Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Maty do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń to jedno z ważniejszych akcesoriów, w przypadku wykonywania ćwiczeń fitness. Bardzo często osoby początkujące, nie zdając sobie sprawy z komfortu, jaki daje mata do ćwiczeń, swoje treningi przeprowadza na domowym dywanie. To błąd, który może zniechęcić do fitnessu nawet najbardziej wytrwałych. Radzimy go nie popełniać.

Maty do ćwiczeń

Mata fitness z antypoślizgową powierzchnią HMS MFK01 szara Mata fitness z antypoślizgową powierzchnią HMS MFK01 szara
Producent: HMS
Cena:

89,90 zł

Cena regularna: 97,90 zł

Najniższa cena: 97,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • -8%
Mata puzzle do ćwiczeń komplet 10mm HMS MP10 czarne Mata puzzle do ćwiczeń komplet 10mm HMS MP10 czarne
Producent: HMS
Cena:

39,90 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • -11%
Mata puzzle do ćwiczeń komplet 10mm HMS MP10 żółte/niebieskie/fioletowe Mata puzzle do ćwiczeń komplet 10mm HMS MP10 żółte/niebieskie/fioletowe
Producent: HMS
Cena:

78,90 zł

Cena regularna: 89,90 zł

Najniższa cena: 89,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • -12%
Mata treningowa 140x60cm z otworami HMS MFK08 zielona Mata treningowa 140x60cm z otworami HMS MFK08 zielona
Producent: HMS
Cena:

91,90 zł

Cena regularna: 119,00 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • -23%

Maty nazywane również jako karimaty do ćwiczeń są jednym z niezbędnych elementem treningów fitness czy jogi. Zapewnia komfort ćwiczeń i osłania przed otarciami. Polecamy zwrócić uwagę na grubość wybieranej maty, to właśnie ten parametr decyduje o wygodzie ćwiczeń ale to nie jedyna różnica. Kolejnym aspektem jest długość oraz szerokość. Należy wybrać tak, żeby zmieściło się na niej całe ciało. Profesjonalne maty do klubów fitness posiadają otwory na rogach, dzięki temu mogą one być zawieszane na wieszakach co ułatwia ich przechowywanie. Dużym autem jest wiele zastosowań. Mogę być stosowane jako maty do fitnessumaty do aerobiku oraz nawet do ćwiczeń siłowych. Przy wyborze dobrze się zastanów jaki trening będziesz stosować i wybierz idealną propozycję dla siebie. Maty fitness do ćwiczeń przeznaczoną są do aktywności w zakresie aerobikupilatesu oraz ćwiczeń siłowych. Są jednym z niezbędnym przyrządów treningowych w domu oraz w profesjonalnych siłowniach. Ich rolą jest zapewnienie komfortu podczas ćwiczeń oraz osłania przed otarciami. Na wybór odpowiedniej maty treningowej składa się kilka czynników, taki jak: materiał wykonania, grubość, elastyczność, rozmiary itd. Przy wyborze kluczowym czynnikiem jest rodzaj ćwiczeń jaki będzie wykonywany przy użyciu maty. Na przykład do jogi wystarczy cienka mata z tworzywa sztucznego. Natomiast do bardziej intensywnego treningu należy wybrać matę grubszą. Maty do ćwiczeń w domu najczęściej wybierane są maty z tworzywa NBR o grubość 1-2cm. Zapewniają one odpowiednią amortyzację i wygodę podczas ćwiczeń. Profesjonalne kluby sportowe najczęściej wybierają maty z tworzywa TPE o grubości 1,5-2cm. Jest mniej elastyczna niżeli maty do ćwiczeń w domu, co utrudnia ich zwijanie w rulon. Odpowiedzią są otwory, które umożliwiają przechowywanie maty wieszając ją na ścianie. Dodatkową cechą jest duża wytrzymałość, co jest kluczowym czynnikiem przy dużej eksploatacji produktu. Dużym atutem mat fitness jest wiele zastosowań. Maty mogę być stosowane do jogi, aerobiku oraz nawet do ćwiczeń siłowych. Odpowiedni wybór maty dla siebie, jest gwarantem komfortu treningu, oraz sprzyja jego efektywność. Maty do ćwiczeń to akcesoria bardo przydatne podczas treningu wykonywanego w domu, ale stosuje się je także w klubach fitness oraz na siłowniach. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń, a także minimalizuje się możliwość wszelkich otarć i poślizgnięć. Aby być w pełni zadowolonym ze swojej maty, trzeba wybrać model dopasowany do określonej aktywności.

