Oświetlenie rowerowe

Jazda na rowerze to aktywność nie tylko zdrowa, ale również bezpieczna, o ile zadbamy o kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest oświetlenie rowerowe, szczególnie jeśli planujesz jeździć po zmroku. Odpowiednie lampki na rower nie tylko rozjaśnią Ci drogę, ale sprawią również, że będziesz lepiej widoczny dla innych członków ruchu, a to bardzo istotne. 

Produkty

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Jazda na rowerze może być wspaniałym hobby i sposobem na zadbanie o siebie i swoje zdrowie. O jej zaletach wiedzą dobrze Ci, którzy uprawiają ten sport regularnie. Jeśli jednak nie odkryłeś w sobie jeszcze pasji kolarstwa, nigdy nie jest za późno na wskoczenie na rower i pojechanie w trasę. Przyniesie Ci to wiele korzyści! Jakich?

Zalety jazdy na rowerze

Podczas jazdy rowerem pracują mięśnie grzbietu, brzucha, ramion a także pośladków i oczywiście nóg. Wzmacniamy mięśnie łydek a także mięsień dwugłowy i czworogłowy uda. Dzięki regularnemu korzystaniu z jednośladu:

  • spalisz zbędne kalorie i wymodelujesz sylwetkę;
  • dotlenisz organizm;
  • wspomożesz swoje serce i układ krążenia;
  • zmniejszych ryzyko zawału serca, nadciśnienia czy miażdżycy;
  • poprawisz odporność;
  • wzmocnisz swoje mięśnie i kręgosłup;
  • poprawisz pracę mózgu;
  • polepszysz zdrowie psychiczne;
  • zaoszczędzisz czas i pieniądze;
  • odwiedzisz i poznasz nowe, ciekawe miejsca.

A to jeszcze nie wszystkie korzyści! Niezależnie, czy rozpoczynasz swoją przygodę z jazdą na rowerze, czy jesteś już w niej wprawiony, na każdym etapie będzie potrzebne Ci odpowiednie przygotowanie techniczne. Jednym z jego elementów jest zadbanie o dobre oświetlenie do roweru.  

Światła rowerowe – obowiązek i bezpieczeństwo

Oświetlenie rowerowe jest koniecznym wyposażeniem jednośladu i gwarantem naszego bezpieczeństwa. Mamy obowiązek z niego korzystać, a jego brak grozi mandatem. Jednak istnieje jeszcze coś ważniejszego, niż obowiązujące przepisy. Dobrej jakości lampki do roweru mogą uratować nie tylko nasze zdrowie, ale nawet życie. Jest to absolutna podstawa wyposażenia każdego rowerzysty. Wyróżniamy lampki rowerowe przednie i lampki rowerowe tylne. Przednia lampka rowerowa jest w kolorze białym lub jasnożółtym. Tylna lampka rowerowa – w czerwonym. Nie można montować lampki czerwonej z przodu a białej z tyłu! To, jaka lampka rowerowa będzie dla nas najlepsza, zależy od częstotliwości naszej jazdy i miejsc w jakie się udajemy. Coraz częstszym wyborem rowerzystów jest lampka rowerowa led. Lampka przednia do roweru odpowiada głównie za oświetlenie trasy przed nami. Z kolei dobra lampka tylna do roweru zapewnia, że jesteśmy wystarczająco widoczni dla innych uczestników ruchu. Warto pamiętać, że nakaz używania oświetlenia rowerowego obejmuje czas od zmierzchu, do świtu. Także w warunkach słabej widoczności, jak mgła, śnieg czy deszcz oraz przejeżdżania przez tunel, mamy obowiązek jego używania.  

Oświetlenie rowerowe – jakie będzie najlepsze?

