Hantla żeliwna – specyfika, zalety i wady
Budowa, jaką charakteryzują się obciążenia żeliwne, jest dość charakterystyczna. Jeśli porównasz je z obciążeniami wykonanymi z innych materiałów, różnica momentalnie rzuca się w oczy. I to dosłownie. Obciążenia żeliwne są po prostu znacznie mniejsze.
Hantle 2x20kg
Różnica gabarytów przekłada się na wiele kwestii. Po pierwsze jeżeli posiadasz więcej talerzy (czy to do hantli, czy do sztangi), zajmują one znacznie mniej miejsca. Szczególnie w małym mieszkaniu będzie to mieć znaczenie, ale i w większym przełoży się na lepszą estetykę kącika ćwiczeniowego. Drugim skutkiem mniejszych wymiarów jest większa wygoda w trakcie wykonywania ćwiczeń z cięższymi hantlami. Po prostu są dużo bardziej poręczne, niż ich alternatywy. Trening z takim sprzętem będzie czystą przyjemnością. Generalnie budowa obciążeń żeliwnych sprawia, że wiele osób określa je „solidnym kawałem żelaza”. Na pewno są przydatne dla osób stawiających na ciężką pracę z dużymi ciężarami. Docenią je także osoby szukające solidnego sprzętu, który będzie mógł służyć całymi latami. Żeliwo o tyle się w tym przypadku sprawdzi, że jest po prostu niesamowicie trwałe. Istnieją jednak i wady. Przede wszystkim obciążenia żeliwne są mniej bezpieczne w trakcie użytkowania. Jeśli dojdzie do przypadkowego upuszczenia, żadna warstwa ochronna nie zapewni przynajmniej minimalnej amortyzacji. Dodatkowo należy pamiętać także i o tym, że brak warstwy ochronnej sprawia, że obciążeniami tego rodzaju łatwo zarysować podłogę lub przedmioty znajdujące się obok miejsca, w którym zwykle odkładamy przybory treningowe. Dodatkowo trzeba liczyć się i z tym, że taki rodzaj ciężarów jest drogi w porównaniu z innymi materiałami – czasem nawet o kilkadziesiąt procent. Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku ciężarów żeliwnych warto postawić na talerze typu „kierownica”, gdyż wygodniej się je ściąga z sztangi.
Hantle żeliwne czy bitumiczne
Budowa obciążeń bitumicznych znacznie różni się od tej charakterystycznej dla klasycznych ciężarów. Zamiast żeliwa wykorzystuje się tutaj – zgodnie z tym, co sugeruje nazwa – masę bitumiczną (a więc mieszankę kruszywa, lepiszcza i wypełniacza), na którą nanosi się warstwę tworzywa sztucznego. Takie podejście sprawia, że obciążenia bitumiczne przy tym samym ciężarze cechują się dużo większymi gabarytami, niż ich żeliwne odpowiedniki. Zajmują więcej miejsca w kącie z akcesoriami, a na dodatek są znacznie mniej komfortowe w trakcie pracy z większą liczbą kilogramów. Przynajmniej gdy mówimy o wykorzystywaniu hantli, ponieważ w przypadku obciążeń nakładanych na sztangę będzie to mniej przeszkadzać. Są jednak i zalety. Obciążenia bitumiczne dzięki mniejszej gęstości dobrze sprawdzą się w przypadku osób początkujących, które dopiero zaczynają treningi z ciężarami i jeszcze nie są przyzwyczajone do pracy z dużymi ciężarami. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na trochę lepszy poziom bezpieczeństwa, niż w przypadku żeliwa. Co prawda nadal upadek takiego obciążnika jest groźny, jednak warstwa amortyzująca nieco poprawia sytuację, przy okazji redukując ryzyko powstania zarysowań na podłodze (które w przypadku obciążeń żeliwnych mogą powstawać także przy zwykłym odkładaniu hantli, czy kładzeniu sztangi).
