Rakietki do badmintona

 

Badminton to rewelacyjna forma aktywnego wypoczynku, która dowodzi, że sport to nie tylko zdrowie, ale też dobra zabawa. Rakietki do badmintona są jednak niezbędne, aby można było grać, choćby okazjonalnie. Z nami możesz rozpocząć zabawę!

Produkty

Jest 19 produktów.

Pokazano 1-19 z 19 pozycji

 

Rakietki do badmintona – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Zaczynasz swoją przygodę z badmintonem i zastanawiasz się, jak właściwie dobrać rakietki? Może grasz już od jakiegoś czasu, ale czujesz, że Twoje paletki do babingtona nie są optymalnie dopasowane? W tym poradniku omówimy, czym należy kierować się przy doborze rakiety do badmintona oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana rakietka badminton. Do jej produkcji wykorzystuje się zazwyczaj grafit lub aluminium. Grafitowa paletka do badmintona będzie lepiej pochłaniać drgania, przez co zminimalizuje ryzyko kontuzji. Ponadto sprzęt wykonany z tego materiału lepiej oddaje energię, a uderzenie staje się silniejsze. Dodatkowo grafit jest stosunkowo lekki. Aluminium jest natomiast tańsze w produkcji, a co za tym idzie cena paletki badminton jest niższa, ale taka podczas gry bardziej przekazuje wibracje i więcej waży. Jaka rakieta do badmintona będzie wystarczająca, jeśli ma służyć okazjonalnie do gry na plaży albo ogródku? Najwłaściwsza będzie wówczas aluminiowa. To dobry wybór także dla początkujących graczy, którzy nie mają jeszcze przekonania, czy ten sport przypadnie im do gustu.

Jakie rakiety do badmintona wybrać?

Gra w badminton może być świetną zabawą i dawać mnóstwo satysfakcji. Warto jednak zainwestować w odpowiedni sprzęt, tak aby ćwiczyć w jak najbardziej komfortowych warunkach. Podczas poszukiwań najlepszej dla siebie rakietki do badmintona, bardzo ważne są 3 podstawowe parametry: waga, balans i elastyczność. Paletki do badmintona powinno się dostosować także do predyspozycji gracza – jego poziomu i stylu gry. Jedną z najważniejszych cech, o jakich informuje nas etykietka rakietki badminton, to jej ciężar. Lekkie, które nie przekraczają 80 gramów są szybsze i bardziej zwrotne. Taką paletką łatwiej jest manewrować, jednak ma ona mniejszą siłę uderzenia, a przy uderzeniach niecentrycznych wpada w większe wibracje. Rakiety, które ważą więcej niż 90 gramów, czyli tzw. ciężkie, stosuje się głównie do gry rekreacyjnej lub jako rodzaj treningu. Cięższe modele są bardzie stabilne, ale obciążają rękę, co zmniejsza ich manewrowość. Standardowa waga paletki do badmintona wynosi ok. 85 gramów i jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy szukają kompromisu pomiędzy zwinnością a mocą. Kolejnym parametrem, który ma znaczenie przy wyborze badminton rakiety jest balans. To ważne, aby świadomie dobrać go pod swoje predyspozycje. Balans przypada na główce rakiety, na rączce rakiety lub na jej środku. Wyważone na główkę rakietki do badmintona mają większą siłę uderzenia, ale trudniej nimi manewrować. Rakietki wyważone na rączkę są bardziej zwrotne, ale generują mniej siły. Tzw. balans równy pozwala na kompromis i jest najbardziej uniwersalny. Ostatnim omawianym przez nas parametrem wartym uwagi jest elastyczność. Każdy rodzaj badminton paletki ma swoje zalety i wady. Te bardziej elastyczne rakietki do badmintona oddają energię, przez co uderzenie nie wymaga od gracza takiej siły, jak w przypadku tych sztywnych. Te drugie są za to bardziej precyzyjne w uderzeniach i nie przetrzymują na naciągu lotki, więc gra jest szybsza.

