Podnoszenie ciężarów pojawiło się już na pierwszych Igrzyskach Nowożytnych w 1896 roku w Atenach. Jednocześnie, w historii sportu pojawił się Eugen Sandow, siłacz, który uważany jest za prekursora współczesnej kulturystki. Co wspólnego mają ze sobą te dwa sporty? Oczywiście wykorzystanie sztangi.
Gryfy olimpijskie – jakie wybrać?
Pierwszą rzeczą, na jaką powinieneś spojrzeć podczas wybierania gryfu idealnego dla ciebie, jest jego przeznaczenie. Istnieje kilka rodzajów gryfów olimpijskich, a każdy z nich stosowanych jest do ćwiczeń angażujących inne partie ciała:
– gryf prosty – służy do wyciskania na klatkę piersiową, przysiadów, a także zarzutu, podrzutu i martwego ciągu,
– gryf łamany – używany jest przede wszystkim do kształtowania bicepsów ale też tricepsów,
– kratownica – stosowana do kształtowania tricepsów, a także bicepsów,
– gryf krótki – część hantli, używanych do wielu różnych ćwiczeń, między innymi do fitnessu.
To, jaki wybierzesz gryf, zależy także od tego, jak dużego obciążenia chcesz używać. Jeśli posiadasz już doświadczenie w podnoszeniu ciężarów i planujesz ćwiczyć z wieloma obciążnikami, wybierz pręt o dużej średnicy – zazwyczaj jest to 50 mm. Zapewni ci on bezpieczeństwo podczas treningu i będzie najbardziej wytrzymały na uszkodzenia. Jednak jeśli jesteś dopiero początkujący, możesz wybrać gryfy olimpijskie o nieco mniejszej średnicy, na przykład 25 mm czy 30 mm. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupieniem gryfu, jest jego wykonanie. Im trwalsze i bardziej profesjonalne materiały zostały użyte do jego wykonania, tym dłużej będzie ci on służył. Dobry sprzęt charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem PSI (pound per square inch), który informuje o maksymalnym obciążeniu, jakiemu poddany może zostać pręt bez obawy o jego trwałe odkształcenia czy uszkodzenia. Jakość gryfu jest także różna w zależności od tego, jakimi substancjami ochronnymi został pokryty. Najczęściej spotykane są pręty cynkowane lub chromowane. Substancje te stanowią najlepszą ochronę przez korozją oraz rysami na sprzęcie, mogą jednak sprawiać, że sztanga będzie wydawała się śliska. Pręty mogą być także zabezpieczone metodą oksydacji. Ona również zapewnia im ochronę przed rdzewieniem, a jednocześnie pozostawia je szorstkimi w dotyku. Wadą oksydowanych gryfów olimpijskich jest to, że należy konserwować je częściej od tych chromowanych czy cynkowanych, ponieważ zabezpieczająca je substancja ściera się szybciej. Na rynku dostępne są także sztangi, które nie są pokryte żadną powłoką. Są one jednak najbardziej podatne na zarysowania oraz korozję, przez co są mniej wytrzymałe.
Gryf olimpijski – waga i wymiary
Klasyczny gryf olimpijski dla mężczyzn ma długość 2,20 metra, średnicę 50 mm i waży 20 kg. Gryf damski natomiast jest krótszy od męskiego o 10 cm – jego długość wynosi 2,10 metra, ma masę 15 kg, zaś średnica pozostaje bez zmian. Klasyczne gryfy należą do zdecydowanie najbardziej obszernych sprzętów tego typu i są najcięższymi sztangami. To sprawia jednak, że są także najbezpieczniejsze. Pręty o średnicy 50 mm są w stanie udźwignąć o wiele większe obciążenie od pozostałych gryfów, są stabilne, a także odporne na odkształcenia i rozciąganie. Mimo to pamiętaj, by nigdy nie nakładać obciążników o łącznej masie większej od tej, którą zaleca producent gryfu, nawet jeśli wydaje ci się, że sprzęt jest w stanie je udźwignąć.
Gryf olimpijski – łamany czy prosty?
Gryfy łamane i proste to dwa znane rodzaje sprzętu sportowego. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim kształtem: gryf prosty jest prostym prętem, natomiast łamany posiada charakterystyczne wgłębienia o różnym kącie nachylenia. Sprawia to, że wykorzystywane są one do kształtowania innych mięśni. Gryf olimpijski prosty świetnie sprawdza się między innymi do klasycznego wyciskania na klatkę piersiową, zaś łamany to przyrząd przeznaczony ćwiczeń tricepsów oraz bicepsów. Dodatkowo, dzięki wygięciu gryfu łamanego, zapewnia on zróżnicowaną pracę mięśni oraz o wiele mniej obciąża nadgarstki od innych rodzajów sprzętu tego typu. Im większe są wgłębienia w pręcie, tym mniej obciążone są stawy osoby ćwiczącej. Dlatego właśnie gryf łamany zazwyczaj polecany jest dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztangami lub dla tych, którzy nadwyrężyli swoje nadgarstki. Wersją pośrednią jest gryf lekko łamany. Jego wygięcie jest zdecydowanie mniejsze od tego w gryfie mocno łamanym, jednak wciąż zapewnia odciążenie stawów. Jego zaletą jest także większa uniwersalność. Ćwiczenia z gryfem lekko łamanym angażują bowiem obszerniejsze partie mięśni. Można wykorzystywać go także do treningu bicepsów, podczas gdy pręty mocno łamane przeznaczone są do modelowania tricepsów. To, czy wybierzesz gryf olimpijski prosty czy łamany, zależy przede wszystkim od twojego doświadczenia oraz preferencji, a także ćwiczeń, które chcesz wykonywać. Jeśli treningi ze sztangą są twoją pasją, warto zaopatrzyć się w kilka gryfów różnych rodzajów, dzięki czemu będziesz mógł używać ich naprzemiennie i kształtować różne obszary swojego ciała.
Gryf olimpijski crossfit z obciążeniem 20 kg
Gryf 20 kg jest klasycznym prętem olimpijskim męskim. Nie musi być jednak wykorzystywany tylko do podnoszenia ciężarów. Bardzo popularnym współczesnym rodzajem sportu, do którego wykorzystywane są te gryfy, jest crossfit – powstały w 2001 roku w Ameryce rodzaj treningu siłowego i kondycyjnego. Obecnie można ćwiczyć go zarówno na siłowni, jak i w domu. W naszym internetowym sklepie sportowym PESport możesz zakupić gryfy olimpijskie, które będą idealne do crossfitu.