Maty fitness

Zanim zdecydujesz się na zakup maty, musisz pamiętać o tym, że kupowanie przypadkowego modelu nie ma sensu, nawet jeśli cena sugeruje, że jest to produkt profesjonalny. Bierz pod uwagę różne parametry maty, w żadnym wypadku nie kieruj się kolorem, czy ogólnym wrażeniem. Najpierw należy sprawdzić, czy upatrzone maty fitness są wystarczająco długie i szerokie. Nie powinny być krótsze niż długość Twojego ciała, nie mogą być też za wąskie, ponieważ podczas skomplikowanych ćwiczeń ograniczałyby zakres ruchu. Drugim niezwykle ważnym czynnikiem, na który zwraca uwagę każdy, kto ćwiczył już na macie, jest grubość produktu. Maty polecane osobom trenującym fitness powinny mieć minimum 1 centymetr grubości! Zazwyczaj mają one 1 cm – 2 cm, dzięki czemu dobrze amortyzują wstrząsy i zmniejszają ryzyko kontuzji. Warto pamiętać, że grubsze maty są wskazane w przypadku intensywnych treningów, podczas których trzeba szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i wygodę. Tego rodzaju maty produkuje się między innymi z syntetycznego kauczuku NBR, cenionego za optymalną elastyczność i za zapewnienie wygody także przy dynamicznych ćwiczeniach fitness. Bardzo cenione są maty odporne na wilgoć, ponieważ nie wchłaniają potu i umożliwiają zachowanie akcesorium w czystości, ponadto dużym atutem modeli do fitnessu (dla większości osób) jest niska pamięć kształtu, gwarantująca to, że mata po treningu wraca do swojej pierwotnej formy. Profesjonalne maty fitness wykorzystywane w klubach powstają zazwyczaj z tworzywa TPE albo z połączenia TPE z pianką EVA. Materiał TPE jest antypoślizgowy, szczególnie odporny na uszkodzenia (co jest bardzo ważne, jeśli produkt jest często eksploatowany) i znakomicie amortyzuje. Trzeba wiedzieć, że tego typu maty są mniej elastyczne od tych wykonanych z NBR. Jednak większość profesjonalnych mat nie sprawia problemu podczas przechowywania. Mają one specjalne otwory pozwalające przechowywać je na ścianie albo specjalne paski, dzięki którym po zwinięciu w rulon maty nie rozkładają się. Maty z takimi paskami można w dodatku przetransportować. Maty do fitnessu z grupy premium można wykorzystywać zarówno w klubach, jak i w domu – ważne, aby wybrać tę, która będzie pasować do osobistych wymagań.

