Urlop nad morzem, czy weekend nad jeziorem? A może jedno i drugie? Wszyscy dobrze wiemy, jak to jest z tą pogodą podczas dni wolnych. Jeśli chcesz, żeby spadł deszcz – weź urlop. W tym roku odczarowujemy złe przesądy i liczymy na piękną pogodę podczas wypoczynku i plażowania. Przygotowania często bywają jednak stresujące. Pakowanie i ilość rzeczy, które wydają nam się potrzebne może przytłaczać. Jak wyjechać na urlop i nie dać się zwariować podczas wcześniejszej organizacji? Ja sama robiłam wszystko na ostatnią chwilę, co wiązało się z tym, że o wielu przydatnych rzeczach zapominałam. Zabierałam za to nadmiar tych, które okazywały się zbędne. Z każdym wyjazdem jednak starałam się zapisywać istotne produkty. Tak właśnie powstała moja niezbędna i praktyczna lista wakacyjnych rzeczy, które warto zabrać ze sobą na plażę.

Akcesoria nad wodę. To musisz mieć ze sobą!

Akcesoria nad jezioro, które zabieramy ze sobą, mają posłużyć komfortowi wypoczynku i dobrej zabawie. Jednak są pewne rzeczy są niezbędne, kiedy zamierzamy wylegiwać się długie godziny na pełnym słońcu. Oto 3 produkty, od których warto zacząć pakowanie się.

Po pierwsze – nakrycie głowy. Może to być kapelusz, czapka czy nawet chustka, najlepiej w jasnych kolorach. Niezależnie od wieku, zawsze osłaniaj się przed słońcem.

Kolejna pozycja, którą należy mieć nawet w zapasie, to krem z filtrem UV i to dość dużym. Im jaśniejszy kolor skóry, tym filtr UV powinien mieć wyższy faktor SPF. Pamiętaj, żeby stosować go na twarzy oraz na całym ciele, a czynność tę należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia. Najlepiej po wyjściu z wody.

Trzecim niezbędnym elementem są okulary przeciwsłonecznie, koniecznie takie, których szkła posiadają filtr UV. Takie okulary najlepiej zakupić w sklepie optycznym.

Mniej ważne, ale niezwykle przydatne jest wodoodporne etui na dokumenty, które zawsze należy mieć przy sobie.

Rozbijamy bazę na plaży

Wybierając się nad morze czy pobliskie jezioro, często spędzamy cały dzień na plażowaniu. Przerwa na posiłek i wracamy do leniwego relaksu, łapiąc promienie słoneczne. Taka wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania i naprawdę przemyślanego sprzętu plażowego, który sprawi, że nasz wypoczynek będzie bezpieczny. Oczywiście, nasz niezbędnik będzie się różnił w zależności od tego, czy spędzamy czas z dziećmi, czy jedynie w dorosłym towarzystwie.

Ręcznik plażowy, który wybrać?

Ręcznik plażowy jest podstawą każdego wyjazdu nad wodę. Najlepiej, jeżeli będzie on szybkoschnący, chłonny i wykonany z mikrofibry. Materiał ten posiada drobne kanaliki, dzięki którym powietrze przepływa swobodnie i tym samym szybko schnie. Ochładzając się co chwilę w wodzie, zdecydowanie przyjemniej będzie nam się położyć na suchym i ciepłym od słońca ręczniku. Dodatkowo dobrej jakości mikrofibra jest przyjazna dla skóry i miękka w dotyku. Duży ręcznik wydaje być się idealny. Jednak w praktyce, może okazać się za ciężki i niezbyt poręczny.

Koc czy mata? Co lepiej sprawdzi się na plaży?

Pamiętaj, że plaże bywają różne. Jeżeli trafisz na kamienistą, to zdecydowanie przyda Ci się odpowiednia mata. W takim razie, jaka mata na kamienistą plażę będzie najlepsza?

Mata musi być koniecznie odpowiednio gruba i wykonana z wytrzymałych materiałów. Wbijające kamienie i nierówne podłoże skutecznie mogą zepsuć plażowanie. Dobrym sposobem jest również zabranie plażowego leżaka, który pozwoli Ci na komfortowy relaks na każdym podłożu. Gdzie kupić leżak do plażowania? Znajdziesz je w każdym sklepie oferującym produkty turystyczneŚwietny akcesorium są także buty do kąpieli! Sprawdzą się również na basenie, czy podczas wypadu nad jezioro.

