Gryfy proste

Żadna siłownia nie może obyć się bez gryfu. To akcesorium jest konieczne, jeżeli skutecznie pragnie się zwiększyć siłę i masę mięśniową swojego ciała. Wynika to z tego, że gryf stanowi rodzaj konstrukcji, która umożliwia zbudowanie całej sztangi. Choć sztangi proste zazwyczaj kojarzą się z podnoszeniem ciężarów na klatkę piersiową, można je też stosować rónież przy wykonywaniu innych ćwiczeń. Chcesz je poznać? 

Produkty

Jest 6 produktów.

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Wyróżniamy gryfy łamane i gryfy proste, z tym, że w tym momencie skupimy się tylko na gryfach prostych. Mówiąc najprościej, jest to rodzaj pręta wykonanego ze stali, na którym montuje się obciążenia służące do ćwiczeń. Wybierać można spośród gryfów o różnej długości i o różnej średnicy. Więcej szczegółów można znaleźć w artykule poniżej.

Jaki wybrać gryf prosty?

Sztanga gryf prosty to konstrukcja taka, jak sugeruje sama nazwa (sztanga prosta na całej długości). Taka sztanga prosta najlepiej sprawdza się przy wykonywaniu ćwiczeń ukierunkowanych na wzmacnianie ramion. Takie gryfy najczęściej używane są także przy wyciskaniu ciężarów na klatkę i na barki. Korzysta się z nich również przy ćwiczeniach z martwym ciągiem. Ze względu na swoją uniwersalność taki gryf jest najbardziej popularny u osób odwiedzających siłownie, a także przez tych preferujących ćwiczenia w domowym zaciszu. Ćwiczenia z tym gryfem są proste, dzięki czemu chętnie wybierają go osoby rozpoczynające swoją przygodę z kulturystyką. Budowa gryfu to jednak nie wszystko. Warto również zastanowić się nad jego długością, jeżeli chce się trenować efektywnie i osiągać możliwie najpełniejsze efekty. Dłuższe gryfy pozwalają na wykonywanie ćwiczeń z większym obciążeniem, ale też na szerszy rozstaw rąk. Najbardziej uniwersalne są gryfy o długościach między 180 a 200 cm. Najbardziej popularny spośród nich jest ten o długości 180 cm. Można wybierać również w średnicy gryfu, na przykład wybrać można gryf prosty 180cm 30mm, gryf prosty 180cm 28mm albo gryf prosty 180cm 25mm. Różnice w średnicy mogą mieć wpływ na osiągane wyniki w podnoszeniu, a przede wszystkim na bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Średnica powinna być dopasowana do dłoni. Jeśli gryf jest trudniej chwycić, to ryzyko wyślizgnięcia się z ręki jest większe. Więcej na ten temat znajdzie się poniżej.

Jakie są oferowane rozmiary i wagi gryfów prostych?

W każdej dziedzinie sportu bywa tak, że to potrzeba determinuje wybór odpowiedniego sprzętu. W ćwiczeniach siłowych najważniejszymi parametrami będą długość oraz grubość pręta. Jak długi powinien być gryf? Spośród długich i prostych gryfów najczęściej stosowane są: gryf prosty 120 cm, gryf prosty 150 cm, gryf prosty 180 cm, gryf prosty 200cm oraz gryf prosty 220cm. Wybór długości gryfu zależy w dużej mierze od indywidualnego wyboru. Aby się przekonać, warto spróbować ćwiczeń różnych grup mięśniowych z użyciem gryfów o różnej długości. Należy pamiętać tę zależność, że im dłuższy gryf, tym więcej ćwiczeń z szerokim chwytem można za jego pomocą wykonać. Dłuższy gryf umożliwia wykonywanie ćwiczeń z wyciskaniem i leżeniem na ławeczce. Przy dłuższym gryfie nie ma zagrożenia ocierania ramionami o założone obciążenia. Większy gryf oznacza również więcej miejsca na dokładanie talerzy, co przekłada się na większą intensywność ćwiczeń siłowych. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest średnica gryfu. Średnica gryfu powinna umożliwiać ćwiczącemu wygodny chwyt. Najważniejsze jest, by w sposób możliwie najwygodniejszy chwycić gryf i mieć przy tym poczucie, że się nad nim w pełni panuje. Wydaje się, że każdy gryf prosty 30 mm powinien być odpowiednim rozmiarem, zapewniającym bezpieczny chwyt. Takie same cechy posiada gryf prosty 28mm. Dla osób o mniejszych dłoniach najlepiej powinien się sprawdzać gryf prosty 25mm. Węższy gryf nie będzie pozwalał zawodnikowi na bezpieczne i wygodne chwytanie podczas wykonywania ćwiczenia. To samo można powiedzieć o gryfach zbyt grubych. Średnica gryfu jest zdecydowanie tym parametrem, który zapewnia bezpieczeństwo podczas wyciskania. Ostatnim ważnym zagadnieniem jest waga. Ile powinien ważyć gryf prosty z obciążeniem? Podczas ćwiczeń trenuje się różne partie mięśni. Należy różnicować obciążenia w zależności od tego, jaką grupę mięśni ćwiczy się w danym momencie. Wynika to z tego, że mięśnie są zbudowane w różny sposób, a w związku z tym są przystosowane do znoszenia różnych obciążeń. Wyciskając ciężary na leżąco podnieść można więcej niż w przypadku ćwiczenia na stojąco. Liczba podnoszonych kilogramów powinna zależeć od wyćwiczenia poszczególnych mięśni. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie: nie należy zmuszać się do podniesienia wielkiej liczby kilogramów jak najszybciej. Zwiększać obciążenie należy w sposób stopniowy. W podnoszeniu ciężarów najważniejszą rolę gra technika wykonania. Od poprawności wykonania zależy końcowy efekt w postaci przyrostu masy mięśniowej.

Najlepszy gryf prosty do domowej siłowni

Wybór najlepszego gryfa zależy od tego, jakie będzie jego zastosowanie. Sztanga prosta 120 cm nadaje się tylko do niektórych ćwiczeń ze względu na ograniczone możliwości rozstawu ramion. Jeżeli sztangi proste mają służyć do wyciskania, i to niezależnie od tego, czy mówimy o wyciskaniu w pozycji leżącej, siedzącej albo stojącej, to najlepsze będą te o długości 150 cm. Przy ćwiczeniach na ławeczce najlepiej sprawdzi się sztanga prosta 180 cm. Gryf prosty 180 jest zresztą najbardziej uniwersalny, bo przy jego pomocy można wykonywać wiele ćwiczeń, zarówno na ławeczce, jak i na stojąco. Najlepiej wytrenowani sportowcy korzystają z gryfów olimpijskich, aby wykonywać na nich bardzo zaawansowane ćwiczenia. Gryf olimpijski mierzy ponad dwa metry. Gryf olimpijski to gryf prosty 20kg. Trening ze sztangą umożliwia szybką rozbudowę mięśni, także na zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej. Warto postawić na odpowiedni gryf, jeżeli chce się ćwiczyć efektywnie i bezpiecznie. Gryf to w końcu podstawowy element każdej sztangi. Gryfy różnią się pod względem długości, średnicy, wagi oraz zastosowania, dlatego należy dokonać przemyślanego wyboru pod kątem planu treningowego oraz pod kątem komfortu codziennych ćwiczeń. Wybór gryfu powinien być zależny od wytrenowania poszczególnych partii mięśni, posiadanego doświadczenia, stanu zdrowia oraz tego, jakie mięśnie chce się rozbudowywać.