To, jakie oświetlenie do roweru wybrać, zależy między innymi od tego, na jakich trasach i jak często jeździmy. Czy wybieramy szosy poza miastem, czy raczej tereny zabudowanie i ulice? Na słabo oświetlonych szosach będziemy potrzebowali takiego światła na rower, które zapewni nam odpowiednie oświetlenie trasy. Przyda się tutaj odpowiednio mocna lampka rowerowa przednia. Musimy być także dobrze widocznymi dla kierowców, z którymi dzielimy uczestnictwo w ruchu drogowym. Za to odpowiada nasza lampka rowerowa tylna. W wypadku poruszania się poza miastem, sprawdzi się mocna lampka rowerowa, o dużej sile światła. Potrzebujemy oświetlenia, pozwalającego na bezpieczną eksploatację terenu w niesprzyjających warunkach. Z kolei na lepiej oświetlonych, miejskich trasach, oświetlenie rowerowe może być słabsze i mocne lampki rowerowe nie będą konieczne. Niesłabnącą popularnością cieszy się oświetlenie rowerowe led. Ledy na rower znajdują szerokie zastosowanie w świecie jednośladów. Wprowadzenie tego typu lampek znacznie podniosło poziom bezpieczeństwa rowerzystów. Można powiedzieć, że zrewolucjonizowało świat rowerowych akcesoriów. Warto też wspomnieć, że rozwój tej technologii idzie ciągle do przodu. Pierwsze lampy rowerowe led były dużo mniej wydajniejsze od tych, które są w użyciu teraz. Współczesna lampka led rowerowa wyposażona w specjalne diody, jest mała, wydajna i bardzo lekka. Długo działa na jednym zestawie baterii, dlatego może być ona wykorzystywana także w trakcie długich wypraw. Dzięki niej możesz wyjechać w trasę na długie godziny. W zestawie, który można zamówić w naszym sklepie, znajduje się lampa rowerowa przednia i lampa rowerowa tylna. Oświetlenie rowerowe tego typu ma sporo zalet. Ledy do roweru są odporne na wstrząsy oraz świecą bardzo długo. To zabezpiecza przed zostaniem bez oświetlenia, gdy zapadnie zmrok, lub nagle załamie się pogoda. Nasza lampka led do roweru świeci bardzo jasnym światłem i jest prosta w montażu. Z kolei oświetlenie rowerowe USB ma niewątpliwą zaletę, którą jest bardzo wygodny sposób ładowania. Kiedy naszym lampkom zabraknie energii, możemy je podładować. Jest to rozwiązanie, które może okazać się wygodniejsze od tradycyjnych lampek na baterie. Jeśli chcesz mieć światełko do roweru, które nadaje się do ponownego użytku po naładowaniu, będzie to dobry wybór. Bardzo ekonomiczne, idealne dla rowerzystów, którzy pokonują naprawdę duże odległości. Jest to też świetne rozwiązanie dla tych, którym na sercu leży dobro planety. Ładowanie takiej lampki na rower jest bardziej ekologiczne, niż wymienianie baterii w tradycyjnej. Decydując się więc na lampki rowerowe usb, generujemy mniej odpadów. Decydując się na takie oświetlenie rowerowe, oczywiście standardowo dostaniemy je w zestawie: lampka rowerowa przednia USB i lampka rowerowa tylna USB.  

Inne metody na zwiększenie widoczności

Część rowerzystów, w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa na drodze, decyduje się na dodatkowe elementy, polepszające ich widoczność na szosie. Mogą to być na przykład odblaski, które możemy założyć na pedały lub koła rowerowe. Odblaski tego typu dostaniemy w bardzo niskiej cenie w formie naklejek, które wygodnie możemy umieścić na naszym jednośladzie. Niektórzy rowerzyści zaopatrują się też w kamizelki odblaskowe, chociaż nie ma oficjalnego wymogu ich używania. Przy jej zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Materiał powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, które mogą być spowodowane częstym praniem albo złymi warunkami pogodowymi. Dzięki używaniu odblasków możemy małym kosztem zwiększyć dodatkowo nasze bezpieczeństwo na drodze, więc warto zastanowić się, czy nie zacząć ich używać.

Więcej niż zwykła lampka – czyli lampka rowerowa z licznikiem

Tego typu rozwiązanie to coś więcej niż zwykłe oświetlenie rowerowe. Wbudowany licznik sprawia, że nasza lampa przednia do roweru staje się urządzeniem wielofunkcyjnym. W tego typu lampkach zazwyczaj mamy możliwość korzystania z różnych trybów pomiaru. Zapewniają nam one monitoring podczas jazdy i wyposażają w komplet najważniejszych informacji. Najczęściej możemy sprawdzić przejechany dystans, czas naszej jazdy a także maksymalną prędkość, jaką udało nam się osiągnąć. Możemy też odczytać inne tryby pomiaru, w zależności od modelu. Wyświetlacz powinien być czytelny i podświetlony, może też posiadać różne tryby oświetlenia. Ta wielofunkcyjna lampka do roweru przednia wyposażona jest też w wygodne przyciski. Operujemy nimi w celu zmiany trybów pomiaru.  

Kupujemy światła do roweru czyli na co zwrócić uwagę

Jeśli już wiemy, na jaki rodzaj lampek się decydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Sprawdźmy jaką mają ilość lumenów. To one określają, jak mocno dana lampka rowerowa świeci. Jeśli naszym wyborem jest lampka rowerowa USB sprawdźmy również, jaki jest jej czas świecenia na jednym ładowaniu. Dzięki temu unikniemy możliwego rozładowania i nieprzyjemności na trasie. Możemy też przeczytać, jaki dana lampa do roweru ma stopień rozproszenia światła. Ten parametr określa, czy strumień padającego światła oświetla większą powierzchnię, czy jest bardziej skupiony. Często lampa do roweru przednia i lampka tylna rowerowa sprzedawane są razem, ale nie jest to regułą. Najwygodniejszym, rozwiązaniem będzie zakupienie od razu potrzebnego kompletu. Lampki rowerowe dostępne w naszym sklepie są odporne na warunki atmosferyczne. Są wodoodporne, dlatego można bezpiecznie używać ich w trakcie deszczu, bez obaw, że zamokną. Są też proste w montażu, nie będziesz potrzebował do niego żadnych dodatkowych narzędzi. Dostępne u nas oświetlenie zapewni Ci bezpieczeństwo i widoczność w każdych warunkach. Warto też pamiętać, że niezależnie od dokonanych wyborów zakupowych, kluczowy w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze jest nasz rozsądek. To on w połączeniu z odpowiednim wyposażeniem, a także z niepodejmowaniem niepotrzebnych, ryzykownych i nieprzemyślanych zadań, zagwarantuje nam bezpieczny powrót do domu.