Parawan! Brać czy nie brać?

Tu już mniej niezbędny, niezwykle popularny, ale owiany złą sławą parawan plażowy! O zgrozo! Ostatnimi czasy mocno wpisał się w krajobraz polskiego morza. Renoma renomą, ale nie ukrywajmy, że taki parawan skutecznie może podnieść jakość naszego wypoczynku. Kojarzysz tę sytuacje, kiedy na zatłoczonej plaży co rusz, ktoś przeciska się przez tłum ludzi, sypiąc Ci piaskiem po twarzy? Nie rezygnowałabym z parawanu, tylko dlatego, że zyskał on niezbyt pochlebne opinie. Rozłożony z dobrym smakiem, raczej nie powinien przeszkadzać innym plażowiczom. Nie wygląda jednak dobrze, jeżeli ktoś po jego rozłożeniu, sugeruje, że połowa plaży należy tylko do niego, odgradzając tym samym przejście do morza.

Jaki namiot na plażę?

Kolejna rzecz to parasol lub namiot plażowy. Na plaży na darmo szukać naturalnego cienia, który dałoby nam drzewo. Kiedy temperatura sięga 30 stopni, plażowanie bez żadnej ochrony przed słońcem, wiąże się z możliwością udaru lub poparzeń słonecznych. Parasol wbity w piasek również bardzo skutecznie ochroni nas przed słońcem. Natomiast nie bez powodu większym zainteresowaniem cieszą się namioty na plażę, które dodatkowo ochronią nas przed wiatrem. Przylepiony piasek do nakremowanej skóry może skutecznie popsuć komfort pobytu na plaży.

Dobry namiot plażowy wcale nie musi być drogi, ale na co zwrócić uwagę dokonując wyboru? Przede wszystkim na konstrukcję. Lekki namiot z łatwością przetransportujesz ze sobą w dowolne miejsce. Ochrona przed słońcem, wiatrem, a nawet deszczem to jego główne zalety. Zdecyduj się na taki, który po pierwsze posiada filtr UV, po drugie jest wodoodporny, po trzecie, konstrukcja i jego wykonanie jest solidne. Cała reszta zależy od Ciebie, chociaż system automatycznego rozkładania to coś, co do mnie przemawia.

Jak złożyć namiot plażowy?

No właśnie, jeżeli wybierzemy namiot na plażę z systemem błyskawicznego rozkładania, to ten etap mamy z głowy. W takim razie jak złożyć namiot plażowy? O ile rozkładanie jest banalnie proste, tak składanie, jeżeli nie wzięliśmy ze sobą instrukcji, (ręka w górę, kto z Was czyta instrukcję), może okazać się nieco problematyczne. Osobiście polecam obejrzenie filmiku instruktażowego. Muszę przyznać, że w moim przypadku była to skuteczna pomoc. 

Jaki koc plażowy wybrać?

Koc na plażę to must have udanego wypoczynku. Jeżeli jeszcze takiego nie posiadamy, warto pomyśleć o kocu, który ma aluminiową warstwę spodnią. Takie koce plażowe przydadzą się nam nawet na chłodniejsze dni, ponieważ są termoizolacyjne i nie przepuszczają wilgoci. Jak widzisz, sprawdzi się nie tylko na wyjazd nad morze, ale też na piknik w parku, czy biwak na łonie natury. Jeżeli zastanawiasz się gdzie kupić koc plażowy, to odsyłam Cię do naszych sprawdzonych produktów. Sprawdź nasze propozycje.

Jak prać koc plażowy?

Często pytacie, czy taki koc można prać. Uznałam, że ilość zapytań, zasługuje na oddzielną wzmiankę i krótką instrukcję jak prać koc plażowy. Jeżeli mamy do czynienia ze zwykłym kocem plażowym, to tu raczej nie ma wątpliwości. Wypierzesz go oczywiście w pralce, w podobnym programie, jak zwykłe domowe koce. Jak w takim razie prać koc piknikowy z izolacją? Bardzo podobnie. Zdecydowanie możesz, posłużyć się pralką automatyczną. Zalecana temperatura to 30 stopni i możliwie niskie wirowanie. Zaleca się suszenie na płasko.

Ulubione akcesoria do zabawy na plażę

Jedni nie wyobrażają sobie wypoczynku bez książki, a inni wyjścia z domu bez odtwarzacza muzycznego. Opowiem jednak o najbardziej praktycznych rzeczach.