Maty do ćwiczeń

Maty przeznaczone do ćwiczeń mogą znacznie różnić się parametrami. Jedne sprawdzą się podczas lekkich, relaksacyjnych ćwiczeń, inne są niezastąpione podczas dynamicznych wyskoków i częstych zmian wykonywanych na przykład w trakcie trakcie treningu cardio. Dobra mata do ćwiczeń pozwoli czuć się wygodnie w momencie przewracania się na boki, klęczenia, leżenia na brzuchu i w czasie różnych wyskoków czy wymachów nogami. Wąska, krótka mata nie sprawdzi się, jeśli masz w zwyczaju nie oszczędzać się podczas treningu. Gdy ćwiczenia są trudne i wymagające, bardzo istotne jest także to, aby mata miała odpowiednią grubość – im trudniejsze i ryzykowniejsze ćwiczenia, tym lepiej. Grubsze maty są idealne dla bardzo szczupłych osób, które są szczególnie narażone na otarcia i odgniecenia. Warto jednak mieć na uwadze, że cieńsze maty zazwyczaj lepiej sprawdzają się w przypadku czynności wykonywanych na stojąco. Maty do ćwiczeń powinny wykazywać się dobrą przyczepnością. Takie modele są po prostu bezpieczniejsze podczas intensywnego i skomplikowanego treningu. Warto pomyśleć o macie, której górna warstwa jest wykonana z miękkiej pianki EVA – materiał ten dopasowuje się do ciała ćwiczącej osoby, dzięki czemu zapewnia jej wyjątkowy komfort podczas aktywności. Jednoczesna niska pamięć kształtu materiału umożliwia macie szybki powrót do podstawowego kształtu. Nowoczesne maty do ćwiczeń powstają z tworzyw odpornych na wilgoć, co daje im większą trwałość, higieniczność, a także bardzo ułatwia czyszczenie. Materiały EVA i TPA są wyjątkowo trwałe – kupując matę wykonaną z tych tworzyw, robi się inwestycję na lata. Rodzi się pytanie: dla kogo przeznaczone są krótkie i wąskie maty, skoro te o pokaźniejszych rozmiarach są wygodniejsze? Można ich używać, jeśli wykonuje się większość ćwiczeń na siedząco, sprawdzają się także w przypadku niektórych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Z pewnością są jedynym rozwiązaniem, gdy ma się dla siebie mało miejsca w pokoju albo na zajęciach w klubie.

Maty do ćwiczeń jogi

Coraz więcej osób trenuje jogę, dlatego na rynku jest naprawdę sporo mat, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas poznawania i praktykowania technik jogicznych. Mata do jogi nie musi być gruba – tak naprawdę zalecane są w tym przypadku najcieńsze maty! Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed poślizgnięciem się w trakcie ćwiczeń. Warto wybrać matę o grubości około 5 mm – dobrze sprawdzi się model z TPE, czyli z elastomerów termoplastycznych, gwarantujących amortyzację oraz izolację. Maty z takiego materiału można łatwo oczyścić, używając ściereczki nasączonej niewielką ilością czyszczącego produktu. Profesjonalne maty do jogi z gumowym spodem najlepiej zabezpieczają przed przesuwaniem się akcesorium. Górna część z zamszową teksturą to gwarancja komfortu – przyjemna miękkość materiału umila czas spędzany na ćwiczeniach. Odpowiednio oczyszczane maty tego rodzaju mogą być wykorzystywane przez długie lata. Dość popularne są też maty z wodoodpornego PCV, które nie nasiąka potem. Co ważne, tworzywo to trudno rozerwać, jednak dość słabo amortyzuje, dlatego, nie sprawdza się przy trudnych, dynamicznych ćwiczeniach. Dodatkową zaletą niektórych mat do jogi jest intrygująca grafika. Trudno zaprzeczyć, że to może zmotywować do częstego użytkowania maty! Jeśli szuka się uniwersalnej maty do treningu jogi i fitnessu, rozwiązaniem jest mata o grubości 8mm – 1cm z tworzywa NBR albo TPE. 

Maty antypoślizgowe

O matach, które mają antypoślizgowe właściwości, sporo już napisano powyżej. To, że mata zostaje na miejscu i nie przesuwa się podczas ćwiczeń, to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także możliwość precyzyjniejszego wykonywania różnych ruchów. Jeśli ćwiczenia wymagają szybkich oraz dynamicznych zmian ustawienia ciała, to mata z antypoślizgową powierzchnią jest po prostu niezbędna. Mata może być cała wykonana z materiału, który zapobiega poślizgnięciom, może też być zrobiona z dwóch warstw. Warstwa, na której bezpośrednio kładziemy się, zapewnia amortyzację i wygodę ciału, a warstwa, która styka się z podłożem, charakteryzuje się przyczepnością. Dwuwarstwowe maty są wyjątkowe pod tym względem, że przy swoich właściwościach antypoślizgowych zachowują optymalną miękkość i odznaczają się elastycznością. Maty antypoślizgowe na spodniej stronie często mają bieżnik o specyficznej, jodełkowatej strukturze – to właśnie one odpowiadają za stabilność akcesorium.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium