Blokady rowerowe – niezbędne zabezpieczenie Twojego roweru
Blokada rowerowa to niezbędne akcesorium rowerzysty, który nie chce stracić swojego cennego pojazdu. Każdy miłośnik wycieczek rowerowych musi w pewnym momencie przerwać swoją podróż. Duża ilość przejechanych kilometrów często wiąże się z wyczerpaniem wszelkich zapasów, które warto uzupełnić w najbliższym sklepie. Rodzi się wówczas pytanie co zrobić ze swoim pojazdem, jeśli nie można zabrać go ze sobą. Bywa też tak, że rower służy jako codzienny środek transportu. Po dotarciu na miejsce, takie jak: urząd, firma, sklep czy instytucja, warto zadbać o to, aby rower został dobrze zabezpieczony przed kradzieżą. W tej sytuacji niezawodna będzie
blokada do roweru. Jakie blokady rowerowe są dostępne i czym należy się kierować wybierając te produkty? Jest wiele zabezpieczeń chroniących rower przed kradzieżą. Różnią się one pod względem wagi, długości, wyglądu, sposobu zapinania czy rodzaju zamknięcia. Możemy mieć taką ochronę jak:
blokada do roweru na szyfr, blokada rowerowa z alarmem czy blokada rowerowa na kluczyk. Można wyróżnić także takie produkty jak: blokada tylnego koła roweru czy blokada kierownicy roweru.
Który produkt wybrać? Czym należy się kierować podczas zakupu? Jaki rodzaj zabezpieczenia zamówić by spełniał wymagania? Niewątpliwie istotną kategorią wyboru jest bezpieczeństwo. Decydując się na ochronę roweru przed kradzieżą chcemy mieć pewność, że będzie skuteczna. Dlatego warto wybrać model o dużej średnicy, jeśli mamy do czynienia z blokadą typu linka. Dobrym pomysłem będzie też kłódka w formie łańcucha, którą trudno jest przepiłować w krótkim czasie i w sposób niezauważalny dla przechodniów. Bardzo ważny pod względem bezpieczeństwa jest także rodzaj zamykania. Najbardziej niezawodnym rozwiązaniem jest
blokada rowerowa na szyfr. Warto tutaj dodać, że blokada na rower z szyfrem może być wyposażona w dodatkowe oświetlenie klawiatury. Dzięki niemu, prawidłowe wprowadzenie kodu szyfru będzie możliwe nawet wieczorem, przy złej widoczności. Inną kategorią wyboru jest na pewno wygoda. Wpływ na ten parametr ma z pewnością waga blokady i jej gabaryty. Bardzo popularna jest lekka
kłódka rowerowa zamykana na kluczyk. Dla wielu osób jest to najlepsza blokada rowerowa, ze względu na łatwą obsługę, małą wagę i możliwość przypięcia roweru do poręczy lub innego elementu zabudowania. Jej kompaktowe wymiary sprawiają, że użytkownik bez problemu schowa ją do plecaka i z powodzeniem przetransportuje. Nie stanowi ona nadmiernego obciążenia dla osoby jadącej na rowerze. Wybierając blokadę dobrze jest także zwrócić uwagę inne szczegóły. Wiele produktów zostało zaprojektowanych z myślą o ochronie roweru przed zarysowaniem. Specjalne pokrycie z tworzywa zabezpiecza ramę przed uszkodzeniem, które mogłoby powstać podczas pośpiesznego przypinania roweru do drzewa, słupka lub poręczy. Wspomniane blokady rowerowe w formie linek czy łańcuchów, które służą do zapięcia roweru, nie są jedynymi rodzajami zabezpieczeń. Rynek oferuje bowiem także blokady rowerowe w formie blokad na koła.
Czym jest blokada koła?
Ciekawym rodzajem blokady do roweru jest
blokada na koło. Mocuje się ją na stałe do roweru. Gdy trzeba zabezpieczyć rower, blokada na tylne koło roweru jest zamykana, co sprawia, że nie może się ono obracać, a złodziej ma uniemożliwioną ucieczkę. Taka blokada rowerowa nie ochroni jednak przed możliwością zabrania pojazdu. Blokada na koło może jednak opóźnić działanie złodzieja dając właścicielowi czas na reakcję. Typem rowerów, dla których blokady na koło są szczególnie popularne to rowery miejskie. Ten rodzaj ochrony polecany jest zazwyczaj w miejscach o średnim ryzyku kradzieży. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa należy rozważyć zastosowanie dodatkowej blokady w postaci linki lub łańcucha. Każda z tych form pełni nieco inną funkcję, a odblokowanie czy unieszkodliwienie ich w krótkim czasie będzie z pewnością problematyczne i długotrwałe. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że złodziej zrezygnuje z kradzieży tak zabezpieczonego roweru i poszuka innego, chronionego w dużo niższym stopniu lub stojącego bez żadnego zapięcia.
Jaka blokada do roweru będzie zatem najlepsza?
Blokada na koło rowerowe? Łańcuch blokada rowerowa? A może lekka i poręczna linka na kluczyk lub szyfr? Rozważając poszczególne rodzaje blokad, wiele osób bierze pod uwagę cenę. Blokady rowerowe mogą się pod tym względem bardzo różnić. Zatem ile kosztuje blokada na koło? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie zachęcamy do konsultacji z doradcami sklepu PESport, gdyż blokady rowerowe są między sobą mocno zróżnicowane, a to ma ogromny wpływ na koszt. Informację można uzyskać poprzez czat sklepu wpisując takie zapytania jak na przykład:
blokada na koło cena, blokada na kola czy też blokada koła rowerowego. Pracownicy sklepu chętnie udzielają także informacji w rozmowie telefonicznej zarówno o tych, jak i innych produktach.
Czynniki wyróżniające poszczególne blokady rowerowe:
- rodzaj zapięcia – szyfrowe lub na kluczyk
- konstrukcja blokady – linka stalowa lub blokada rowerowa łańcuch
- dodatkowe opcje – oświetlenie klawiatury
- sposób działania – zablokowanie koła lub zapięcie ramy
- parametry techniczne – waga, grubość, długość
- kolorystyka – klasyczna lub nietypowa
- pokrycie blokady z tworzywa chroniące rower przed zarysowaniem
Blokady rowerowe są gwarancją spokoju i pozwalają zredukować ryzyko utraty cennego roweru. Duży wybór zabezpieczeń umożliwia dopasowanie blokady do stopnia ryzyka kradzieży, które jest różne w zależności od miejsca. Dobrym sposobem na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa może być zastosowanie dwóch rodzajów blokad. Stosując linkę oraz blokadę koła użytkownik praktycznie uniemożliwia kradzież z takich miejsc jak centra miast. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, jednak równie istotna jest wygoda użytkowania oraz dbałość o pojazd. Tę pierwszą, gwarantuje dodatkowe oświetlenie klawiatury przy zapięciach zamykanych na szyfr. Tę drugą, specjalne pokrycie z tworzywa, które chroni ramę przed zarysowaniem. I w reszcie, dla wielu osób równie istotny może być wygląd i kolorystyka. Chociaż najczęściej spotykanym kolorem jest klasyczna czerń, to można również znaleźć ciekawe, intensywne barwy. Wybierając blokadę do roweru dobrze jest sprawdzić, czy zamek został zabezpieczony specjalną osłoną chroniącą przed zabrudzeniem.