Materace do pływania, koła ratunkowe, czy rękawki, które unoszą nas na wodzie są niezbędne dla każdego, kto nie umie pływać. W innym wypadku urozmaicą wypoczynek i zabawę w wodzie. Kolejna przydatna rzecz dla tych, co nurkują, czyli okulary, najlepiej z rurką. Docenią je poszukiwacze podwodnych skarbów. A młodsi i starsi architekci – specjaliści w budowaniu zamków z piasku i innych konstrukcji nie obędą się bez zestawu wiaderek, łopatek i foremek. Wylegiwanie się na kocu można połączyć z aktywnością fizyczną. Gra w siatkówkę to świetna zabawa na pisaku, jak i w wodzie, dlatego na swoje wakacje zabierz piłkę plażową, dmuchaną lub dedykowaną do siatkówki. Dobrze się sprawdzi również zestaw do badmintona, ten możemy wykorzystać, grając wieczorową porą po plażowaniu.

Co zabrać ze sobą na plażę?

Dalsza część niezbędnika przygotowanego podróżnika, tym razem w nieco smacznej wersji. Chociaż, wakacje i urlop kojarzą nam się z błogim czasem i pysznym jedzeniem to warto zachować zdrowy rozsądek. Wiadomo, że jadąc na wakacje, ciężko odmówić sobie pysznych orzeźwiających lodów czy kukurydzy gotowanej, sprzedawanej na plaży. Jednak w ciągu dnia powinniśmy ograniczyć „niezdrowe przekąski” na rzecz zbilansowanej diety.

Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu. Wybierając się na całodniową wycieczkę, zabierz ze sobą odpowiednią ilość wody butelkowanej. Słodkie napoje zawierają dużo cukru i sprawiają, że chce nam się pić po nich jeszcze bardziej. Jeżeli wolisz, przygotuj sobie domową lemoniadę ze świeżych owoców. Świetnie sprawdzą się do tego typu lemoniad, butelki ze specjalnym sitkiem, które zapobiegną przedostaniu się cząstek owoców. Żeby skutecznie utrzymać ich niską temperaturę, cały swój zestaw przekąsek zapakuj w torbę lub plecak ze specjalną termoizolacją, która pozwoli Ci zabrać posiłki na cały dzień bez ryzyka ich zepsucia się.

Podręczne zdrowe przekąski. Co jeść na plaży?

Jako przekąski świetnie się sprawdzą różnego rodzaju świeże owoce i warzywa. Pomidorki koktajlowe, pokrojona marchewka, ogórek, czy rzodkiewka. Możesz zabrać ze sobą sezonowe owoce jako słodki deser zamiast lodów. Bardzo pożywne i zdrowe będą różnego rodzaju bakalie. Jest to zdrowa przekąska, ale bardzo kaloryczna ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Ciekawą alternatywą dla zwykłych chipsów są te wypiekane z warzyw. Znajdziesz je w każdym większym supermarkecie. Z bardziej pożywnych przekąsek możesz przygotować oczywiście różnego rodzaju sandwiche lub humus z krakersami. Możliwości jest wiele! Grunt to mieć odpowiednią torbę, która zachowa świeżość naszego jedzenia i napojów. Wszelkie niezbędne akcesoria turystyczne znajdziesz w jednym miejscu, czyli na Pesport.

Biwakowanie pod namiotem

Co jeszcze zabrać nad morze, bądź jezioro, jeżeli nocujesz w namiocie? Oprócz niezbędnych rzeczy potrzebnych do wygodnego spania, można zabrać ze sobą krzesło turystyczne i przenośny stolik. Są one składane, dlatego z łatwością zmieścisz je w aucie. Z pewnością przygotowanie posiłków i ich spożywanie będzie wygodniejsze i szybsze.

Zaglądając pod kategorię “turystyka” w naszym sklepie, pod hasłem “krzesła turystyczne” znajdziesz sporo różnych modeli. Znajdziesz u nas klasyczne krzesła składane, ale możemy też spotkać takie, które posłużą nam jako leżak. Kupując praktyczne produkty, na przykład koce z izolacją oraz wybierając odpowiednią matę na plaże, która może posłużyć Ci jako dodatkowa warstwa pod śpiwór, zminimalizujesz ilość zabieranych rzeczy. Zawsze planując wyjazd, warto zastanowić się nad stworzoną listą i poszukać ukrytych funkcjonalności.

Autor: Anna Brodziak