Najlepsze paletki do badmintona dla dzieci

Badminton może być dla naszych pociech łatwą i przyjemną zabawą, zaś regularna gra w badmintona niesie dla nich wiele zdrowotnych korzyści. Przede wszystkim angażuje i wzmacnia całe ciało: dziecko (podobnie jak dorosły) biega za lotką, odbija rakietką i wykonuje skłony, dzięki czemu ćwiczy mięśnie nóg, ramiona, brzuch i pośladki. Ponadto poprawia kondycję, koordynację wzrokowo-ruchową, refleks oraz wspomaga funkcjonowanie układu krążenia. Co równie istotne redukuje stres, zwłaszcza jeśli dziecko bawi się wówczas z rodziną lub znajomymi. Wiemy o tym, że warto, aby młodzież grała w badminton. Jakie jednak rakietki do badmintona dla dzieci wybrać? Młodemu człowiekowi, który dopiero rozpoczyna przygodę z badmintonem, w zupełności wystarczą paletki do badmintona drewniane lub aluminiowe. Jeżeli jednak zaczyna już regularne zajęcia z trenerem, warto zainwestować w paletkę wykonaną z kompozytu. Rakietki do badmintona, w których zastosowano tzw. grafit kompozytowy albo inaczej klejony grafit składają się w głównej mierze z aluminium, ale do bardziej wymagających elementów wykorzystano grafit. Ważne by paletki do gry w badmintona były stosunkowo lekkie, elastyczne, a ich balans przypadał na rączkę lub był równy. Dzięki temu, mimo niewypracowanej techniki, dziecko nie narazi się na kontuzje podczas odbioru trudniejszych zagrywek.

Profesjonalne rakiety do badmintona na PESport

Profesjonalni i zaawansowani gracze, którzy mają już określoną charakterystykę swojej gry, mogą kierować się parametrami rakiety, zgodnie z własnymi preferencjami. Dla zawodników, którzy grają bardziej ofensywnie, dedykowane są sztywniejsze rakiety wyważone na głowicę. Dla tych preferujących defensywę, najlepsze będą rakiety wyważone bliżej rączki i elastyczniejsze. Jeżeli uprawiasz zrównoważoną grę, idealne będą paletki równo zbalansowane, dzięki czemu uzyskasz właściwą siłę uderzenia, kontrolę i jednocześnie zachowasz manewrowość. Na PESport oferujemy dobre paletki do badmintona marki Wish. Firma ta od wielu lat cieszy się uznaniem w branży sportowej. Jest to sprzęt wysokiej jakości w bardzo korzystnych cenach. Stanowi idealne rozwiązanie dla profesjonalnych graczy, którzy szukają produktu lekkiego, solidnie wykonanego i jednocześnie estetycznego. Zostały wykonane z aluminium i grafitu, co przekłada się na ich komfort użytkowania. Co ważne, rakiety do badmintona profesjonalne Wish zaprojektowano przy użyciu technologii ISODYNAMIC, dzięki czemu tzw. sweet spot, czyli centralne pole naciągu jest większe aż o 32% względem tradycyjnych paletek. Gwarantuje to lepszą kontrolę uderzeń i precyzyjność. Nasze rakietki do badmintona profesjonalne mają antypoślizgowe rączki o ergonomicznym kształcie, co wpływa na ich wygodne, a także bezpieczne użytkowanie. Smukły kształt główki paletki redukuje opór powietrza, a siła uderzenia wzrasta i gra staje się jeszcze bardziej wydajna.

Nieco wiedzy czyli Jak serwować w badmintonie?

