Wrotki stałe rozmiary

Wrotki od wielu pokoleń są bardzo popularne. Można na nich jeździć niezależnie od wieku i są świetną formą rekreacji. Choć w przypadku dzieci często najlepszym rozwiązaniem są wrotki regulowane, tak młodzież i dorośli zdecydowanie częściej wybierają wrotki o stałym rozmiarze. A jakie Ty wybierzesz? 

Produkty

Jest 6 produktów.

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Co można doradzić osobom, które planują zakup wrotek? Wszystko zależy od tego, czy będą to pierwsze w życiu wrotki czy może zastępstwo dla poprzednich, z których się wyrosło (w przypadku młodszych użytkowników) albo po prostu uległy zużyciu lub zniszczeniu. Wielu rodziców na pewno zastanawia się czy taka aktywność jest bezpieczna dla ich pociech. Odpowiedź może być twierdząca. Jazda na wrotkach jest bezpieczna, pod warunkiem, że zapewnimy naszemu dziecku odpowiednie ochraniacze oraz kask. To samo tyczy się zresztą dorosłych. Odpowiednio wyposażeni, z pewnością będziemy gotowi do jazdy. Tradycyjne wrotki to nic innego, jak specjalne buty, które wyposażone zostały w podstawę na czterech kołach i element hamujący. Co odróżnia je od rolek? Są bardziej stabilne, ponieważ są dwuśladowe. Rolki są jednośladowe, co wymaga od nas poświęcenia więcej czasu na naukę jazdy na nich. Wobec czego wrotki są uznawane za bezpieczniejsze, sama jazda na nich jest postrzegana jako zdecydowanie łatwiejsza. Myślę, że wrotki są idealnym rozwiązaniem dla początkujących.

Rodzaje wrotek dostępne na PESport

wrotki rekreacyjne (wrotki klasyczne) – to z pewnością najpopularniejsze wśród tych polecanych dla początkujących użytkowników i dla dzieci. Mają one wyższe buty (sięgające za kostkę) na małym obcasie. Całość buta jest umiejscowiona na szynie, która wyposażona została w cztery koła o dosyć miękkiej powłoce. Taka powłoka dobrze amortyzuje nierówności terenu. Takie wrotki służyć będą do podstawowego zastosowania, czyli po prostu fitnessu na wrotkach albo do jazdy po alejkach, chodnikach lub boiskach. Poleca się je jak wybór wrotek dla dziecka. Z pewnością są bezpieczne i stabilne, jak również nie rozwijają bardzo wysokich prędkości. Nie da się na nich rozpędzić aż tak, żeby zrobić sobie dużą krzywdę.- wrotki sportowe – przeznaczone już do zdecydowanie szybszej jazdy. Z tego właśnie powodu dedykowane są bardziej zaawansowanym wrotkarzom. Wrotki te wyposażone są w but o sportowym fasonie (płaska podeszwa i zdecydowanie niższa cholewka). Wrotki tego typu są zdecydowanie bardziej zwrotne i o wiele szybsze, właśnie dzięki swojej budowie. Można wykonywać na nich różne manewry i jeździć z wyższą prędkością niż pozwoliłyby nam na to wrotki klasyczne. Mimo wszystko uznawane są za wrotki bezpieczne.- wrotki derby – sportowe wrotki zaprojektowane specjalnie do dyscypliny takiej jak derby. Są bardzo lekkie, mają niski but (jeszcze niższy niż klasyczne wrotki sportowe) oraz szeroki stoper.- wrotki skatepark – wrotki przeznaczone do jazdy po rampie. Aby spełniać swoją rolę powinny mieć twarde koła i but na niewysokim obcasie.- wrotki retro – swoim designem przypominają wrotki sprzed lat. Wybierane są przeważnie przez dziewczynki lub kobiety. Są bardzo stylowe i na pewno przyciągają uwagę. Jednocześnie są bardzo wygodne.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wrotek?

Kółka – wrotki są wyposażone w cztery kółka, ułożone w dwóch liniach. Jest to gwarancją stabilności całej ich konstrukcji. Kupując wrotki można zdecydować się na kółka miękkie lub twarde. Czym one się różnią? Kółka twarde – wolniej się zużywają i są szybsze, ale gorzej amortyzują nierówności podłoża, po którym się poruszają. Kółka miękkie – o wiele lepiej amortyzują i zapewniają lepszą przyczepność niż kółka twarde. Sprawia to, że są bezpieczniejsze dla początkujących. Niestety, szybciej się ścierają.Rodzaj buta (twardy lub miękki) – od rodzaju będzie zależała stabilizacja naszej nogi i komfort jazdy na wrotkach.

But miękki – doskonały wybór do zwrotnej jazdy pełnej zróżnicowanych manewrów. Miękkie buty są stosowane we wrotkach do tańca. Wrotki tego typu są lżejsze i nieco wygodniejsze, ale słabiej stabilizują stopę i kostkę. But twardy – dobry wybór do jazdy rekreacyjnej. Wrotki z twardym butem zapewniają dobrą stabilizację kostki i stopy.

Łożyska – niewiele osób zwraca uwagę na standard łożysk podczas zakupu wrotek. Faktycznie, jeśli kupujemy wrotki rekreacyjne, do sporadycznego użytku, standard łożysk może nie mieć znaczenia podczas codziennego użytkowania, ale i tak warto wybrać wrotki z dobrymi łożyskami. Standard łożysk określa skala ABEC (klasy 1, 3, 5, 7 oraz 9). Im wyższa klasa łożysk, tym większa precyzja ich wykonania i lepsze działanie.Traki oraz szyny i jakość ich wykonania – elementy te znajdują się w każdych wrotkach. Najlepiej, gdyby były one wykonane z materiałów bardzo wysokiej jakości (szyny są najczęściej nylonowe, a traki aluminiowe). Wysoka jakość zawsze zapewni nam dużo większy komfort jazdy i pozwoli cieszyć się zakupionymi wrotkami o wiele, wiele dłużej. Warto dołożyć trochę pieniędzy i cieszyć się z porządnego sprzętu.Rozmiar wrotekma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania ich przez długi czas.Wrotki o zbyt luźnym bucie nie będą odpowiednio trzymały się stopy, przez co stracimy stabilizację i możemy ulec kontuzji. Wrotki stałe muszą zapewnić nam komfort użytkowania.Za ciasne wrotki będą uwierały i tym bardziej nie będą odpowiednie do użytku.Jak dobrać rozmiar wrotek? Wiele osób sięga po wrotki o rozmiar większe od obuwia, które nosi na co dzień. Najlepiej jednak zmierzyć dokładnie stopę i dobrać odrobinę większy rozmiar na podstawie tabeli producenta (zmierzyć należy długość wkładki w tabeli wrotki stałe rozmiary). To ważne, zwłaszcza gdy wybieramy wrotki nieregulowane (wrotki stałe rozmiary).O czym jeszcze należy pamiętać?Wybór wrotek to tylko początek świetnej przygody z jazdą na wrotkach. Warto zastanowić się również nad odpowiednim ubraniem sportowym, które nie będzie krępowało ruchów oraz nad odpowiednimi zabezpieczeniami. Niezbędne dla bezpieczeństwa są:Kask na wrotki chroniący głowę – zabezpieczy nas podczas upadku.Ochraniacze na kolana i łokcie – zabezpieczą nasze ciało przez licznymi otarciami, które mogą powstać w przypadku przewrócenia się lub uderzenia w jakąś przeszkodę.