W odniesieniu do deskorolki longboard często pojawia się jedno pytanie — czym właściwie longboard różni się od zwyczajnej deskorolki? Oczywiście kształtem. Jak sama nazwa wskazuje longboard, jest dłuższy. Wiele modeli posiada też charakterystyczne zwężenie przy przednich i tylnych kółkach (przez co złośliwym przypomina deskę do krojenia). W oczy rzucają się też kwestie konstrukcyjne. Kółka deskorolek zamontowane są w pobliżu środka ciężkości. W longboardach natomiast osadzone są stricte na początku i końcu. Taka budowa znacząco wpływa na funkcjonalność. Podczas jazdy na deskorolce możemy wykonać o wiele więcej trików. Z kolei longboard przeznaczony jest przede wszystkim do komunikacji. Osiąga o wiele większą prędkość. Daje też większe możliwości manewru. Co ciekawe longboardami interesują się zarówno miłośnicy narciarstwa jak i surfingu. Wiele osób korzysta z tych desek do zjazdów (ale po betonie a nie śniegu). Surferzy z kolei trenują na longboardach w miesiące, w które nie ma fal.
Deskorolki longboard – jaką wybrać?
Deskorolki longboard dostępne są we wszelkich możliwych rozmiarach i kształtach. Tutaj jednak warto zwrócić na pewną rzecz. Konkretne parametry konstrukcyjne zauważalnie wpływają na możliwości danego sprzętu: Rozmiar blatu i rozstaw osi: Generalnie rzecz ujmując, im większy rozstaw osi, tym większą prędkość jesteśmy w stanie rozwinąć podczas jazdy na desce. Uwagę należy jednak zwrócić na fakt, że wraz z długością blatu wzrasta promień obrotu. Mówiąc po ludzku, o skręcie trzeba zacząć myśleć o wiele wcześniej. Wysokość blatu: Kolejny ważny parametr to przestrzeń pomiędzy dolną krawędzią deski a gruntem. Im wyżej zawieszony jest blat, tym ciężej się odpychać. Zdecydowanie spada też stabilność deski. Elastyczność blatu: Bardziej elastyczne blaty o wiele lepiej nadają się do curvingu i pumpingu. Te sztywniejsze umożliwiają uzyskanie większej prędkości. Profilowanie blatu: Jeśli deska ma wyżłobienia na stopy wzdłuż swojej długości, dobrze sprawdzi się podczas freeridingu i freestylu. Ciężej będzie nam jednak cruisować i “tańczyć”. Kicktail (wygięcie z tyłu blatu) zdecydowanie ułatwia freestyle. Twardość kółek: Twardsze kółka pozwalają uzyskać większą prędkość na gładkich nawierzchniach. Miękkie z kolei lepiej “się kręcą” na drogach, które odznaczają się pewną chropowatością. Wzór: Nadruki na blatach zawsze były ważnym elementem kultury skateboardingowej. Deska może mieć najlepsze parametry, ale jeśli nie będzie Ci się podobać, cała frajda z jazdy może przepaść. Zwracaj uwagę nie tylko na twardość kółek, ale też na to, czy wzór czaszki na deku Ci odpowiada. Przed wyborem sprzętu warto zwrócić się do znajomych, którzy już jeżdżą na longboardach. Najlepiej przetestować kilka z nich.
Deskorolka longboard dla zaawansowanych – najważniejsze informacje
Jeśli już umiesz stać na longboardzie i przejechałeś swoje pierwsze dwa metry, możesz zacząć uczyć się na temat bardziej zaawansowanych technik jazdy. Tutaj warto zapoznać się z fachowym słownictwem: Cruising: Najprostsza i najbardziej oczywista technika jazdy. Odpychaj się raz na kilkanaście metrów i pędź do przodu. Ucz się utrzymywania równowagi, a z czasem będziesz śmigać po mieście w równie dużym tempie co na rowerze. Pumping: Ucz się balansować. Po czasie złapiesz równowagę i będziesz mógł jechać do przodu wyłącznie “pompując” – bez odpychania. Podpowiemy, że ten styl jazdy jest łatwiejszy, kiedy lekko poluzujemy przedni truck. Dancing: Zabawa dla osób, które już świetnie opanowały cruising i pumping. Dancing to longboardowa wersja trików. Najlepiej wychodzi na placach (duża przestrzeń jest kluczowa dla tej zabawy). Po prostu jeździmy bez określonego celu, skręcając i zmieniając pozycję na blacie (czasami dosyć efektownie). Downhill: Zabawa dla odważnych i baaardzo zaawansowanych. Wskakujesz na deskę, dojeżdżasz do najbliższej pochyłości i pędzisz w dół. Tutaj warto pamiętać o tym, że w przysiadzie możemy zwiększyć swoją aerodynamikę i przemieszczać się jeszcze szybciej.
Najlepsze deskorolki longboard – przegląd dostawców na PESport
W naszej ofercie proponujemy przede wszystkim longboardy firmy Nils Exreme. Marka specjalizuje się w produkcji sprzętu do tak zwanych sportów miejskich. Od dwudziestu lat dostarcza użytkownikom rolki, hulajnogi i deski. Nils Extreme proponuje deskorolki longboard klon kanadyjski. W przeważającej większości wypadków wyposażone są w trucki aluminiowe z gumkami o kilku stopniach twardości. Już nawet laikowi rzuci się w oczy fakt, że deski są zróżnicowane pod względem kształtu. Większość ma wygląd charakterystyczny dla większości longboardów. W ofercie sklepu PESport można jednak zobaczyć także deskorolki o kształcie łzy. Są one dedykowane wykonywaniu tricków. Oczywiście warto zwrócić uwagę także na wzory na deskach. Nils Extreme daje możliwość wyboru blatu z szeroką gamą czaszek. Dostępne są też deki z motywami charakterystycznymi dla kultury hiphopowej. Minimaliści mogą zdecydować się na czyste deski bez nadruków.