Gra w badmintona to nic innego, jak odbijanie lotki nad siatką przy pomocy specjalnej rakietki do badmintona. Punkt zdobywa się uderzając lotkę tak, aby spadła ona na ziemię po stronie przeciwnika. Całość gry składa się z setów, które wygrywa się zdobywając 21 punktów, o ile ma się dwupunktową przewagę. W przypadku gdy brakuje rozstrzygnięcia, następuje dogrywka. Jeżeli gra jest wyrównana, set wygrywa ten, kto jako pierwszy zdobędzie 30 punktów. Zwycięstwo w całej grze osiąga się poprzez wygranie dwóch setów. Gra w badmintona odbywa się na specjalnym boisku i standardowo na długość mierzy 13,4 m, zaś na szerokość 6,1 m. Siatka jest zawieszona na środku pola na półtora metra wysokości. Kiedy ma miejsce się gra deblowa, zwęża się boisko tak, aby miało szerokość 5,18 metra. Specjalne linie na boisku wyznaczają miejsce serwisu i odbioru. Lotka, która jest nieodzownym elementem badmintona składa się z szesnastu piórek naturalnych lub syntetycznych. Piórka te przymocowane do korkowego, albo czasem gumowego czubka odpowiadają za trajektorię lotu. Całość waży zwykle około 5 gramów. Budowa rakiety do badmintona również ma znaczenie. Nie może być dłuższa niż 68 cm, a jej szerokość nie może przekroczyć 23 cm. Powierzchnię do uderzania stanowi przepleciona żyłka. Jak podczas wykonywania serwu powinna być trzymana paletka badminton? Można ją trzymać chwytem forhendowym albo bekhendowym. Uderzenie z forhendu polega na chwyceniu rakietki do badmintona lewą ręką za trzonek rakiety, by jej oś znajdowała się w poziomej linii, tak jakby badminton paletka była przedłużeniem ręki. Ponadto krawędzie obręczy ustawia się prostopadle względem boiska. Kciuk i palec wskazujący tworzą kształt “V”. Klir uderzany z forhendu ma miejsce wówczas, gdy lotka zostaje skierowana z głębi własnego pola na tył pola przeciwnika. Do chwytu bekhendowego przekręca się rakietę o 90° w prawo. Kciuk podczas zamachu pełni wtedy rolę dźwigni. Aby nabrać prawidłowej techniki trzymania rakiety, powinno się ćwiczyć pod okiem instruktora. Uderzając z bekhendu zawodnik ustawia się bocznie, prawą nogą do przodu. Ciężar ciała wychodzi z lewej nogi i zmienia się podczas wykonywania bekhendu. Dodatkowo podczas wykonywania odbicia, tułów ustawiony bokiem skręca się. Aby wykonać prawidłowy serwis, trzeba uderzyć lotkę przy głowicy badminton rakietki i poniżej jej rękojeści. Oznacza to, że paletka do babingtona podczas uderzenia znajduje się poniżej dłoni zawodnika. Dodatkowo stopy gracza nie mogą być w jednej linii i oderwać się od podłoża. Błędem jest także skierowanie tułowia przodem do siatki oraz przeniesienie na zakroczną nogę ciężaru ciała. Warto również zapoznać się z kilkoma określeniami dotyczącymi uderzenia, takimi jak:
  • “smecz”, czyli uderzenie ofensywne służące przejęciu inicjatywy i zakończeniu wymiany;
  • “drajw”, oznaczający szybkie i płaskie zagranie od półkortu, które może być formą przejęcia inicjatywy lub kontratakiem wobec niedokładnego zagrania;
  • “drop shop”, co znaczy dosłownie “skrót z głębi kortu” jest uderzeniem atakującym, kierowanym w głąb kortu, za samą siatkę, tak by było jak najtrudniejsze do odebrania;
  • “net shot”, tłumaczony jako “skrót przy siatce” oznacza odpowiedź na “drop shot”, a także na każdy “net shot” i jest to odbicie lotki tak, aby spadła tuż za siatką, przez co przeciwnik nie da szans jej odebrać, lub odbija ją niedokładnie.

Wszystkie uderzenia oraz techniki, jakie zostały powyżej przedstawione, powinny być wykonywane podczas ćwiczeń pod okiem instruktora. Dla początkującego zawodnika różnice w zagrywkach i serwach mogą być niejasne, dlatego warto aby wprawiony gracz w badmintona, posiadający doświadczenie, dostrzegł i zwrócił uwagę na niuanse wynikające z poszczególnych ruchów.