Dobra prędkość i przyczepność. Sprawdza się do jazdy na gładkich powierzchniach i w skateparkach. Często spotykana w deskorolkach klasycznych. |
101a + | Szybka i trudna jazda. Polecane dla zaawansowanych skaterów do szybkiej jazdy po równej nawieszchni. |
Odpowiednie parametry kół dobierz pod kątem przeznaczenia deskorolki.

Akcesoria do deskorolki — kask i ochraniacze na deskorolkę
Kask i ochraniacze na deskorolkę są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy. Oczywiście wiele zależy również od stylu jazdy, jednak upadki to nieodłączna cześć jazdy na desce. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś już doświadczonym skaterem, ochraniacze i kask pozwalają Ci skoncentrować się wyłącznie na jeździe, czy nauce nowych trików bez obaw o niefortunny upadek.
Ile kosztuje i gdzie kupić deskorolkę?
Deskorolki dla dzieci będą tańsze, niż dla dorosłych, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się mniejszą ilość materiału, spokojnie chcąc sprawić prezent swojemu dziecku, kupisz deskorolkę do 200 zł. Jeżeli zastanawiasz się gdzie najlepiej kupić deskorolkę, to zachęcam Cię do przejrzenia miejsc, które w swojej ofercie posiadają, modele od różnych producentów. Tym sposobem, łatwo wybierzesz odpowiedni rodzaj, porównasz parametry i znajdziesz produkt w satysfakcjonującej Cię cenie. Dobre deskorolki klasyczne, fiszki i longboard kupisz do 300 zł.
Jaka deskorolka na początek — podsumowanie dla zabieganych
Jak już wiesz, do wyboru masz całkiem sporo typów deskorolek — od niewielkich fiszek po długie deskorolki longboard. To głównie rodzaj deskorolki i styl jazdy będzie w dalszej części determinował dalsze wybory. Mimo wszystko możemy przyjąć pewne uniwersalne parametry w deskorolkach dla osób początkujących.
Na swoją pierwszą deskorolkę najlepiej wybrać blat o szerokości 8 cali i koła o twardości 99A. Dla młodszych i niskich osób sprawdzą się blaty o szerokości 7,25 cala. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem kółek, a zarazem najlepszym do nauki jazdy na deskorolce, są koła o rozmiarze od 51 do 56 mm. Deskorolki dla początkujących mogą mieć łożyska ABEC-5 lub ABEC-7. W przypadku dzieci obowiązuje również ABEC-3.
Jeśli szukasz deski na początek swojej przygody ze skatingiem, możesz trochę zagubić się w technicznych aspektach, na które warto zwrócić uwagę. Dlatego wybierając deskorolkę dla początkujących, warto zdecydować się na gotowe rozwiązanie. W sklepie Pesport znajdziesz kompletne deskorolki, które nie wymaga dodatkowego montażu.
Przeczytaj również