Czym jest dart?
Dart to gra wywodząca się z Anglii. Szara deszczowa angielska aura, wymagała wymyślenia, ciekawych rozrywek, pod dachem na niewielkiej powierzchni. A że Anglicy, uwielbiają spędzać czas w barach powstał dart. Gra do której potrzebne są tylko tarcze do dart i rzutki do dart. Dziś potocznie dart znany jest w Polsce jako rzutki. Rozrywka ta obecnie, nie jest już tylko amatorska, ale też grają w nią zawodowcy. Po dziś dzień, to angielscy zawodnicy są najlepsi w darta. Podobnie rzecz ma się odnośnie bilardu. Każdy z nas, w deszczową londyńską pogodę, oprócz szklaneczki whisky, ma ochotę na jakąś rozgrywkę z przyjaciółmi. Idealnie nadaje się do tego dart.
Oprócz barowych rozgrywek, dart przeniósł się na poziom profesjonalny. Organizowane są mistrzostwa świata a najlepsi zawodnicy mają miliony fanów. Równocześnie gra, jest na tyle nieskomplikowana, że zagrać może każdy. Potrzebna jest tylko koordynacja ręka- oko i przede wszystkim zapał. Wygrywa ten, kto trafi więcej punktów. Wielkim plusem darta, jest to, że nie potrzeba dużej powierzchni do grania. Tarcza ma średnicę 45 cm, a rzucamy z 237 cm. Można ją umiejscowić, więc praktycznie w dowolnym pomieszczeniu. Pamiętać należy jednak, aby obok tarczy nie wieszać cennych przedmiotów, jak np. obrazy. Groty rzutek są naprawdę ostre i mogą uszkodzić wartościowy przedmiot. Co jest potrzebne, oprócz kawałka miejsca, żeby rozpocząć tą fascynującą rozrywkę?
Tarcze do dart – nowości na PESport
Oczywiście podstawową rzeczą od jakiej musimy rozpocząć, jest wybór odpowiedniej tarczy. W początkowym okresie gry, w darta, tarcze były wykonane z drewna. To już oczywiście melodia przeszłości. Dziś do ich wykonania, wykorzystuje się, rozmaite tworzywa sztuczne. Tarcze do dart, dzielimy na dwie podstawowe rodzaje, elektroniczne i sizalowe. Najpierw opiszemy tą drugą. Tarcze sizalowe to tarcze tradycyjne. Nie zawierają one elementów elektronicznych. Swą nazwę, zawdzięczają roślinie, agawie sizalowej, z której liści są wytwarzane. Tarcze te, mają tą zaletę, że są bardzo ciche. Rzucenie w nie lotką powoduje niewielki hałas. Co może być przydatne, w czasie gry w domu. W przeciwieństwie do tarczy elektronicznej, tarcza sizalowa może być zawieszona na świeżym powietrzy, przez długi okres. Jednak mankamenty są dość znaczne. Są nią duża waga a przede wszystkim, konieczność samodzielnego liczenia punktów. A zasady darta są dość skomplikowane i liczenie może nastręczać pewnych problemów. Tarcze do darta elektronicznego, są pozbawione wszystkich mankamentów tarcz sizalowych. Zachowują przy tym niską cenę. Cena takiej tarczy, zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Dart elektroniczny nie jest zatem droższy od klasycznego. Dzięki automatycznemu zliczaniu punktów, pozwala skupić się, na czerpaniu maksymalnej przyjemności z gry. Dart elektroniczny jest dziś, tym najczęściej używanym i szybko wypiera klasyczny. Tarcza do rzutek w wersji elektronicznej, jest też wyraźniej lżejsza od klasycznej. Jej wady, czyli wyższy poziom hałasu i konieczność gry w pomieszczeniach są mało znaczące. W zamian, otrzymujemy wygodę, braku konieczności liczenia punktów, co może być więcej niż przydatne.
