Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Obciążenia treningowe

Każdy, komu zależy na wzmocnieniu swojego ciała, powinien pomyśleć o ćwiczeniach z obciążeniem. Do czego służą obciążenia treningowe i dlaczego posiadają różne masy? Przede wszystkim nie jest możliwe wykonywanie ćwiczeń ze stałym obciążeniem. Zmiany obciążeń zwiększają progres treningu, pozwalają przyzwyczaić się do zwiększonego wysiłku, a jednocześnie przyczyniają się do wzrostu i rozbudowy masy mięśniowej. To jeden z ważniejszych powodów, dlaczego obciążenia do sztangi powinny znaleźć się w Twojej siłowni!

Obciążenia treningowe

Obciążenia służą do treningów z gryfami oraz hantlami. Przy ich użyciu możesz wzmacniać każdą partię ciała. Niektóre talerze posiadają również specjalne uchwyty, co umożliwia wykorzystanie ich jako hantli. Obciążenia mogą posiadać kształt okrągły w formie talerza oraz heksagonalny. Istnieją różne typy obciążeń, podzielone według budowy oraz przeznaczenia. Talerze żeliwne, wykonane w całości z żeliwa. Talerze powlekane, wykonane z żeliwa pokrytego mocną gumą. Talerze olimpijskie, posiadają charakterystyczną średnice otworu, która pasuję do gryfu olimpijskich. Obciążenie kompozytowe, czyli wykonane z cementu i powlekane tworzywem, wykorzystywane są w domowych siłowniach. Kolejnym elementem, który odróżnia poszczególne obciążenia od siebie jest średnica otworu, najczęściej spotykane to 26mm, 27mm, 28mm, 30mm, 51mm (olimpijskie).

Zależnie od rodzaju treningu stosować można zmienne obciążenie. W przypadku rozgrzewki konieczne jest zastosowanie mniejszego obciążenia, a w przypadku właściwego treningu – większego.

Obciążenia treningowe do domowej i profesjonalnej siłowni

Zarówno domowa, jak i profesjonalna siłownia nie może istnieć bez odpowiednich obciążeń. Wiele osób zastanawia się, jakie obciążenie będzie najlepsze. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba się przede wszystkim zastanowić, co jest w tym przypadku najważniejsze. Czy jest to trwałość i wyższa jakość oraz idąca za tym wyższa cena? A może jednak obciążenia w swoim treningu wykorzystujesz tylko okazjonalnie i nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu? W pierwszym przypadku wskazane są przede wszystkim obciążenia żeliwne. Te najwyższej klasy, to obciążenia olimpijskie. Są wykonane z żeliwa, jednak są powleczone grubą warstwą gumy, która zabezpiecza sprzęt, a także podłogę w przypadku upadku, a także tłumi odgłosy. Na samym wstępie warto zaznaczyć, że nie ma w tym przypadku lepszego i gorszego rozwiązania. Zarówno obciążenia bitumicznebetonowe, jak i żeliwne posiadają swoje zalety oraz wady. To samo dotyczy również innych typów obciążeń. Jak np. obciążeń neoprenowych. Wybór powinien zostać podjęty uwzględniając specyfikę takiego obciążenia, wygodę, a także użyteczność obciążeń pod kątem wykonywania pewnych rodzajów ćwiczeń.

Obciążenia do sztangi – na gryf

Odpowiednio dobrane ćwiczenia ze sztangą, to jeden z najważniejszych elementów treningu siłowego. Jego skuteczność oraz efektywność uzależniona jest od wielu czynników. Istotne są w tym przypadku systematyczność, odpowiedni plan treningowy oraz właściwie dobrane obciążenia treningowe. Wybór w zakresie obciążeń jest ogromny. Na co warto zwrócić uwagę? Warto postawić na obciążenia dobrej jakości. Poszczególne talerze mogą różnić się pomiędzy sobą pod wieloma względami. Przede wszystkim masą, ale również materiałem z którego są wykonane. Pod tym względem wyróżnić można:

  • Obciążenia kompozytowe – charakteryzują się większym rozmiarem niż obciążenia żeliwne i zajmują przez to więcej miejsca. Są idealne dla osób początkujących, nieprzyzwyczajonych do pracy z dużymi ciężarami. Jednak są mniej trwałe od obciążeń żeliwnych.
  • Obciążenia żeliwne – są mniejsze i zajmują mniej miejsca (nawet w przypadku bardzo dużych obciążeń). Są bardzo trwałe, ale mniej bezpieczne dla osób niedoświadczonych.
  • Obciążenia z tworzyw sztucznych – wskazane w przypadku ćwiczeń, w których dochodzi do częstego kontaktu sztangi z podłożem, np. do martwego ciągu, rwania czy też podrzutów.

