Gumy do ćwiczeń – różnice

Jedną z głównych różnic jest poziom oporu. Jest to jeden z pierwszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas poszukiwania gumy oporowej dla siebie. Odpowiednio dobrane obciążenie pozwoli na przeprowadzenie skutecznego treningu wzmacniającego. Powszechną praktyką stosowaną przez producentów jest oznaczenia poziomu oporu danej gumy poprzez nadanie jej koloru. Minusem takiej praktyki jest to, że każdy z producentów prowadzi własną kolorystykę.

Kolejną charakterystyczną cechą dla gum oporowych jest długość. Możemy spotkać modele gum power band, które sięgają 200 cm, gumy mini band 60 cm, czy taśmy oporowe, w których możemy odmierzyć indywidualną długość. Na rynku znajdziemy bez trudu jeszcze wiele innych modeli, natomiast te wyżej wymienione są najpopularniejsze. Wszystkie gumy pozwalają na przeprowadzenie kompleksowego treningu całej sylwetki, ale poszczególne modele pozwalają na nieco inny typ treningu.

Konstrukcja gumy treningowej jest kolejną podstawową różnicą. Największą popularnością cieszą się gumy o zapętlonej konstrukcji, występują również taśmy niezamykane w jeden obwód, wówczas możemy dopasować odpowiednią długość do treningów. Mniej popularne są gumy z uchwytami, które konstrukcją mogą przypominać ekspander do ćwiczeń.

Jakie są modele gum treningowych ?

Taśma pilates wykorzystywana jest do treningu ogólnorozwojowego w ćwiczeniach pilates, fitness, czy jogi. Jej cechą charakterystyczną jest otwarta konstrukcja. Jest to szeroka i wąska guma o niższym poziomie oporu, niż gumy power band, czy mini band. Jest to ten model gumy, który możemy kupić na rynku również na metry.

Gumy mini band czyli krótkie gumy z zapętloną konstrukcją, ich obwód wynosi zazwyczaj 60 cm. Charakteryzują się wyższym poziomem oporu i są przeznaczone do regularnych i intensywnych treningów w sporcie wyczynowym. Świetnie sprawdzają się ćwiczeniach motorycznych oraz crossfit.

Długie Gumy power band zazwyczaj mierzą koło 2 metrów. Podobnie jak gumy mini band posiadają zapętloną konstrukcje. Są węższe i grubsze od pozostałych taśm. Dzięki temu mogą posiadać duży opór maksymalny, nawet do kilkuset kilogramów. Z powodzeniem mogą służyć jako główny partner treningowy. Cieszą się dużą popularnością w treningu crossfit, fitness. Natomiast jednym z najpopularniejszych ćwiczeń z gumą oporową jest podciągnie na drążku.

Zalety treningu z gumami oporowymi

Czas przejść do głównej cześć wpisu, czyli najważniejszych zalet treningu z gumami oporowymi.

Kompleksowy trening, dzięki konstrukcji gumy do ćwiczeń umożliwiają wzmacnianie zarówno dolnych jak i górnych partii mięśni, a wszystko zależy jedynie od zajętej pozycji. Co więcej, kompaktowe wymiary gum, pozwalają na transportowanie przyrządu w torbie treningowej, czy nawet plecaku. Dzięki temu trening możemy przeprowadzić praktycznie wszędzie.

Wzmacniają wszystkie partię mięśni, a jednym z głównych atutów treningu z gumami oporowymi jest możliwość aktywizowania do pracy mięśni głębokich, które podczas klasycznego treningu nie zawsze są angażowane.

Regularne ćwiczenie z gumami pomaga nie tylko wzmocnić mięśnie, ale również poprawić elastyczność w stawach oraz pracować nad koordynacją ruchową. Dzięki temu zyskały zaufanie w gabinetach fizjoterapii i są wykorzystywane w procesie rehabilitacji.

Szerokie zastosowanie oraz duża różnorodność sprawiła, że taśmy oporowe sprawdzają się niemalże w każdej dyscyplinie sportowej. Mogą być wykorzystywane zarówno przez sportowców zaawansowanych, jak i początkujących, wszystko zależy jedynie od wyboru odpowiedniego modelu. Gumy do ćwiczeń cieszą się popularnością głównie wśród miłośników crossfit, fitness, pilates, treningu motorycznego, czy ogólnorozwojowego.


Niska cena, w porównaniu ze specjalistycznymi sprzętami treningowymi, zakup całego zestawu gum oporowych to bardzo niski koszt. Jest to szczególnie korzystne dla osób rozpoczynających przygodę z treningiem. Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby zapewnić sobie kompleksowy trening.

Gumy do ćwiczeń – jak wybrać odpowiednią?

 Podobnie jak w przypadku innych sprzętów treningowych, przed wyborem powinniśmy się dokładnie zastanowić jak cel ma nasz trening. Dobrym ruchem jest również zaplanowanie sobie ćwiczeń, które chcemy wykonywać przy użyciu gum. Ułatwi to nam wybór, ponieważ teraz zostanie nam tylko dopasować odpowiednie modele do danych ćwiczeń. Np. gumy mini band świetnie sprawdzają przy rozciąganiu mięśni, gumy power band do wzmacniania i modelowania sylwetki, natomiast taśmy pilates sprawdzają przy ćwiczeniach jogi.

Drugim parametrem na które trzeba zwrócić uwagę, jest opór minimalny i maksymalny danego modelu. Tutaj należy dopasować indywidualnie obciążenie do osoby trenującej. Dobrym wyborem jest zakup zestawu gum, które oferują różne poziomy oporu. Zapewni nam to większy wachlarz możliwości w treningu.


Podsumowanie

Gumy oporowe to uniwersalny przyrząd, który umożliwi nam kompleksowy trening całego ciała. Możemy skutecznie aktywizować do pracy zarówno dolne jak i górne partie mięśnie, a zaangażowanie do pracy mięśni głębokich tylko podnosi efektywność treningu.

Regularne ćwiczeniach z gumami niosą ze sobą szereg korzyści, między innymi pozwolą nam skutecznie wzmocnić mięśnie, wymodelować sylwetkę, poprawić elastyczność w stawach oraz koordynacje ruchową.

Te wszystkie właściwości sprawiają, że przyrząd cieszy się ogromną popularnością wśród treningów crossfit, fitness czy rehabilitacji.

Jednak aby trening był efektywny, kluczowe jest wybranie odpowiedniego modelu gumy dla siebie. Na szczęście duża różnorodność na rynku pozwoli nam bez trudu znaleźć idealną gumę dla siebie, przy wyborze trzeba się kierować podstawowymi parametrami, które wcześniej wymienialiśmy.

Na pytanie czy warto trenować z gumami oporowymi odpowiadamy: zdecydowanie tak!