Hantle żeliwne 2x10kg
Zestaw hantli żeliwnych 2×10 kg marki Hop Sport pomogą Ci osiągnąć zaplanowane efekty, bez ryzyka kontuzji. Zależy Ci na poprawie wyglądu fizycznego oraz zbudowaniu masy mięśniowej górnych partii ciała oraz rąk? Oto najważniejsze korzyści wynikające z systematycznych ćwiczeń z hantlami żeliwnymi:
- Zaangażowanie większej liczby mięśni niż przy podobnych ćwiczeniach wykonywanych np. na sprzęcie w siłowni (włączenie do treningu mięśni stabilizacyjnych).
- Różnorodność treningu – dzięki hantlom żeliwnym możemy wykonywać te same ćwiczenia w różnych wariantach.
Prezentowane na zdjęciach hantle żeliwne składają się ze stalowych gryfów (niklowanych i gwintowanych) oraz trwałych żeliwnych talerzy. Dodatkowo wyposażone są w ryflowane uchwyty, które zabezpieczają przed wyślizgnięciem się hantli podczas treningu. Przedstawiamy Państwu Zestaw HANTLI ŻELIWNYCH 2×15 kg. Dzięki zastosowaniu żeliwnych talerzy oraz niezwykle wytrzymałych pełnych gryfów, możesz mieć pewność, że twój trening będzie bardzo efektywny i przyniesie ogromną satysfakcję. Niezwykle trwałe, a do tego wielofunkcyjne hantle pozwolą ci na udoskonalenie twojego dotychczasowego treningu. Ćwiczenia z hantlami to skuteczny i prosty sposób, aby wzmocnić mięśnie rąk, pleców i klatki piersiowej. Gryfy posiadają ryflowaną część chwytną, która umożliwia pewny uchwyt podczas wykonywania ćwiczeń. Dzięki temu hantel nie wyślizgnie się z dłoni nawet podczas najbardziej intensywnego treningu. Hantle żeliwne 2x20kg Hantla żeliwna strong 2×20 kg z rękawiczkami. jesli zleży Ci na poprawie wyglądu fizycznego oraz zbudowaniu masy mięśniowej górnych partii ciała oraz rąk? Bezpieczne hantle żeliwne marki HMS o łącznej wadze 40 kg pomogą Ci osiągnąć zaplanowane efekty, bez ryzyka kontuzji. Prezentowane na zdjęciach hantle żeliwne składają się z gryfów (niklowanych i gwintowanych) oraz trwałych żeliwnych talerzy. Dodatkowo, wyposażone są w ryflowane uchwyty, które zabezpieczają przed wyślizgnięciem się hantli podczas treningu. Najważniejsze korzyści wynikające z systematycznych ćwiczeń z hantlami żeliwnymi: Zaangażowanie większej liczby mięśni niż przy podobnych ćwiczeniach wykonywanych np. na sprzęcie w siłowni (włączenie do treningu mięśni stabilizacyjnych). Różnorodność treningu – dzięki hantlom żeliwnym możemy wykonywać te same ćwiczenia w różnych wariantach. W skład zestawu wchodzą obciążenia i gryfy według konfiguracji: 4 x obciążenie 1,25 kg średnica: 12,5 cm średnica otworu: 3,1 cm grubość: 1,7 cm typ: żeliwne 4 x obciążenie 2,5 kg średnica: 16,5 cm średnica otworu: 3,1 cm grubość: 1,8 cm typ: żeliwne 4 x obciążenie 5 kg średnica: 22 cm średnica otworu: 3,1 cm grubość: 2,7 cm typ: żeliwne 2 x gryf prosty 40 cm gryf o wadze ok. 2,5 kg, średnica: 3 cm 4 x zaciski do gryfów. Cena obciążeń bitumicznych i żeliwnych Obciążenia bitumiczne ze względu na wykorzystany materiał są wyraźnie tańsze od żeliwnych. Talerze bitumiczne o wadze 5 kg w zależności od producenta i kształtu (pełny talerz, „kierownica” itd.), kosztują 20-30 zł od sztuki. Tyle samo ważące odpowiedniki wykonane z żeliwa kosztują zazwyczaj 50 procent więcej. Warto postawić na dobry sprzęt, który ma szanse służyć nam przez długie lata.