Nordic Walking i Trekking | 3 października 2022

Nordic Walking i trekking — jaka jest między nimi różnica?

“Kijki to kijki, a spacer to… spacer – żadna różnica”, jeśli pierwsza Twoja myśl zabrzmiała właśnie tak, daj nam chwilę, a zobaczysz, że różnica jest. I to ogromna!

Marsz z kijkami w ostatnich latach zyskał na popularności. Nic dziwnego, to rewelacyjny sposób na połączenie przyjemnego spędzania czasu z pożyteczną dawką ruchu. Ale to jak to w końcu jest z tym spacerem? Trekking, czy Nordic Walking?

 

Kije trekkingowe są przydatnym sprzętem dla każdego miłośnika górskich wędrówek. Ich zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo, chroniąc przed poślizgnięciem się lub skręceniem kostki na nierównościach. Kije podczas trekkingu pomagają również pokonywać przeszkody, co przekłada się na mniej uciążliwą wędrówkę. Jeśli jednak góry, to nie do końca Twoja historia, nie przejmuj się. Dalej możesz praktykować marsz z kijkami, tyle że do Nordic Walking. Nordic Walking to szybki marsz po równej lub lekko pagórkowatej powierzchni, a kijki w tym wypadku służą do odpychania się pod kątem 45° od podłoża, a nie jak w przypadku trekkingu do podpierania ciała. Spacer z kijkami Nordic Walking pozwala zaangażować do pracy nawet 95% mięśni. Nie do wiary, prawda?

Ze względu inne funkcje, jakie pełnią kijki w trekkingu, a jakie w Nordic Walking, różnią się one budową. Dlatego, choć początkowo zdawać by się mogło, że kijki to kijki, warto dobrać jednak te dedykowane pod daną aktywność 🙂

„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”

Jak wybrać kijki do Nordic Walking?

Marsz z kijkami to stosunkowo prosta aktywność, niewymagająca ówczesnego przygotowania. No prawie… Jedną z istotniejszych rzeczy, o których trzeba pomyśleć przed pierwszym wymarszem, są odpowiednie kijki do Nordic Walking. Ale co to właściwie znaczy i co wziąć pod uwagę podczas poszukiwań kijków? 

  • Długość kijka do Nordic Walking – to właściwie najistotniejszy aspekt. Za długi lub za krótki kijek nie tylko mocno wpływa na komfort marszu, ale też na prawidłową jego technikę. Przyjmuje się, że osoba początkująca powinna pomnożyć swój wzrost przez 0,68, by poznać odpowiednią dla siebie długość. Ile ci wyszło? 🙂 
  • Materiał, z jakiego wykonany jest kij do Nordic Walking. Najpopularniejsze są kije aluminiowe oraz karbonowe, przy czym aluminiowe w szczególności polecane są początkującym. Nie tylko są dużo tańsze, ale i wytrzymalsze od karbonu. 
  • Rękojeść – ważne aby było wygodnie, nawet w dalekie trasy. Rączka wykonana z korka najlepiej się sprawdzi. 
Kije do Nordic Walking
Kije Trekkingowe
Plecaki Turystyczne

Co nieco już wiesz o wyborze kijków do Nordic Walking, a właściwie wiesz to, co najważniejsze na początek, więc nie zwlekaj z przygotowaniami do swojego pierwszego marszu 🙂 

Zacznij z nami

Jak przygotować się na wyprawę trekkingową?

Górskie wędrówki, szczególnie jesienią, gdy górskie szlaki znacząco pustoszeją, to ogromna przyjemność dla ciała i duszy. Przyjemne zmęczenie i bliskość natury, czego chcieć więcej? Według nas, odpowiedniego sprzętu i akcesoriów! 😀 Co zabrać ze sobą na wyprawę trekkingową?

  • Wygodne buty – to podstawa, bez odpowiednich butów, dopasowanych do pogody, daleko nie zajdziesz.
  • Skarpetki – w końcu nawet najwygodniejsze buty bez odpowiednich skarpet potrafią dać w kość delikatnej skórze stóp.
  • Kubek – oczywiście niepusty. Nie pożałujesz, jeśli do plecaka zapakujesz ciepłą herbatę, aromatyczną kawę lub coś na rozgrzanie 😉
  • Plecak – nawet na te krótkie wędrówki znajdzie się sporo rzeczy do zapakowania. Kanapka, herbata, skarpetki na zmianę, czy kurtka przeciwdeszczowa.