Warto pamiętać o odpowiednim zawieszeniu tarczy, niezależnie czy jest ona elektroniczna czy klasyczna. Tarcza powinna, znajdować się na wysokości 1,73 m. Odległość, z której rzucamy, zależy już od naszych upodobań, choć profesjonaliści rzucają ze ściśle określonej odległości 2,37 m. Oczywiście jeśli traktujemy darta jako zabawę, odległość z jakiej będziemy rzucać, zależy od naszych upodobań. Za to na pewno, warto zawiesić, tarcze do darta na odpowiedniej wysokości, bo zyskujemy dzięki temu maksymalny komfort gry. Średnica tarczy, powinna mieć około 45 cm, w przypadku wyrobu profesjonalnego, a warto sięgać tylko po oryginalne marki, które zapewniają dobrą jakość.
Rzutki dart – najlepsze w zestawie
Tarcza do rzutek to oczywiście podstawa, ale gra byłaby niemożliwa, bez samych rzutek. Zazwyczaj kupuje się dart z rzutkami w komplecie. Jak jednak dobrać same rzutki? Wybór musi być przemyślany. Oprócz naszych umiejętności, to odpowiednie rzutki, decydują czy będziemy osiągać, odpowiednie wyniki. Muszą być one idealnie wyważone. Na początku, musimy zwrócić baczną uwagę, na budowę samej rzutki dart. Składa się ona, z następujących elementów: trip (grot), barrel (beczka), shaft (nasadka) oraz piórko. Warto pokrótce je opisać. Groty do rzutek, różnią się ze względu, na materiał, z którego są zbudowane. Groty plastikowe, są używane, do tarcz elektronicznych, natomiast metalowe, do tarcz z tworzywa. W przypadku grotów metalowych, należy też zwrócić uwagę, na bezpieczeństwo samego rzutu, ponieważ można kogoś dotkliwie zranić. Beczka (barrel) to część, za którą trzymamy lotkę, jest niezwykle istotna, bo odpowiada w dużej mierze za odpowiednie wyważenie. Najlepsze beczki, są zbudowane, w większości z wolframu. Ten metal, dzięki wysokiej gęstości, umożliwia produkcję węższych i dokładniejszych lotek. O -ring to gumowa uszczelka, nakładana na gwint, dzięki niej lotka, nie rozkręci się przypadkowo Shaft – część łącząca beczkę z piórkiem. Poprawia stabilność i utrzymuje piórko w odpowiedniej pozycji. Piórko – zapobiega rotacji lotki w czasie lotu. Dzięki niemu lotka leci prosto. Często piórko pełni też funkcję ozdobną, dzięki różnym grafikom, które się na nim znajdują. Protektor – zabezpiecza piórko przed uszkodzeniami. Profesjonalne lotki są w pełni rozbieralne, ale dla amatorów wystarczające są lotki zespolone. Masa lotki, jest określona w zawodowym darcie, ale w przypadku gry amatorskiej, nie ma to tak dużego znaczenia. Musimy tylko pamiętać, że im cięższa lotka, tym więcej siły, musimy włożyć w rzut. Jednak za to, lotka cięższa, leci stabilniej. Co wybrać? Podejmując ostateczny wybór, niewątpliwie warto kupić, dart z rzutkami zamiast dokupywać je osobno. Jest to rozwiązanie, nie tylko bardziej ekonomiczne, ale też pozwala, od razu po rozpakowaniu, cieszyć się wspaniałą grą. A jeśli w przyszłości, zaczniemy grać, na bardziej profesjonalnym poziomie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wtedy dobrać rzutki, idealnie pod siebie.
Będąc w momencie zakupu, musimy zadać sobie pytanie, czy wybieramy tarcze klasyczną, czy elektroniczny dart. Jeśli to ma być rzadko używana zabawka, możemy iść w klasycznego darta. Zapewni on fajną zabawę, ale z ograniczeniami. Jednak, jeśli chcemy grać częściej, lepszym wyborem jest elektroniczny dart. Dzięki niemu, nie musimy skupiać się na zliczaniu punktów. Robi to za nas sama tarcza do rzutek i wyświetla wyniki, na wygodnych wyświetlaczach. A pamiętajmy, że liczenie punktów, potrafi być w darcie skomplikowane. Czy warto psuć sobie imprezę, na mozolne zliczanie punktów? Dart elektroniczny jest też, niewątpliwie bardziej atrakcyjny wizualnie. Często w modelach, mamy podświetlenie, które np. migocze po trafieniu, mamy także odgłosy dźwiękowe. Podsumowując warto zdecydować się na darta elektronicznego.