Obciążenia kompozytowe – poznaj dostępne rodzaje

Obciążenia kompozytowe, określane również jako bitumiczne, to takie obciążenia, które wypełnione są masą bitumiczną – mieszanką wypełniacza, kruszywa i lepiszcza. Wszystko to zamknięte jest w tworzywie sztucznym. W związku z budową obciążenia bitumicznego jest ono większe, niż w obciążenie żeliwne, przez co zajmuje również więcej miejsca. Jednak obciążenie takie jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Obciążenia bitumiczne sprawdzają się w przypadku osób początkujących, które dopiero uczą się jak ćwiczyć ze sztangą czy hantlami.

Obciążenia bitumiczne – 5kg, 10kg, 20kg, 25kg

Obciążenia bitumiczne ze względu na wykorzystany materiał są znacznie tańsze od obciążeń żeliwnych. Talerz bitumiczny o masie 5kg zależnie od producenta oraz kształtu kosztować może ok. 20-30zł od sztuki. Odpowiedniki wykonane z żeliwa zazwyczaj kosztują ok. 50% więcej. Poza materiałem, z którego są wykonane, obciążenia różnią się również masą. Najczęściej spotykane są obciążenia treningowe o masie 5kg10kg15kg20kg, oraz 25kg (talerze olimpijskie). Tworząc swoją domową siłownię warto zaopatrzyć się w talerze o różnej wielkości. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie ciężaru sztabki w dokładny sposób, a przeskoki pomiędzy podnoszonymi ciężarami nie są duże. Należy pamiętać, aby przy zakładaniu talerzy na gryf masa po obu stronach sztangi była taka sama. Zakładając na gryf talerze pamiętaj o odpowiedniej kolejności – najpierw talerze cięższe, a później lżejsze.

Obciążenia żeliwne

Obciążenie żeliwne, jak sama nazwa wskazuje wykonane jest z żeliwa. Jest to bardzo solidny, trwały oraz ciężki materiał. Gabarytowo obciążenia żeliwne są mniejsze od tych bitumicznych. Zdecydowaną zaletą obciążeń żeliwnych jest ich poręczność. Pomimo dużej masy, obciążenia te mogą być niewielkich rozmiarów, przez co treningi są zdecydowanie bardziej komfortowe. Jednak obciążenia żeliwne mają również swoją wadę – są mniej bezpieczne przy zdejmowaniu obciążników. Warto wówczas ćwiczyć na specjalnej macie, bo upuszczone obciążenie nie ma żadnej amortyzacji i zdecydowanie łatwiej o porysowanie podłogi. Obciążenia żeliwne, szczególnie te kształcie kierownicy są idealne do treningu z hantlami, ale również do ćwiczeń które wykorzystują gryfy łamane oraz olimpijskie. Obciążenia żeliwne są droższe od bitumicznych, ale zdecydowanie trwalsze.

Obciążenia betonowe na gryf – na co zwrócić uwagę

Mimo iż wybór obciążenia uzależniony jest przede wszystkim od preferencji, a także zasobów użytkownika, to jednak korzystanie z obciążeń betonowych nie jest polecane. Ich niższa cena może wydawać się kusząca. Korzystne jest również stosunkowo łatwe tworzenie takich talerzy samodzielnie. Jednak w porównaniu do np. obciążeń żeliwnych, materiał ten wydaje się bardzo kruchy. Talerze takie bardzo łatwo uszkodzić, np. podczas ściągania ich gryfu i odkładania na miejsce. Zdecydowanie korzystniej zainwestować w obciążenia żeliwne lub kompozytowe. Ich cena nie jest dużo większa, a obciążenia takie są zdecydowanie trwalsze i bezpieczniejsze. Warto jednak zaznaczyć, że obciążenia betonowe mogą być również obciążeniami kompozytowymi. Warstwę zewnętrzną tworzy wówczas łatwe w czyszczeniu tworzywo sztuczne. W przeciwieństwie do obciążeń żeliwnychobciążenia betonowe pokryte tworzywem pozwalają na tłumienie dźwięków, co sprawdzi się np. w przypadku siłowni domowej.

Obciążenia gumowane – czym się charakteryzują

Obciążenie gumowane może być zarówno obciążeniem żeliwnym, jak i kompozytowym. Charakterystyczna jest dla niego zewnętrzna warstwa – pokrycie warstwą gumy. Zastosowanie wysokiej jakości gumy sprawia, że talerze są odporne na uderzenia oraz na ścieranie. Mogą mieć różne kształty i różną masę, to które wybierzesz zależy tylko od Twoich preferencji. Widząc obciążenie gumowane warto upewnić się co tak naprawdę jest w środku. Równie dobrze może to być beton. Talerze takie nie są polecane do sztangi. Materiał ten jest bardziej kruchy i łatwo może ulec uszkodzeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium